Finlandiya Paylasim Alani(Tanisma)

Konusu 'Yurtdışı Paylaşım Finlandiya' forumundadır ve mugeicel tarafından 15 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

15 Ağustos 2007
    Konu Sahibi : mugeicel
  1. mugeicel

mugeicel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba helsinkide yasayan turkler nerdesiniz ?
    a.sa.s.

2. 25 Ağustos 2007
  3. ozlem naz

ozlem naz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ben de espoo da yasiyorum.daha once ankara da yasiyordum.buraya geleli 1 sene oldu,hala alismaya calisiyorum:)bu siteye tesadufen girdim.2 aylik bir bebegim var onunla ilgili birkac arastirma yapiyordum ki mesajini gordum,birseyler yazmak istedim
    simdilik hoscakal...

4. 30 Ağustos 2007
  5. mugeicel

mugeicel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    cok sukur cevap geldi. Merhabalar bende burda 1 senedir yasiyorum. alismaya calisiyorum.benimde 8 yasinda oglum var.Lauttasari de oturuyorum.Yeni anne olmussunuz Allah bebeginize uzun ömur versin. Görusmek uzere.

6. 30 Ağustos 2007
  7. ozlem naz

ozlem naz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    tsk ederim,hepimizinkine allah uzun omur versin.ben evlenip geldim buraya,esim 15 senedir burada yasiyor.gercekten alismak zor buraya,ilk geldigim gunlerde guzeldi alisirim diyordum ama alisamadim.iki ay dil kursuna gittim devam etmedim,zor geldi.birde hamileligimin ilk haftalariydi zor oluyordu.sen dil isini halledebildin mi?
    oglun okula baslamistir sanirim,onunla birlikte daha rahat geciyordur gunler.hem finceyi onunla beraber cabuk ogrenirsin:)
    burada epey turk var,ama yinede insan yalniz hissediyor kendini.eski yasantimi,ailemi ozluyorum.
    neyse cok uzattim:),gorusmek uzere...

8. 31 Ağustos 2007
  9. mugeicel

mugeicel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Tekrar merhaba.Biraz kendımden bahsedeyim.32 yaşındayım. Adım Müge.Balıkesirliyim.Burada 2. senem. Buraya geldiğim günden beri vatan hasretiyle yanıp tutuşuyorum. Yemek yapmak, Kitap okumak(izinden gelirken çok aldım) Ve dantel en sevdiğim hobiler. Geçensene zor bir seneydi. Geçmek bilmedi oğlum çok zorlandı tabiki bende. Ama herşey yoluna girdi çok şükür.Bugün türk markete gittim alışveriş yaptım sende biliyorsundur orayı.10 günde bir sebze getiriyor.(Vuosaren) Ben çoğunlukla dışardayım.Oğlumu okula bırakıyorum almaya gidiyorum. Spor yapıyorum. Bisiklet vs.Zamanı öldürmeye çalışıyorum.
    Kış zamanıda sıkıntıdan bol bol kilo alıyorum:) Fince öğrenmek gibi bir niyetim yok daha doğrusu hiç uğraşamam ama ben dışarda işlerimi bana kadar ing hallediyorum. İng ilerletmeye çalışıyorum. Oğlum artık her işimde bana yardımcı oluyor.Oğlumla ödev yaparken fince bir sürü kelime öğrendim Senin bebek bütün zamanını alıyordur.Daha çok küçük.Ama zamanın nasıl geçtiğini anlamazsın. Evet burda çok Türk var ama herkesle görüşülmüyor işte maalesef.Kafa dengi olacak elbette.Biraz mektup gibi oldu ama şu an aklıma bunlar geldi. gene yazarım.

10. 31 Ağustos 2007
  11. ozlem naz

ozlem naz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ozlem benim naz da kizimin ismi.ankaradan geldim ben de.bazen gelmez olaydim diyorum:)
    arap marketini biliyorum iyi ki var orasida,bizde 20 gunde bir gideriz.haukilahtide oturuyoruz bize uzak geliyor ama ne yapalim bogazimiz icin:)
    dedigin gibi kizim butun vaktimi aliyor,dogumuma annemle kiz kardesim gelmisti 2,5 ay kaldilar.temmuzun sonunda gittiler.cisiydi gaziydi derken geciyor gunler.zorlansamda basediyorum artik.o toparladi kendini de ben duzelemedim.zorlu bir normal dogum yaptim,iltihaplanma var su anda antibiyotik kullaniyorum.buranin saglik sistemide bir garip,neyse.. gununun disarda gecmesi guzel,kizim daha alisamadi arabasina o yuzden ben cok gezemiyorum:KK43:halbuki hamileyken onu bekliyordum, arkadas olursun bana diye konusurdum,birlikte gezeriz derdim.pek niyeti yok simdilik...
    bize yakin iso omena diye bir carsi var duymussundur,oraya gidiyorum genellikle.helsinkiye hic gidemedik kizimla basbasa...arabasinda yatmiyor,kucaga alisti surekli agliyor bende hem onu tasiyoum hem arabayi suruyorum anlayacagin cok zor oluyor.
    iki gundur kaloriferleri yakiyorlar burada,kis geliyor...annemlerle gorusuyorum onlarda orada yaniyorlar:)
    evdeysem genellikle tv izlerim,dizi tekrarlarini,tekrarlarin tekrarlarini:)kitap getirmedim hic,zaten geldigimden bu yana hic gitmedim turkiyeye .annemler bebekle ilgili birkac sey getirmis onlari okuyorum.temizlik,yemek falan gunler geciyordu artik kizim butun zamanimi aliyor.
    bak senden cok yazdim:)bir taraftan kizimi salliyorum,arada uyaniyor.simdilik bu kadar olsun,gorusmek uzere...

12. 1 Eylül 2007
  13. mugeicel

mugeicel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Özlem merhaba,

Öncelikli dizilerin tekrarlarinin tekrarlarini bende izliyorum. Cunku yapacak seyler cok kisitli. Evet gecen sene hergun bunalimdaydim ama artik gecti. Hersey normal.Burasini sevmedim sevmeyecegimde. Ama artik karamsar degilim. Isoomena ya her hafta geliyoruz. Benim esim hafta sonu evde calismiyor. Senin de esin hafta sonu evde mi? Haftasonu alisveris vs. zaman geciyor. Espoo da oturan bir arkadas var. Ailece görusuyoruz. Dogumun zor olmus ama kurtulmussun sonucta. Ben burda dogum dusunemiyorum. Bizde bebek istiyoruz ama tabi hayirlisi artik. Ilk dogumum sezeryan benim. Burda normal dogum yaptiriyorlarmis. Bu konuda ilerleyen zamanlarda tecrubelerini ögrenmek isterim..Mesajini görunce hemen cevap yazmaya calisiyorum. Aslinda imlaya falan dikkat de etmiyorum. Kusura bakma. Kizin konusunda zor gunleri atlatmissin. Her gecen gun daha guzel olacak. Finlilerin cocuklari hep disarda karda kista bile. Citlari cikmiyor. Hasta da olmuyorlar galiba. Senin bebeginde arabaya alisir ama daha cok kucuk. Vuosaari`deki Turk marketi biliyorsundur. Oraya 10 gunde bir sebze geliyor turkiye`den. Dolmabiber kabak vs. burda olmayan seyler. Kisin ispanak vs.market sahibi mesaj cekiyor telefonlara almaya gidiyoruz bizde. Su an bebekle gidemeyebilirsin ama esinin haberi oluyordur. Biz ailece sebzeciyiz etle pek aramiz yok. Ramazanda her hafta getirecekmis sebze haberiniz olsun. Bugun alisveris gunum bir yandan da kahvalti hazirliyorum . Simdilik bu kadar gene görusuruz.

14. 1 Eylül 2007
  15. ozlem naz

ozlem naz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    benim ki cok kotu bir dogum tecrubesi oldu normal ama vakum yardimiyla dogum yaptim,ama hastane ve hastanedeki bakim superdi.dedigin gibi sezaryen cok zor durumda kalmadikca yapmiyorlarmis.burada dogum yapmani isterim aslinda hersey hijyenik,temiz.jorvide yaptim dogumu,tek biz kaldik odada rahattik yani.turkiyede ki ozel hastanelerden kat kat daha iyi burasi dogum icin.ama sonrasi...dogumdan sonra hastalanmayacaksin...
    esimin calisma gunleri ve saatleri degisiyor.vardiyali calisiyor,haftasonlari bazen evde bazen degil.kizim bir alissa arabasina:)cok gezecegiz de..gercekten finlilere imreniyorum,kucucuk bebeklerle bile cok rahatlar.aglasalarda,yirtinsalarda cok ilgilenmiyorlar.oylede alisiyor cocuklar.bizimki bir mizmizlansa hemen kucakta.
    markete sevindim her hafta getirmesi iyi olur,yalniz ayni yerden mi bahsediyoruz bilemiyorum.benim dedigimi araplar isletiyor,hangi semtte oldugunu bilmiyorum. en cok biber,kuru bakliyat,zytin,peynir falan aliyoruz bizde.
    aslinda burada hersey insani ete yoneltiyor,fin marketlerinde hic bir sey bulamiyorum.zaten yemek konusunda cok super degilim:)
    hicbir sey de tat yok,lezzetli degil.alistik artik degil mi?
    kizim uyansin biraz bizde cikariz gezmeye,aksamda yazarim.gorsmek uzere...
    bu arada istedigin gibi yazabilirsin,niye kusura bakayim.imla kurallari turkiyede kaldi:)

16. 1 Eylül 2007
  17. mugeicel

mugeicel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Benim eve gelince ilk isim bilgisayari acmaktir.Msn mesajlar derken bilgisayarda biraz zaman geciririm.Takip ettigim sitelerde var.Simdi birde tesaduf eseri buldugum kadinlar kulubu... bu siteye uye oldum 5 gun sonra sifre onayim geldi. Artik vazgecmistim.hatta baslarda mesaj yazdim sonra cevap varmi diye bakmayi bile unuttum.Senin ilk mesajini 5 gun sonra gördum.Bu arada beni baskalarida eklemis onlara cevap yazmadim.(Turkiyeden)Bugun ailece Porvoo diye bir kasabaya gittik yarin da insalah Turku ya gitmek istiyoruz.Hava iyi olursa tabii. Bugun espoo ya hic gelmedik.Isoomena aglar artik ben gelmedim diye:) O kadar yer biliyorum ki(esimden daha fazla) buraya gidelim suraya gidelim hafta sonu ne yapacagimizi sasiriyoruz.Gerci fazla bir yer yok ama olsun. ben her zaman elimdekilerle mutlu olurum.
    Market konusunda ayni yerden bahsetmiyoruz. Ben itekeskus dan ileride (esin bilir) Vuosareen diye bir semt var orda itakeskus gibi bir alisveris merkezi var. orda Istanbul market var sahibi turk. Oraya 10 gunde bir (ramazanda her hafta) dolmabiber kabak patlican biber vs.turkiyeden sebze geliyor.Ama aat 11.00 geliyor butun turkler orda oluyor. 2-3 saat icinde bitiyor.Kapis kapis gidiyor.Bende cocugu okula birakiyorum sonra bazen arabayla bazen metroyla gidiyorum.Sebze yemessem ölurum Burda ben kuru patlican bile buldum hemen aldim Yemekle aram iyidir. Burda hazir alma imkani olmayinca herseyi kendim yapiyorum. Tatli tuzlu. Hayatinda yufka acmasi imkansiz olan ben burda böreklik yufka aciyorum.Cunku oglum herseyi biliyor ve istiyor. Biz bide ailece damak zevkine cok duskunuz.
    Not: Bu satira gelene kadar durmadim.Yukariya baktim cok yazmisim:)Mektup gibi yazan bizden baska yok.:)resim ekleyecegim yapabilirsem iste bendeniz... görusuruz

18. 1 Eylül 2007
  19. ozlem naz

ozlem naz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    benim bilgisayarla aram iyi degildir.msn de annemlerle gorusurum,maillerime bakarim(turkiyeden eglenceli mailler geliyor bazen)gazete okurum artik kizimla ilgili seylere bakiyorum.pediatri portali diye bir site var bebek-cocuk sagligiyla ilgili herkes soru soruyor doktorlarda cevapliyor.guzel bir site.
    ben cok onceden de girmistim bu siteye uye olmamistim.o zaman hamileydim,yine birseye bakmak icin girmistim.o zaman gormedim zaten finlandiya diye acilan bir konu,isvec vardi.onlarida okudum biraz,ortak noktalar bulurmuyum diye:)
    iyi yapmisisniz porvo guzel,bizde en son annemlerle gitmistik.burada bir orayi bir de hamelinayi gordum.turkuda guzel diyorlar. esim eskiden pori de yasiyormus orasida guzelmis.ama hepsi sehir olmasina ragmen kucuk kasaba gibi.hava iyi olur insallah,hava kotude olsa gidin bence. finliler gibi hava sizi etkilemesin insanlar sakir sakir yagmurda,karda spor yapiyorlar ya cok sasiriyorum.
    evet ayni marketten bahsetmiyoruz,sordum esime.hic gitmedik biz,en kisa zamanda gideriz.sen bayagi maharetliymissin,aslinda is basa dusunce mecbur kaliyorsun.oglusunun cani istiyordur.annemler gelirken bircok sey getirdi sagolsun ama cabuk tukeniyor.taze cekirdege bile hasretiz burada:)
    bugun ben cikamadim kiz pek uyumadi,mizmizlandi.tam cikaryim disarda uyusun dedim yagmur yagdi.
    iste boyle...resminizi gordum oglusunla.kisin kilo aldim falan deyince kilolusun sandim.19 kilo aldim hamilelikte,10 kilosu gitti ama digerleri kalacak gibi:)
    simdilik hoscakal!