Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana - Özet - Yaşar Kemal

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve EU1 tarafından 25 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  25 Haziran 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  KİTABIN ÖZETİ

  Daha önce hiç Yaşar KEMAL okumamıştım ve ”Homeros tan bu yana gelmiş en büyük halk ozanı” olarak tanımlanan yazarı tanımak ve hakkında söylenen sözleri ne kadar hakkettiğini görmek için kitabını okumaya karar verdim .

  Kitapta oldukça fazla betimle ve ruhsal tasvirin yanı sıra halkın geneli tarafından pekte kullanılmayan bölgesel bazı tabirlere de yer verilmiştir

  Bi ada hikayesinin anlatıldığı kitabın Vasili ve Poyraz Mua diye iki ana karekteri vardır.Her ikiside savaş kahramanıdır. Vasili bir rumdur ve Rumlar üç yüz yıldan beri Karınca adasında yaşamaktadırlar.1. Dünya savaşı patlak verdiğinde Vasili’ninde içinde bulunduğu pek çok Rum genci düşmanlara karşı Türk dostlarının yanında yer alarak topraklarını savunmuş Çanakkale de Sakarya da Tanrı dağlarında savaşmışlardır.Velakin savaş bittğinde bunlar pek fazla bişeyi ifade etmez ve Yunanistan daki Türkler karşılığında mübadele edilirler.Bir tek Vasili saklanarak bu adada kalır ve adaya gelecek ilk yabancıyı öldüreceğine dair yemin içer. Bundan sonrası Vasili ‘nin ve Poyraz Musa nın savaş anıları ve birbirlerini öldürmek üzere kovalamalarıyla
  devam eder.Bir ada hikayesinin ilki olan FIRAT SUYU KAN AKIYOR BAKSANA Vasili nin Poyraz Musa nın hayatını kurtarması ve Poyraz Musa nında ona karşı sıkı bir dostlukla karşılık vermesiyle biter.
   
 2. 8 Eylül 2007
  Konu Sahibi : EU1
 3. esinti34

  esinti34 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  189
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Yaşar Kemal..... lise yıllarında edebiyat hocamın tavsiyesiyle okumaya başladım. İnce Memet serisini elimden bırakamamıştım. daha sonra da pek çok eserini okudum ilk 20 sayfada sıkılmadan okuyabiliyorsan bir daha elinden bırakamassın.
   
 4. 21 Kasım 2007
  Konu Sahibi : EU1
 5. aprileylem

  aprileylem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Kasım 2007
  Mesajlar:
  42
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Güzel Bir Kitap Okunmasi Gereken Kitaplardan .....