Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Konusu 'Lisans' forumundadır ve aurora_0 tarafından 31 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

31 Temmuz 2010
    Konu Sahibi : aurora_0
  1. aurora_0

aurora_0 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünde okuyan var mı varsa bizi bilgilendirebilir mi iş imkanı okuma zorluğu falan filan.şimdiden teşekkürler.

2. 31 Temmuz 2010
  3. mayiscadisi

mayiscadisi Born This Way Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    canım ben fizik tedavi ve rehabilitasyon okuyorum.

az çok bildiğin üzere 4 senelik bir bölümdür. bitirdiğin zaman "fizyoterapist" ünvanına sahip olursun.

çevremdeki çoğu insan böyle bir mesleğin olduğunu benim sayemde öğrendiler. ilk başlarda "doktor mu oldun?", "fizik öğretmeni mi oldun?" gibi tepkilerle karşılaşmıştım.

gelelim avantajlarına, dezavantajlarına:

- iş bulma sıkıntısı yoktur. istersen devlette ya da özelde çalışabilirsin. ülkede çok fazla açık bulunduğu için mezunları özel sektör hemen kapıyor ve yüksek bir gelirle çalışmaya başlıyorsun. benim bu sene mezun olan arkadaşlarım 3.500 tl ile başladılar çalışmaya. bu ilerde daha da artar mı azalır mı bilmiyorum.

- mesleğin kanunu olmadığı için süistimal etmek isteyeni de çoktur. meslek yasamızın çıkmasını bekliyoruz. ne kadar çoğalırsak o kadar çabuk ve bizi kötü yönde etkilemeyecek bir kanunun çıkacağını düşünüyorum.

- dersler zordur. hem de çok zordur. şunu söyleyebilirm ki tıp fakültesi öğrencilerinin bile gezmeye vakti var ama bizim yok :) yeni başlayanlar da hep şu rehaveti görüyorum : "oooohhh kazandım bu bölümü, gerisi kolay." ama sonra yerlerde bir ortalama ve 6-7 senede ancak mezun olma durumu. ben ilk sene acemi olmamdan ötürü sadece bir sene uzatmış bulunmaktayım bölümü :/

- dersler arasında ilk sene temel eğitim vardır. hemen hemen tıp fakültesi ile eşdeğer anatomi, fizyoloji ve histoloji eğitimi alırsın. ikinci senede hareketleri değerlendirme, klinikte rastlayabileceğin hastalıkları öğrenirsin. üçüncü senede rehabilitasyon eğitimi ağırlıklıdır. dördüncü sınıf hastanelerde staj yapmakla geçer, her stajın kendisine ait bir ismi vardır ve bir aylık dönemden oluşur. bir ayın sonunda teorik ve pratik sınavlara girersin. ayrıca bitirme tezi ve hocaların istedikleri konular için seminerler hazırlayıp sunum yaparsın.

- ikinci ve üçüncü sınıftaki uygulamalı derslerin pratik sınavları vardır. eğer hocaları isterse teorik sınav da yapabilir. ama önemli olan bana sorarsan her zaman için pratik sınavdır.

aklıma gelenler bunlar. sormak istediğin başka sorular varsa sorabilirsinolumunekankayizsmile

4. 31 Temmuz 2010
  5. aurora_0

aurora_0 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    çok teşekkür ederim yazdıkalrın için.radyasyonla işiniz var mı?hangi sene girdin ve kaçıncı sırayla?

6. 31 Temmuz 2010
  7. mayiscadisi

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    radyasyonla ilgili herhangi bir işimiz yok.

2006 senesinde kazandım.

346 küsür puanla ve 13bin küsürlerde bir sıralama ile girdim.

şimdiler de daha yükseldiğini düşünüyorum.

8. 31 Temmuz 2010
  9. sakin bayan

sakin bayan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    146
    Ben de seneye yazmayı düşünüyorum ama hala kesin karar veremiyorum. bilmiyorumkismile meslek seçimi konusunda kararsızım umarım 1 senede doğru kararı verebilirim :Saruboceq:

mayıscadısı,bilgiler için çok sağol opuyorumnanaktan

10. 31 Temmuz 2010
  11. aurora_0

aurora_0 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    2008 de bolu 10000.yi 2009 da 13 000. yi almış bu sene nolur bilmiyorum sistem de değişti ya.ayrı puan türleri yeni kontenjanlar falan.22000 benim sıralamam mf 3 te biraz zor gibigörünüyo ama inş gelir ya.ösym nin klavuzuna göre ege eczacılık falan geliyo bna bazı iyi yerlerde de diş hekimlği falan geliyo ama ben güvenemiyorum ösym ye hem geçen seneki sıralamyı hemde ösym kılavuzunu baz alcam.öğretmenler flan gelir diyo ama bilmiyorum yazcaz artık gelirse gelemzse sağlık olsun. boluda nasıl yurt imkanları ev kiraları vb.ayrıca bolu nasıl bi şehir

12. 31 Temmuz 2010
  13. mayiscadisi

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    rica ederim canım. meslek konusunda kendini dinle.
    ben de tercih listesimi hazırlarken öğredim bu mesleği ve çok da mutluyum ilerde insanlara yardım edeceğim için.

14. 31 Temmuz 2010
  15. mayiscadisi

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    şuanki öss sistemini bilmiyorum o yüzden kesin bir şey diyemeyeceğim.
    geçen seneki sisteme göre konuşursam sonu fakülte ile bitenler say 2, yüksekokul ile bitenler say 1 ile alıyordu. ama fakülte ya da yüksekokul olması bir şeyi değiştirmiyor. eğitim aynı.

bolu küçük bir şehir. yurt olarak; devletin yüksek ücretli yurtlarının durumu çok iyi. 4 kişilik geniş odalar varmış ve her odanın içinde tuvalet- banyo bulunmaktaymış. ben geldiğimden beri özel yurtlarda kalıyorum. ilk sene kaldığım yurt berbattı. ama 4. senemi geçireceğim şu anki yurdumdan çok memnunum. ev konusunda ise maalesef birazcık öğrenciden para sızdırmaya meraklılar. aileye 300-400 tl'ye verdikleri evlerini, öğrenciye 700-800 tl'ye vermeye çalışıyorlar.

eğer bolu'yu kazanırsan benimle irtibata geçebilirsin. yardımcı olmaya çalışırım.

16. 31 Temmuz 2010
  17. aurora_0

aurora_0 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    tmm çok teşekkür edrim :1rolleyes: yüksekokulla la fakültenin eğitimi aynı demişsn benim bildiğim yüksekokul 2 yıl fakülte 4 yıl oluyor.yanlış mı biliyorum yoksa?aynıysa neden onları öyle ayırmışlar??aralarındaki fark ne?

18. 31 Temmuz 2010
  19. sakin bayan

sakin bayan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    146
    İş ortamında filan yüksekokul ile fakültenin bir farkı olmayacak mı?
    Eğitim kalitesi aynıysa,bizim LYS'ye hazırlanmamıza gerek yok o zaman,ne anlamı var ki? :bbo: