folik asit kosununda fikri olan???

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve flamingo2754 tarafından 3 Şubat 2010 başlatılmıştır.

3 Şubat 2010
    Konu Sahibi : flamingo2754
  1. flamingo2754

flamingo2754 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    kızlar daha yeni gebeyim. bhcg dün 130 çıktı.o kadar yeni yani.. doktora sordum,doktor folik asite gerek yok dedi,para tuzağı onlar dedi.ama benim aklım akrışık.heryerde çookk önemli olduğu yazılıyo.hatta bazı arkadaşlarıma folik asit vermiş doktarları.siz de kullanıyor muusunzu, gebeliğin ilk 3 ayında önemliymiş.
    eşim de annelerimiz bizi folik asitle mi besledi,doğal beslenelim yeter diyo.haklı bi yandan da.ama kafam karışık.sizin fikriniz var mı?

2. 3 Şubat 2010
  3. HayriyEla

HayriyEla Hayatımın yeni rengi ELA Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    Önemli olmaz olurmu ben hamile kalmadan 1 ay önce başlamıştım folik asit kullanmaya 3. ay bitene kadar da kullandım bebeğin kas iskelet omurilik gelişimi için önemli spina bfida diye bir hastalığı önlüyor ayrıca para tuzağı olsa 1,5 lira olmaz ben folbiol kullandım 1 sene önce kutusu 1 liraydı git istediğin eczaneye sor canım ama bence mutlaka kullan tabiki annelerimiz bizi folik asitle beslemedi ama tıp ilerliyor hastalıklar arttı doğal beslen ama vitaminlerini ihmal etme derim ben...

4. 3 Şubat 2010
  5. lithium84

lithium84 Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Selam,

Doktorunun söylediği şey çok saçma ve sinir oldum ne biçim doktormuş o? Folik asit brokoli,ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerde ve kuru baklagillerde bulunur.Normal bir insanın alması gereken doz 400mg dır fakat bizler her gün yeşil yapraklı sebze ve baklagil yemediğimiz için bu dozu alamıyoruz.Eğer gebe olmasaydın senin için çok sorun teşkil etmezdi fakat özellikle gebeliğin ilk 3 ayında önerilen dozu ister besinlerle ister garantiye alıp takviyeyle almak çocugunun anomaliler riskini azaltacaktır.Folik asitin alınamaması ya da yetersiz alımı plasenta anomalileri ve erken doğuma hatta omirilik sisteminde bozukluklara yol açar.Evet eskiden bu haplar yoktu annelerimiz onları yutmadı ama peki eşine sorar mısın bebeğin için ayda 1 vereceğin 8 ytl değmez mi?Canım ben hamile değilim ve şimdiden folik asit kullanıyorum.Aslında önerilen folik asite hamile kalınca değil hamile kalmadan önceki 3 ay başlamaktır.Bence sen işini şansa bırakma hatta mümkünse bu görüşe sahip doktorunu da değiştir.Bebeğin hayırlarla gelsin inşallah.

6. 3 Şubat 2010
  7. lithium84

lithium84 Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bu arada verdiğim 8 tl rakam folic plus tablet için içinde 90 tablet var günde 3 tane alınıyor.ıthal oldugu için fiyat fazla diğerlerine göre.Bir de bildiğim kadarıyla folibol tablet var.O daha ucuz sanırım yerli oldugu için.Aradaki fark folibol sadece folik asit içerirken folic plus ise folik asit artı kalsiyum gibi başka mineral ve vitaminleri de içeriyor olması.

8. 3 Şubat 2010
  9. glnk

glnk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    148
    Bana da doktorum vermişti folik asit.Dedikleri gibi folbiol 1,5 tl hangi para tuzağından bahsediyor.Ayrıca her yerde folik asitin ne kadar önemli olduğu profesörler tarafından anlatılırken doktor nasıl gerek yok diyor anlamadım.Bebekteki çok önemli bikaç hastalık riskini azaltıyo folik asit.Günlük folik asit ihtiyacını yiyeceklerden alabilmen mümkün değil.Günde 3-4 kilo ıspanak ve brokoli yemiyosan tabi.Annelerimiz folik asit kullanmıyolardı tabi ama onların zamanında sebze meyveler doğaldı hormon veya ilaç yoktu ürünlerde.Bizim faydalı diye yediğimiz ıspanağın bile ne olduğu meçhul.Bir sürü kimyasal var üzerinde.Bence ihmal etme ya da başka doktora da danış.Sağlıklı bir hamilelik dilerim.

10. 3 Şubat 2010
  11. GIYMATLIM

GIYMATLIM Emrine Şükürler Olsun.. Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    bencede kullanmalısın. biz daha hamile kalmadan başladık ki geç kalınmış olmasın diye..

12. 3 Şubat 2010
  13. zeynepb

zeynepb 2 mayıs hedef 68 Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    146
    ewet analarımız bızı folık asıtle beslemedı ama onların zamanında hersey bu kadar inorganik bu kadar hormonlu degıldı... sımdı ne yedıgımız et de hayır var ne domates te salatalık ta...
    bı vıtamını bı yerden almamız gerek cunku gercekten hamılelık boyunca ozellıkle ılk 3 ayda onemlı.

14. 3 Şubat 2010
  15. flamingo2754

flamingo2754 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    ben şimdiden başlasam geç kalmış sayılır mıyım peki kızlar. gidip eczaneden alayım bari

16. 3 Şubat 2010
  17. Harpy

Harpy Today is a gift, thats why they call it PRESENT Üye

Beğenildi:
    7.810
    Ödül Puanları:
    188
    eğer kan tahlili felan yaptırdıysan sonucuna göre böyle bişey söylemiş olabilir çünkü benim bildiğim eğer folik asit eksikliğin varsa çocukta ayrık omurilik oluyor.. yani omurilik oluğu kapanmıyor.. ben tahlil yaptırdım gebelikten önce alt sınırda çıktığı için kullanmaya başladım..

18. 3 Şubat 2010
  19. three__

three__ sağlıkla gel oğlumm... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bende 4 haftalıkken öğrendim hamile olduğumu, doktorum vermedi folik asit ben de kullanmadım, kullanmayan arkadaşlarımda var aynı doktora giden çocukları gayet sağlıklı doğdu, şu an 36. haftadayım bebeğim gayet sağlıklı ...