Formasyon kaldrlyor mu? Peki imdi ne olacak?

Konusu 'Öğretmenlik ve Genel Paylaşım' forumundadır ve graceful tarafından 23 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

23 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : graceful
  1. graceful

graceful Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    Fen edebiyat mezunları, öğretmen olabilmek için, mezuniyet sonrasında tezsiz yüksek lisans yapmak mecburiyetinde kalıyordu. Fen Edebiyat mezunları, 1998'den bu yana tezsiz yüksek lisans şeklinde 1.5 yıl fazladan eğitim alarak formasyon eksiklerini kapatıyorlardı. Ancak Fen Edebiyat mezunları açısından sorun oluşturan bu uygulama kaldırılıyor. Üniversitelerin önerisi üzerine gündeme gelen değişikliği YÖK Eğitim Komisyonu karara bağladı.
    Taslak düzenleme YÖKGenel Kurulu"na sunuldu. 27Ağustos"ta toplanması beklenen YÖK Genel Kurulu bu konuyu görüşecek
    YÖK, öğretmen olmak isteyen Fen ve Edebiyat Fakültesi mezunlarının, sadece mezun olduktan sonra alabildikleri formasyon şartına kolaylık getiriyor. Fen- Edebiyat Fakülteleri"nde de EğitimFakülteleri"nde olduğu gibi öğretmenlik formasyonlarının birinci yıldan sonra verilecek.

Üniversitelerin önerisi üzerine gündeme gelen değişikliği YÖK Eğitim Komisyonu karara bağladı.Taslak düzenleme YÖK Genel Kurulu"na sunuldu. 27 Ağustos"ta toplanması beklenen YÖK Genel Kurulu"nun onayı ile Fen- Edebiyat Fakülteleri"nde okuyan öğrencilerin öğretmen olarak atanmalarının önündeki bir engel daha kalkmış olacak. Böylece, Fen- Edebiyat mezunları, öğretmen olmak için bir buçuk yıl fazladan eğitim almaktan kurtuldu.

Fen- Edebiyat mezunlarınındevlet okullarına öğretmen olarak atanması için, KPSS sınavına girerek, atanacak taban puanı alması yeterli olacak. YÖK"ün yeni kararı ile Fen Edebiyat mezunları bir buçuk yıl fazla eğitimin yanı sıra, tezsiz yüksek lisans harçlarındanda kurtulmuş olacak. 1998"den bu yana öğrenciler Eğitim Fakülteleri"nde tezsiz yüksek lisans şeklinde bir buçuk yıl fazladan eğitim alarak formasyon eksiklerini kapatıyorlardı.
    Hurriyet

2. 23 Ağustos 2009
  3. graceful

graceful Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    arkadaşlar fikirlerinizi bekliyorum sizce bu durum söz konusu olunca mezun durumundakiler,ara sınıftakiler,bu sene mezun olacaklar için nasıl bir yöntem uygulanabilir? yani şimdi alese mi hazırlansın insanlar kpss ye ? bu haberi bugün okudum heryerde mevcut 27 agustosta da toplantı yapılacak. sizin fikirleriniz ne olacak ?

geçmişte yine aynı durum sözkonusu olduğunda atamaları direkt yapılmış ve görevlerini icra ederlerken bir yandan da 1 eğitim-öğretim yılı içinde eğitimlerini de meb vermiş...

yine başka bir durumda sınıf öğretmenliği formasyonu verilmiş branş öğrt. olmak isteyenleri tekrar 1 yıllık formasyon eğitmi alma koşulu konulmuş...

lütfen fikirlerinizi ,duyduğunuz haberleri ve tecrübelerinizi paylaşınız ...

4. 23 Ağustos 2009
  5. songa84

songa84 BARBİ BEBEK NİŞANLANDI ! Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    arkadaşım bu durumda kpss ye yönelmek gerekiyor. fen edebiyat mezunlarına bundan sonra birinnci sınıftan itibaren formasyon eğitimi verilecekmiş. yalnız bu yıl mezun alacakları bu olay kapsamaz herhalde.çünkü onlara verilmemiş oluyor bu eğitim. sen bu durumu fakülte öğrenci işleriyle görüşsen daha iyi olur arkadaşım.yardımcı olamadım fazla kusura bakma

6. 23 Ağustos 2009
  7. graceful

graceful Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    sağol songacığım maksat bilgi paylaşımı araştırmadayız napalım hayatımızı etkileyecek kararlar bunlar... üzerinde tartışmak istiyorum bakalım toplantı günü herşey inş açığa kavuşur...

8. 23 Ağustos 2009
  9. graceful

graceful Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    çok içim sıkıldı bu mevzuda senağlamane yapacağımızı bilememek çok kötü .... bütün bir eğitim-öğretim yılı da çalışacağım aktif olarak... nasıl çalışacağız ne yapacağız Allahım yardım et Yarabbim:Saruboceq:

10. 23 Ağustos 2009
  11. chaiga

chaiga Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    canım ne olacak söyleyim

şuanda 244000 öğretmen adayı boşta gezerken yarın öbür gün bu durumda 400.000 yada 500.000

civarı işsiz öğretmen meb kapılarında yada sokaklarda açlık grevlerinde sürünüyor olacak

bunlara birde açıköğretimden alınan öğretmenlerde eklenince aşağı yukarı 600.000 işsiz öğretmen

olacak.. devletimizin sorumsuzluklarından düşüncesisliklerinden biri işte..

kısaca geleceğin körelen mesleği öğretmenlik olacak

12. 23 Ağustos 2009
  13. graceful

graceful Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    :nazar: gelecek karanlık.....

14. 23 Ağustos 2009
  15. graceful

graceful Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    kızlar araştıran bilgi edinen var mı?

16. 24 Ağustos 2009
  17. temmuziki

temmuziki Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    153
    ee biz mezunuz nolcak anlamadım ben ve tezsize başvurdum bu yıl

18. 24 Ağustos 2009
  19. graceful

graceful Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    cicikız ne olacak hiç belli değil ... mezun durumundakiler için geçerli olacak mı yoksa onlara ayrı bir uygulama mı yapılacak belli değil... ayın 27 sinde toplanacak yök kararını beklemek lazım...