fotograf makinenizin gizli güçleri

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve EFSUNN tarafından 8 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  8 Haziran 2007
  Konu Sahibi : EFSUNN
 1. EFSUNN

  EFSUNN alamut Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  526
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  108
  Bu sayımızda sık kullanılmayan fonksiyonlardan bazılarına değineceğim.

  Binbir hevesle aldığımız sayısal fotoğraf makinelerinin birçok özelliğinin ya farkında değiliz, ya da sık kullanmıyoruz. Oysa pratik ve daha etkili çekimler için yardımcı olacak özellikler makine üzerinde bizi bekliyor. Bu sayımızda sık kullanılmayan fonksiyonlardan bazılarına değineceğim.

  Fotoğrafı çeken kişi olarak, yakınlarımızın bir arada bulunduğu karede genelde eksik olan bizler oluruz. Ya da iki kişi olarak çıkılan bir tatilden, genelde beraber çekilmiş bir poz olmadan döneriz. Halbuki makinelerimizde bulunan zaman ayarlayıcı çekim fonksiyonuyla bu son derece kolay. Yapacağınız tek şey çekim modu olarak otomatik zamanlayıcıyı seçmek. Bu mod bize farklı süre seçenekleri verir.

  Çekeceğimiz konu ve mesafeye göre uygun zamanı seçeriz. Sonra üç ayak kullanarak veya uygun bir yükseklik bularak makinemizi sağlam bir şekilde sabitleriz ve bizim de dahil olacağımız bir şekilde deklanşöre yarım basarak, odak kilitlemesini gerçekleştiririz. Netlemeyi ve kadrajı ayarladıktan sonra ,bu kez de deklanşöre tam basarak zamanlayıcıyı başlatırız.

  Daha sonra biz de kareye dahil olarak, makinemizin seçtiğimiz süre sonunda otomatik olarak çekimi gerçekleştirmesini bekleriz. Otomatik zamanlayıcıdan az ışık ortamlarında deklanşöre bastığımızda meydana gelebilecek sarsıntılardan kurtulmak için de yararlanabiliriz. Flaş kullanmadan uzun pozlama ile çekeceğimiz gece fotoğraflarında da imdadımıza yine bu fonksiyon yetişecektir.

  Önümüz yaz. Arka planda pırıl pırıl bir deniz varken ön planda çekeceğimiz konunun karanlık çıkması ve istenmeyen sonuçlar vermesi mümkün. Ters ışık alan bu durumlarda dolgu flaş özelliğinden, yani flaştan yararlanmamız bize yardımcı olacaktır. Bu özelliği kullanmadan çekeceğiniz karede arka plan net olurken konunuz karanlık çıkacaktır. Dolgu flaşı kullandığımızdaysa ön plandaki konumuz da, arka plandaki manzara da net çıkacaktır. Yine güneşli bir günde bir portre çekiminde oluşabilecek gölgelerden kurtulmak için de bu özellikten yararlanabiliriz.

  Güneşin tepede olduğu ve fotoğraf açısından çok uygun olmayan ışık ortamlarında renklerin daha ılık ve sıcak çıkması için pek kullanmadığımız bir ayardan yararlanabiliriz. Beyaz ayarı (White Balance) fonksiyonu burada imdadımıza yetişecektir. Beyaz ayarını Otomatik (Auto) moddan, "Bulutlu" moduna getirir ve fotoğrafımızı bu ayarda çekersek, daha ılık ve etkili tonlara ulaşmış oluruz.

  Makinelerimiz üzerinde genelde bir kare içerisindeki +/- simgesiyle gösterilen pozlama telafisi (Exposure Compensation) fonksiyonu, kullanmayı unuttuğumuz ya da ihmal ettiğimiz bir başka önemli özellik. Yine yaz örneğinden yola çıkarsak, plajda, deniz kenarında parlak ışık kaynağı çok fazla olacağından genel olarak makinenizin hesapladığı değer yanlış olabilecektir. Bu ve benzer durumlarda bu değere müdahalede bulunarak fazla ya da eksik pozlamayı lehinize çevirebilirsiniz