Fransa çıkartması

Konusu 'Konserler, Güncel Haberler, Duyurular' forumundadır ve Elif tarafından 18 Mart 2010 başlatılmıştır.

  18 Mart 2010
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.606
  Beğenildi:
  5.135
  Ödül Puanları:
  438
  Türk edebiyatının seçkin eserleri, 26-31 Mart tarihleri arasında düzenlenecek Paris Kitap Fuarında görücüye çıkacak. Türkiye'den fuara katılacak 20'yi aşkın yazar, çevirmen ve sanatçının arasında Ayşe Kulin, Mine G. Kırıkkanat, Nazlı Eray, İskender Pala, Ataol Behramoğlu gibi ünlü yazarlar da yer alacak.  Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, 160 binin üzerinde ziyaretçi, 1100 katılımcı ve 3 bine yakın yazarın yer alması beklenen Paris Kitap Fuarına Türkiye, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda yayıncı ve yazar meslek örgütleri ile birlikte katılacak.
  Bu işbirliği çerçevesinde oluşturulan Ulusal Yürütme Komitesi tarafından hazırlanan sunum ve yazar programları ile Türk yayıncılığını ve edebiyatını tanıtmak; yazarlarımızın eserlerinin yabancı dillerde yayımlanması amaçlanıyor.
  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yanı sıra yayıncılar, İstanbul Ticaret Odası ve İBB Kültür A.Ş.nin ortaklaşa yer alacağı 250 metrekarelik sergi alanına sahip ulusal stantta, Türkiye'nin kültür hayatı ve yayıncılığını tanıtmaya yönelik faaliyetlerde bulunacak.
  Bakanlık ve meslek kuruluşları işbirliğinde yürütülen çalışmalarda 20'yi aşkın yazar, sanatçı, çevirmen ve kültür adamının katılacakları söyleşi, imza günü, panel ve uygulama atölyeleri ile yabancı yayıncılar ve okurlarla buluşacak.
  Panel ve imza günlerine, Serdar Özkan, İskender Pala, Nedim Gürsel, Ayşe Kulin, Sadık Yalsızuçanlar, Nazlı Eray, Yalvaç Ural, Salih Zengin, Doğan Hızlan, Semih Gümüş, Metin Celal, Ömer Lekesiz, Mine G. Kırıkkanat, Mehmet Murat Somer, Celil Oker, Mehmet Coral, Metin Cengiz, Faruk Bilici, Ataol Behramoğlu ve Timour Muhidine katılacak.
  Türkiye ulusal standında, Bakanlık tarafından yürütülen ve 5 yılda 632 esere destek sağlayarak farklı dillerde okuyuculara ulaşmalarını sağlayan çeviri ve yayım destek projesi TEDA hakkında bilgi verilecek ve proje kapsamında yayımlanan eserlerden oluşan bir sergi açılacak. İstanbul Telif Ofisi, Kalem Edebiyat Ajansı, Anatolialit Ajans ve ZNN Edebiyat Ajansı da Türk yazarlarının eserlerinin diğer ülkelerde yayınlanması için çalışacak.

  TÜRK-FRANSIZ YAYINCILAR BULUŞMASI

  Paris Kitap Fuarı öncesi 23 ve 24 Martta Uluslararası Kitap Fuarları Türkiye Ulusal Yürütme Komitesi ve Fransız Yayıncılar Birliği Dış İlişkiler Kuruluşu olan Uluslararası Fransız Yayıncılar Ofisi (BIEF) organizasyonu ile Türk ve Fransız yayıncılarının buluşup bilgi ve görüşlerini paylaşmaları amacıyla, “Türk–Fransız Yayıncılar Buluşması” adlı 2 günlük seminer düzenlenecek.
  Paris'te Fransız Yayıncılar Birliği (SNE) salonlarında gerçekleştirilecek toplantılara Türkiye'den 22, Fransa'dan 80 yayıncı katılacak.
  Toplantıda Türkiye adına şu yayıncılar yer alacak:
  Apollon, Boyut, Can, Erdem, Everest, Hayat, İletişim, İnsan, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İş Bankası Kültür, Kaknüs, Kaynak Yayın Gurubu, Literatür, Mavi Ağaç, Metis, Nesil, Altın Kitaplar, Pozitif, Sel, Timaş, Turkuvaz, Yapı Kredi Yayınları.
  Türk-Fransız Yayıncılar Buluşmasında, Türk ve Fransız yayıncılarının işbirliği olanakları görüşülecek. Buluşmada, çeviri destek programları, telif hakları, yayıncılık verileri, edebiyat, sosyal bilimler ve çocuk gençlik yayıncılığı konularında sunumlar yapılacak ve fikir alışverişi gerçekleştirilecek[
  Huurriyet.com.tr/COLOR]