Fransada Cocuk Yetiştirmek?

Konusu 'Yurtdışı Paylaşım Fransa' forumundadır ve LaL tarafından 5 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

5 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : LaL
  1. LaL

LaL Hayallerim var benim... Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Yurt dışına evlenmeye karar verdiğim andan bu yana en çok düşündüğüm şeylerden biri de ileride çocuklarıma nasıl eğitim vereceğim oldu.. Farklı dil, din ve kültüre sahip bir ülkede müslüman bir Türk çocuğu yetiştirebilmek kolay olabilir mi? Mesleğim olduğu için çocuk yetiştirmenin ne kadar zor olduğunu biliyorum ve sizlerin fikrini almak istedim, anne olanlar çocuklarına nasıl eğitim veriyorlar yada istedikleri gibi eğitim verebiliyorlar mı?
    Yurt dışında yaşayıp çocuğu olanlar, anne olacak olanlar gözlemlediğiniz ve yaşadığınız kadarıyla fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. a.s.

2. 6 Mayıs 2008
  3. mehay

mehay CANIM OGLUM Üye

Beğenildi:
    26
    Ödül Puanları:
    198
    neslihancim anne olamadim henuz ama sen dogru olan seyleri guzel olan seyleri ogret birazda cocugunun icinde olmasi lazim tabi ...ama onemli olan iyiligi guzelligi kucukken asilamak o minik beyinlere!!!

4. 6 Mayıs 2008
  5. mehay

mehay CANIM OGLUM Üye

Beğenildi:
    26
    Ödül Puanları:
    198
    cevremde gordugum kadariyla cok iyi cocuk yetistiren yok insallah ben onlarin yaptigi bazi hatalari asla yapmiycam...ozellikle cocugun yaninda agzi bozarak konusma ve cocugu dovme gibi...

6. 6 Mayıs 2008
  7. LaL

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    İnşallah canım gördüğümüz hataları biz yapmayalım.. çocuğa karşı yapılabilecek en büyük hata dövmektir!

8. 8 Mayıs 2008
  9. Sympathique

Sympathique Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    45
    Ödül Puanları:
    153
    mehayin dedigi gibi benimde cocugum yok ama burdaki cocuklar iki kultur arasinda kaliyo ,arkadas cevresi hep yabanci her turden insan var ,ailere burda cok is dusuyo ,ellerinden geldigi kadr cocuklari iyi davranmalari gerekli ,biraz kizsan bisey yapsan hemen tpki veriyolar ,biz turklerle yabancilar cok fazli cocuklarda onlara ozeniyo ,bu yuzden gercekten yabanci ulkede cocuk oktmak yetistirmek zor
    hep bende diyo aceba benim cocugumda boyle olurmu ,benim olsa boyle yapmam kizmam dovmem ,guzelce oturur konusurum ,diye ama basa gemeyince kimse bilmez anlican canim burda baya zor yetistirmek

10. 8 Mayıs 2008
  11. mehay

mehay CANIM OGLUM Üye

Beğenildi:
    26
    Ödül Puanları:
    198
    evet dedigin cok dogr biraz kizsan senle tartismaya giriyorlar saygi nedir bilmiyor cogu....buyuklerin yaninda nasil davranmalari gerektiginide!!!

12. 8 Mayıs 2008
  13. mehay

mehay CANIM OGLUM Üye

Beğenildi:
    26
    Ödül Puanları:
    198
    evet dedigin cok dogru biraz kizsan senle tartismaya giriyorlar saygi nedir bilmiyor cogu....buyuklerin yaninda nasil davranmalari gerektiginide!!!birde buyuklerine ismi ile hitap ediyor cogu mesela esim 33 yasinda yegenleri var 10 yasinda ismi ile cagiriyor dayi demiyor cok tuhafima gidiyor benide tabi ismimle cagiriyorlar!!!!hic hoslanmiyorum!!!

14. 8 Mayıs 2008
  15. LaL

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    yaa siz böyle söyleyince daha da korktum.. benim nişanlım ve ailesinde saygı sevgi konusunda hiçbir problem yok.. ama ben çok korkuyorum orada çocuk yetiştirmekten

16. 8 Mayıs 2008
  17. mehay

mehay CANIM OGLUM Üye

Beğenildi:
    26
    Ödül Puanları:
    198
    ailede sorun olmasa bile canim okulda oluyor ister istemez..sen evde cocuga istdigin kadar ogret okulda ogrendikleri kalior beyninde...bende korkuyorum o yuzden biraz!!!!

18. 8 Mayıs 2008
  19. Hatice27

Hatice27 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    canim o biraz da ogretmekten geciyo sanirim.esimin yegenleri hep dayi diye hitap ederler,bana da yenge derler.ilk geldigimde kaynim ismimle cagiriyodu beni.benden bir yas kucuk, kayinvalidem hemen o senin yengen niye yenge demiyosun dedi. ogun bugundur hep yenge der.aslinda ben ismimle cagirmasini isterdim,nede olsa benden bir yas kucuk.ama olsun yenge demesinede alistim.

burada cocuk yetistirmek gercekten zor.iki kultur, iki dil cocuklar arada biraz bocaliyolar.3 yasinda ana okuluna basliyolar,senden cok onlarla vakit geciriyolar.bide ilgisiz bir anne babaysa... isimiz zor ama napalim onlarsizda olmuyor.insallah cocuklarimizi iyi yetistirebiliriz.