Fransizca Ders Isleyelim Mi ??

Konusu 'Yurtdışı Paylaşım Fransa' forumundadır ve EU1 tarafından 7 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

7 Temmuz 2008
    Konu Sahibi : EU1
  1. EU1

EU1 Guest

Arkadaslar oncelikle herkese merhaba ben fransada yasiyorum ve su an fransiz okulundayim catolik universitesinde ikinci kura gectim burda ogrendigim fransizca konulari ogrenmek isteyen arkadaslara anlatmak istiyorum yardim amacli yanliz birkac ricam var hic bilmeyen arkadaslar olabilecegi icin en basitten sifirdan anlatmaya baslamayi dusunuyorum arti anlattigim sayfalar altinda sorular tesekkurler yada elestiriler bulunmasin lutfen tesekkurleri tesekkur butonundan elestirileri veya anlasilmayan konulari ozel mesajlardan iletiniz ikinci olarakta ben hergun duzenli olarak bir yada birkac sayfa paylascam fransizca ogrenmek icin once grameri cozelim inanin cok zor degil daha sonra siz evlerde eslerinizle ve diger insanlarla pratik yapin ve film izleyin kelimeler bilip film izlemek insana buyuk bir zevk veriyor konusmaktan korkmayin yanlista olsa konusun simdiden emegime saygi gostercek herkeze tesekkurler

2. 7 Temmuz 2008
  3. EU1

EU1 Guest

PRESENT( simdiki zaman)
    fransizcada uc fiil gramer icin oneli yer teskil eder bu fiiller konusurken sik sik kullanilir ETRE AVOIR VE ALLER FIILLERIDIR ETRE FIILI OLMAK FIILIDIR BEN BOYLEYIM DEMEK ICIN BU FIIL KULLANILIR ORNEGI HASTAYIM YORGUNUM TURKUM EVLIYIM OGRENCIYIM GIBI AVOIR FIILI ISE SAHIP OLMAK FIILIDIR ORNEGIN IKI COCUGUM VAR BIR ARABAM VAR GIBI VEYA YASINIZI SOYLEMEK ICIN KULLANIRSINIZ ALLER FIILI ISE BIR YERE GITMEK FIILIDIR BIR YERE GITMEK DIYORUM CUNKI FIIL KULLANILDIGINDA GITTIGIN YERIN ISMINI KULLANMAK ZORUNDASIN MESALA EVE GIDIYORUM OKULA GIDIYORUM GIBI AYRICA BU FIILLER ILERKI KONULARDA GORECEGINIZ GIBI GELECEK ZAMAN VE GEMIS ZAMAN ICIN YARDIMCI FIIL OLARAK KULLANILIR VE BU FIILLERI CEKIMLERI DUZENSIZDIR HER OZNEYE GORE FARKLI CEKILIR GUNLUK DILDE COK KULLANILDIGI ICIN EZBERLENMESI SART OLAN FIILLERDIR SIMDI BU FIILLERI CEKELIM VE ORNEKLER GOSTERELIM

4. 7 Temmuz 2008
  5. EU1

EU1 Guest

ETRE(olmak)
    JE SUIS
    TU ES
    IL EST
    NOUS SOMMES
    VOUS ETES
    ILS/ELLES SONT

AVOIR (sahip olmak)
    J'AI
    TU AS
    IL/ELLE A
    NOUS AVONS
    VOUS AVEZ
    ILS/ ELLES ONT

ALLER(gitmek)
    JE VAIS
    TU VAS
    IL/ELLE VA
    NOUS ALLONS
    VOUS AVEZ
    ILS/ELLES VONT
    BU FIILLER SIMDIKI ZAMAN ILE CEKIMLENDI BEN SEN O EKEK O KIZ BIZ SIZ O ERKEKLER OKIZLAR FRANSIZCADA MASCULIN VE FEMININ
    OLAYI VARDIR YANI ERIL VE DISIL ERKEGE VE KADINA FARKLI HITAP EDERSIN VE BU CUMLELERDE GORULUR BUTUN NESNELERIN BASINA LE VE LA GELIR COGUL ISE HEPSINE LES FIIL CEKIMINDEDE BU BOYLEDIR IL ERKEK OLAN UCUNCU SAHIS TEKIL ELLE ISE BAYAN OLAN UCUNCU TEKIL SAHISTIR SONA GETIRILEN S ISE COGULLUK BILDIRIR

6. 7 Temmuz 2008
  7. EU1

EU1 Guest

je suis turc ben turkum
    tu es fatigue sen yorgunsun
    il est malade o erkek hasta
    vous etes marie siz evlisiniz
    nous sommes heureux biz mutluyuz

j'ai deux enfants iki cocugum var
    tu as un voiture bir araban var
    il a dix ans o erkek on yasinda

je vais a la maison eve gidiyorum

8. 8 Temmuz 2008
  9. Sympathique

Sympathique Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    45
    Ödül Puanları:
    153
    ay canim ya cok tesekkur ederim okadar guzel anlatmisinki ,bukadarda beklemiyodum ,bi kursa gittigi cok belli oluyo ,biz gidemiyoruz ama bak ssimdi sanalda bi ogretmenimiz oldu ,gercekten merci bilgilerini bizimle paylastigin icin , ben mesela sahip olmayi,benim var senin var demeyi tam bilemiyodum bak simdi senden ogrendim ,insallah devamli yazarsin sayende biraz bende ilerletirim ,optum canim kolay gelsin yine bekliyorum ,bugunki dersime iyi caliscam ben soz:roflol::roflol:

10. 8 Temmuz 2008
  11. EU1

EU1 Guest

FRANSIZCADA TELAFFUZ
    EVET ARKADASLAR ONCEKI BILGILERDEN SONRA ONEMLI OLAN KUCUK BIR AYRINTI VERMELIYIM CUNKI BILIYORSUNUZ FRANSIZCA HARFLERIN OKUNUSU TURKCEDE OLDUGU GIBI DEGIL AMA EMIN OLUN COK KOLAY BIZIM ALFABEMIZDE OLMAYAN BAZI HARFLER VAR AMA ASLINDA BU HARF SEKILLERI BIZDE YOK AMA SES KARSILIKLARI VAR ORNEGIN é sesi BU HARF BIZIM TURKCEMIZDEKI e sesi AMA FRANSIZCADA YAZILAN SADE e turkcedeki o sesine denktir ( bunun ince olanibenim bilgisayar yazmiyor bu harfi )SIMDI SIRAYLA BUTUN HARFLERIN OKUNUSLARINI VERECEM BU PRATIGI FRANSIZCA OKUYARAK YAPIN VE KENDINIZI ALISTIRIN AMA KUCUK BIR SORUN BAZI TURKCE HARFLER BENDE YOK PARENTEZ ICINDE VERECEM

a====== a abricot ==== kayisi
    à====== biraz daha ince bir a sesi à la==== gramer olarak e a i eki à la maison ==eve
    sapkali a ====== daha kalin bir a sesi gateau===== pasta
    i====== i sesi image===== resim goruntu
    u===== u(ince olani) uniforme=====uniforma
    o===== o sesi orange===== portakal
    sapkali o===== daha kalin bir o fantom===== hayalet
    au===== o sesi auto==== oto
    eau=====o sesi chpeau====sapka
    e======o (ince olani) melon==== kavun
    eu ==== o (ince olani) feu====ates
    é===== e sesi été===== yaz
    ez==== burundan e sesi cikarin i sesine yaklasik biraz viyilamak lazim nez==== burun
    è==== uzatmali e sesi buda biraz i ye yakin zèbre==== zebra
    sapkali e ==== normal e sesi okunur dige r e den ayirt edilmek icin peche=== seftali
    ai===== e sesi chaise===== sandalye
    ei==== e sesi peigne======= tarak
    ou===== u sesi kangourou===== kanguru
    on ===== on ama n sesi biraz bogazdan yutar gibi lion==== arslan
    om====om pompier ===== itfayeci
    an=====an danse====== icinde
    am====am lampe===== lamba
    en====an veya on gibi ikisi arasi bir ses enfant==== cocuk
    em====am embrasser==== opmek fiili
    oi====ua sesi moi==== bana ben oznesi
    ain==== en pain ===== ekmek
    in====en biraz ince bir e sesi ile i desine yakin

SESLI HARFLER BIRLESIMLERI BOYLE PEK BIR FARK YOK ASLINDA OKUNUSLARI AYNI YAZILISLARI FARKLI ISTE KARMASAYI ONLEME ACISINDAN SESSIZ HARFLER COGUNLUKLA AYNI TELAFFUZ AMA BAZI YAN YANA GELISLER HARIC ORNEGI CH BIZDEKI S SESINE ESIT( noktali olani) CHAPEAU=== sapo diye okunur sapka demektir simdi sessiz harfleri verelim

b=====b sesi banane===muz
    p=====p sesi panda===panda
    d=====d sesi doigt===== parmak
    t=====tsesi tomate=====domates
    m====m sesi moto===== motor
    n====n sesi nuage===== findik

rr ===== bu sesi girtlaktan damak yardimiyla cikartin arkadaslar tabiri caizse biraz hihirdiycaz hic cikaramayan yumusak g sesini denesin
    l===== l sesi lapin === tavsan
    f==== f sesi fraise ====cilek
    ph===== f sesi pharmacie
    ch =======s sesi(noktali olani) champion==== sampiyon
    v===== v sesi valise===valiz
    s===== s sesi ama ortada iki sesli harf arasinda olursa z sesi cikarir iki ss yan yana ise ne olursa olsun s sesi cikarir basa gelincede ayni olur yani s sesi cikar soleil ==== gunes maison=== ev assiette=== tabak
    ill===== y sesi cikarir ama kendinden once i varsa
    c===== s ve k sesine c den sonra ince harfler varsa e i gibi s sesi cikarir kalin harfler varsa k sesi cikar cochon === domuz citron==== limon
    z=== z sesi zèbre==== zebra
    j===== je sesine
    g======ji sesine esittir ama g den sonra ince ses gelirse j kalin harf gelirse g sesi cikar
    k==== k sesine kangourou

telaffuzlari ezberleyin arkadasla ve bence not alin once baka baka kitap okuyun sonra aliscaksiniz

12. 8 Temmuz 2008
  13. EU1

EU1 Guest

ARKADASLAR TELAFFUZDA ONEMLI BIR KURALDA SONA GELE e SESI OKUNMAZ[ kendinden onceki sessiz harf ile kelime biter mesala BANANE BUNUN OKUNUSU BANAN SEKLINDEDIR VEYA TOMATE OKUNSU TOMAT DIGER SESLI HARFLER OKUNUR AMA DIGER è é de ayni degil bunlarda okunur sadece normal e sesi haricinde bir muddet derste verdim kelimelerin okunuslarini verecem ama buna alismak pek iyi olmuyor ogrenme asamasinda a.s.a.s./COLOR]

14. 10 Temmuz 2008
  15. EU1

EU1 Guest

LA CONJUGAISON (fiil cekimi)
    arkadaslar fransizcada fiiller uc guruba ayrilir duzenlilik ve duzensizlik bakiminda duzenli fiiller fransizcanin en cok kullanilan fiilleridir ayrica fiil gurubunun yuzde doksanini olustururlar duzenli fiillerin son iki harfi er ile biter ornegin( parler ,aimer ) ve fiil cekimleri herzaman aynidir yani ayni ozneler de ayni ekleri alirlar simdi birinci gurup fiillerle ilgili uzun bir calisma yapcaz

PRESENT SIMDIKI ZAMAN CEKIMLI
    PARLER( KONUSMAK FIILI)
    OZNE FIIL EK OKUNUS ANLAM
    JE===== PARLE====== PAGL KONUSUYORUM
    TU===== PARLES ===== PAGL KONUUYORSUN
    IL===== PARLE ====== PAGL KONUSUYOR

ELLE==== PARLE ====== PAGL KONUSUYOR
    NOUS==== PARLONS===== PAGLON KONUSUYORUZ
    VOUS===== PARLEZ====== PARLE KONUSUYORSUNUZ
    ILS====== PARLEN======T PAGL KONUSUYORLAR
    ELLES =====PARLENT ====== PAGL KONUSUYORLAR

Bu fillerde goruldugu gibi je oznesinin fiiline e tu oznesinin fiiline es il elle ayni e vous oznesine ez nous ya ons ils elles e ent ekleri gelir degismesz kuraldir yani sonu er ile biten fiiller her zaman boyle cekimlenir ama kucuk ve guzel bir ayrinti bu fiillerin oznelere gore yazimlari farkli olsada okunuslari je tu il elle ils ve elles in okunuslari aynidir cunki daha oncede soyledigim gibi sondaki e es(fiil cekiminde ) ent okunmaz bunun icinde yukaridaki fiil parl ile okunusu biter ama vous da parle diye okunur cunki son harf ez dir nous ise parlons diye okunur s sesi cikartilmadan
    [/COLOR]
    [/COLOR]

Son düzenleyen: Moderatör: 12 Temmuz 2008
  16. 10 Temmuz 2008
  17. EU1

EU1 Guest

LES VERBE UN GROUPE ( birinci gurup fiiller )

EXEMPLE

AIMER ( SEVMEK HOSLANMAK )

J' AIME ====== jem===== SEVIYORUM
    TU AIMES=====tu em=======SEVIYORSUN
    IL/ ELLE/ ON AIME===== il em======SEVIYOR
    NOUS AIMONS=====nuz emon======SEVIYORUZ
    VOUS AIMEZ======vuz eme====== SEVIYORSUNUZ
    ILS/ ELLES AIMENT=====il zem======SEVIYORLAR

YUKARIDA ANLAMADIGINIZ BIR KAC YER OLABILIR ORNEGIN J DEN SONRA KESME ISARETI VAR BUNUN SEBEBI IKI SESLI HARF BU SEKILDE YAN YANA GELEMEZ JE AIME OLAMAZ ONUN ICIN E HERZAMAN ATILIR VE KESME ISARETI KONULUR SONRAKI AYRINTI NOUS VOUS VE ILS DEKI OKUNUS Z SESI CIKARARAK OKUDUK CUNKI KURALLARA GORE S ILI SESLI HARF ARASINDA KALDI BU KURALLAR SESLI HARFLE BASLAYAN FIILLERDE BOYLEDIR CUNKI HER ZAMAN S ORTADA KALIR VE JE AIME DE OLDUGU GIBI SESLI HARFLER YAN YANA GELIR AYRICA H HARFI FRANSIZCADA HIC OKUNMAZ YOKMUS GIBI ONUN CIN SESLI HARF KURALI ONUN ICINDE GECERLIDIR ORNEK J' HABITE GIBI YASAMAK FIILIDIR JABIT DIYE BIRLESTIRILIP OKUNUR SADECE E HARFI ILE YAN YANA GELMEZLER DIGER SESLILEROLDUGU GIBI YAZILIR TU HABITES VEYA TU AIMES GIBIAMA SESSIZ HARFLE BASLIYAN FIILLER PARLER FIILINDE OLDUGU GIBIDIR BIRTANE DAHA ORNEK VERELIM

DETESTER ( NEFRET ETMEK HOSLANMAMAK )

JE DETESTE ======JO DETEST =======HOSLANMIYORUM
    TU DETESTES =======TU DETEST======= HOSLANMIYORSUN
    IL DETESTE ======= IL DETEST=======HOSLANMIYOR
    NOUS DETESTONS ======NU DETESTON=====HOSLANMIYORUZ
    VOUS DETESTEZ======= VU DETESTE========HOSLANMIYORSUNUZ
    ILS DETESTENT ====== IL DETEST=======HOSLANMIYORLAR

SIMDI BU KURALLAR DAHILINDE BIR KAC FIIL VERCEM ILGILENEN ARKADASLAR CEKIMLERINI YAPIP BANA OZELDEN GONDERSINLER YANLISLARI DUZELTIRIZ KENDIMIZI DENEYELIM BIR HEM BOYLECE YAVAS YAVAS CEKIMLERI VE FIIL ANLAMLARINI OGRENIRIZ

ACHETER=====SATIN ALMAK
    VISITER======ZIYARET ETMEK
    ECOUTER======= DINLEMEK
    HABITER======YASAMAK ,IKAMET ETMEK
    REGARDER=======IZLEMEK

18. 10 Temmuz 2008
  19. LaL

LaL Hayallerim var benim... Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    J' ACHETE - satın alıyorum
    TU ACHETES - satın alıyorsun
    IL/ ELLE/ ACHETE - satın alıyor
    NOUS ACHETONS - satın alıyoruz
    VOUS ACHETEZ - satın alıyorsunuz
    ILS/ ELLES ACHETENT - satın alıyorlar

-------------------

JE VISITE - ziyaret ediyorum
    TU VISITES - ziyaret ediyorsun
    IL/ ELLE/ VISITE - ziyaret ediyor
    NOUS VISITONS - ziyaret ediyoruz
    VOUS VISITEZ - ziyaret ediyorsunuz
    ILS/ ELLES VISITENT- ziyaret ediyorlar

-----------------

J'ECOUTE - dinliyorum
    TU ECOUTES - dinliyorsun
    IL/ ELLE/ ECOUTE - dinliyor
    NOUS ECOUTONS - dinliyoruz
    VOUS ECOUTEZ - dinliyorsunuz
    ILS/ ELLES ECOUTENT - dinliyorlar

-----------

J'HABITE - yaşıyorum
    TU HABITES - yaşıyorsun
    IL/ ELLE/ HABITE - yaşıyor
    NOUS HABITONS - yaşıyoruz
    VOUS HABITEZ - yaşıyorsunuz
    ILS/ ELLES HABITENT - yaşıyorlar

------------

JE REGARDE - izliyorum
    TU REGARDES - izliyorsun
    IL/ ELLE/ REGARDE - izliyor
    NOUS REGARDONS - izliyoruz
    VOUS REGARDEZ - izliyorsunuz
    ILS/ ELLES REGARDENT - izliyorlar

canım özelden gönderemedim.. çok eğlenceli oldu bu çekimleri yapmak, yanlışım varsa düzeltelim
    ayrıca kelimeleri çoğaltırsan daha çok yapabilirz vakit buldukça a.s.

Son düzenleme: 11 Temmuz 2008