Franz Kafka

Konusu 'Yazarlar' forumundadır ve seaBahAR tarafından 8 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  8 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 1. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.949
  Beğenildi:
  8.192
  Ödül Puanları:
  238

  Franz Kafka

  [​IMG]

  Franz Kafka, (1883 - 1924) 20. yüzyılın ve modern Alman edebiyatının önde gelen yazarlarındandır. Yaşamı boyunca pek tanınmayan Kafka, yakın arkadaşı Max Brod'a verdiği vasiyetinde tüm yazdıklarının imha edilmesini rica etmişti. Fakat Max Brod, Kafka'nın Viyana'da ölümünün ardından aksi yönde hareket ederek elindeki eserleri yayımlamaya başladı. Kafka, ölümünden sonra da olsa, dünyaca ünlü bir yazar haline geldi.

  1883 yılında Prag’da doğdu. Taşralı Çek proletaryasından gelip zengin bir tüccar konumuna yükselmiş bir baba ile zengin ve aydın bir Alman Yahudi’si annenin çocuğu olan Franz Kafka’nın, içedönük ve huzursuz kişiliğini büyük ölçüde annesine borçlu olduğu söylenir. Ailenin en büyük çocuğu olan Kafka’nın iki erkek kardeşi küçük yaşta hayatlarını kaybettiler. Kız kardeşleri Elli, Valli ve Ottla ise Nazi Almanyası’nın organize ettiği Yahudi katliamı Holocaust'da hayatlarını kaybettiler. Kafka, çeşitli ailevi ve toplumsal sebepler yüzünden çevresine yabancılaşarak büyüdü. Ailesinin Prag'daki Alman toplumuyla kaynaşma çabaları sonucunda Alman okullarında okudu.

  Kafka 1889`da Fleischmark'ta Deutsche Knabenschule'ye gitti. Çocukluğunda rol oynamış başlıca kişiler Fransız mürebbiye Bailly, kâhya kadın Marie Werner'dir. O sıralarda Prag`da genel olarak konuşulan dil Çekçe`ydi. Ufak yaşlarda da Bauer ile tanıştı. 1920`lerin başında tanıştığı Milena Jesenska, 20 yıl sonra 1944`de Alman toplama kampında hayatını kaybedecekti, onun üzerinde güçlü bir etki yarattı. 1923`te ailesinin etkisinden kaçmak ve yazmaya konsantre olmak için Berlin`e taşındı, orada da Dora Dymant adında bir sevgilisi oldu. Dora, Milena`dan şanslıydı Nazi Almanyasına direndi ve 1952`de Londra`da öldü.

  1917`de Kafka verem olduğunu öğrendi. 1919 yılında geçirdiği ağır gripten dolayı hastaneye kaldırıldı. 1922`de emekli oldu, maddi durumu kötüydü ve sağlığı gittikçe bozuluyordu. Ömrünün son 6 haftasını sanatoryumda geçirdi. 3 Haziran 1924`te yaşama veda etti.

  Franz Kafka, hayatı baştan kaybedilmiş bir savaş olarak görse de bıraktığı eserler, onu hayatı yenilgiye uğratan ender insanlardan birisi yapmıştır.

  Kafka eserlerinde insanın gizli kalmış korkularını, burjuva yaşamının sahte aile ilişkilerini,bürokrasinin çıldırtan işleyişini gözler önüne serer. Karamsar mizacı eserlerindeki karakterleri çaresizlikle donatmıştır. Nitekim Dava'nın kahramanı Josef K. neyle suçlandığını bir türlü öğrenemeyerek yavaş yavaş karanlığa gömülür. Aynı durum Şato' da kadastro memuru Bay K'da da görülür. Kayıp' sa diğer eserlerinden ayrılarak iyimser bir tutumla kaleme alınmıştır.

  Yine de Kafka,eserlerinde çaresizliğide işlese nikbinliğide,Albert Camus'un deyişiyle Korku Çağı yok olana dek güncelliğini koruyacaktır.

  Eserlerinden özellikle dilimize Değişim ya da Dönüşüm adıyla çevrilen romanında işlediği konuyla 20. yüzyılın sanayi sonrası batı toplumunun açmazını ve içine düştüğü yalnızlık ve yabancılaşma sürecini çok iyi gözlemlemiş ve işlemiştir.

  Yaşamının ve yapıtlarının ortak yani, Camus’ün dediği gibi, "her şeyi göstermek ve hiçbir şeyi teyit etmemektir".

  Çünkü yaşamayı bir savaş, ama önceden yitirilmiş bir savaş olarak görür. Çünkü bir insan olarak yaşamak ve doğru yolda ilerlemek hemen hemen olanaksızdır.


  Eserleri:
  Dava
  Şato
  Kayıp
  Değişim
  Bir Savaşın Tasviri
  Taşrada düğün hazırlıkları
  Şarkıcı Josefine ya da Fare Ulusu
  Ceza Sömürgesi
  Çin Seddi
  Bir Akademiye Rapor
  Milena'ya Mektuplar
  Babaya Mektup
  Günlük 1-2
  Aforizmalar

  "Doğru yol yerden bir karış yüksekte bulunan gergin bir ip gibidir.
  Fakat bu ip, üstünde yürümek için değil de insanın ayağının takılıp tökezlenmesi için vardır ancak.'' Franz Kafka​
  -alıntı-
   
  idrakizm ve FrKafka bunu beğendi.
 2. 19 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 3. evrem716

  evrem716 İşte benn! Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.568
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  Dava romanını birkaç hafta önce okudum!!
  Son altı ay içinde okuduğum en güzel romandı! İlginçti....
   
  idrakizm bunu beğendi.
 4. 23 Şubat 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 5. betty_berry

  betty_berry Before talk, listen... ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  671
  Beğenildi:
  533
  Ödül Puanları:
  113
  Farklı yayınevlerince,ismi Değişim/Dönüşüm/Metamorfoz olarak çevrilerek basılan eseri Kafka'yla ilk tanışıklığım. Şiddetle tavsiye ederim, mutlaka okunması gereken kitaplardan.
  Üniversitede bir hocamız şiddetle ve ısrarla 'Dava' ve 'Şato'yu önerirdi. Ama bir türlü fırsat bulup, elde edip okuyamadım. En kısa zamanda okuyacağım inşallah.
   
  idrakizm bunu beğendi.
 6. 23 Şubat 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 7. flamenko

  flamenko Popüler Üye Üye

  Katılım:
  13 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.294
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  değişim ( diğer adıyla dönüşüm ) bizim ödevimizdi okuldayken
  çok değişik çok ilginç bi kitap diyerek okumuştum
  ama malesef kafkanın tarzını pek beğenmedim
   
 8. 23 Şubat 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 9. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.949
  Beğenildi:
  8.192
  Ödül Puanları:
  238
  Nedendir bilmem, hayatımın baze evrelerinde Kafka okuma dönemine girerim.. Kafka'nın satırlarına bir kez bulaşmayaya göreyim, diğer yazını elimin tersiyle iterim..

  Beğenmez olurum hiçbir şeyi.. İnsanları dinlemekten sıkılırım.. Kafka vardır, gerisi boştur misali..

  Kafka bana göre bir "durum" yazarıdır. Diğer yazarların kurguladığı yaşamlara balıklama dalmaya alışkınızdır ancak Kafka'nın dünyasına kolayca dalamayız.
  Evin bir köşesinde duran, varlığı tedirgin edici ve fakat bir o kadar da çekici bir kara kutudur Kafka.
  Karakterlerinin geçmişleri yoktur. Elbiselerinin renkleri de..
  Zaman, mekan bilgisini bir çok eserinde anlayamazsınız.
  Sonra.. Aslan parçası kahramanları yoktur Kafka'nın.. Eserlerinde iyi ve kötüyü kolay ayıramazsınız. Herkes "gerçek" bir insandır çünkü..
  Kafka sizi bütün çevresel şartlardan ve belki de zorlamalardan alarak, hayalgücünüzü boş vitese alıp, derinlemesine ve tabii ki her koşulda diplere doğru yol almanızı sağlar.
  Bir kere Kafka'yı anlamaya görün, kendinizi uzak tutamazsınız.

  Kafka, tamamen mantık dışı bir olayın içine sizi ilk satırlarda davet eder ve ustalıkla "durum"a tanıklık ettirir.
  Trajedi ve komediyi içiçe geçirir, tanımlayamadığınız bir duyguyla aktarır. Gülersiniz ama aslında gülünecek bir şey olmadığını bal gibi biliyorsunuzdur.
  Tuhaf bir adam.. Gerçeğin büyücüsü..


  İşte yine böyle bir dönemdeyim.. Kişisel Kafka sezonumu yerimseniben, bu kez, ülkemizde farklı çevirmenlerce çevrilmiş ve Değişim/Dönüşüm olarak iki ayrı isimde ve farklı yayınevlerince yayımlanmış kitabını, bilmem kaçıncı kez okuyarak açtım.

  Bu sefer, farklılık; elimdekinin Ahmet Cemal çevirisi olmasıydı. Kafka dünyasına adım etmek isteyenlere kesinlikle bu kitapla ve bu kitabın Ahmet Cemal çevirisiyle başlamasını öneriyorum.

  Ahmet Cemal şöyle diyor "DÖNÜŞÜM" ün önsözünde..


  "...Kafka'nın kapısını çaldığımda ise, artık sevgiler benim için yazgı olmaktan çıkmış, yaşamımda onlarsız olamayacağım kimseler kalmamıştı. Olaylara ve insanlara -en önemlisi, insanlara- belli bir uzaklıktan bakmayı öğrenmiştim. Kafka ile serüvenim, başlayabilirdi.

  ... Kafka'nın 'Die Werwandlung" başlıklı anlatısı, bizde hep 'Değişim' adıyla çevrildi ve öyle bilindi. Oysa Almanca'da Die Werwandlung, bir değişimden çok daha köktenci bir olguyu, tümüyle değişip başkalaşmayı dile getiren bir sözcüktür; burada gerçekleşen bir değişim değil, bir dönüşümdür.. "​
   
  -Kristal- ve idrakizm bunu beğendi.
 10. 25 Şubat 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 11. yorgun savaxsxçxix

  yorgun savaxsxçxix Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  7.562
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148
  :1shok: püsküütüm şoktayım :mymeka: aslında olmamalıyım, çünkü aklın yolu birdir değil mi? sengözlerimebaksanab "hangi kitabı okuyorsunuz?" konusuna yazmıştım ya, aklımdan geçenleri, Ahmet Cemal önsözde de belirtmiş.

  Bu arada bendeki, yani "Değişim" diye çevrilmiş olan, Kamuran Şipal'in çevirisi.
   
 12. 26 Şubat 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 13. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.949
  Beğenildi:
  8.192
  Ödül Puanları:
  238
  Kesinlikle yorguncum.. Neticede sen de Almanca olarak yapmıştın analizini.. Aklın bir olmadığı durumlara sıklıkla rastlıyor olsak da neyseki "dil"in yolu hala bir.. yerimseniben

  Ahmet Cemal bu konuda da şöyle diyor.. (tam bu noktada masa başından kalkar ve de kütüphaneme zıplıyorum, bir saniye bekleticem)

  "Kafka'nın Dönüşümü, dilimize daha önce Vedat Günyol, Arif Gelen ve Kamuran Şipal tarafından çevrilmişti. Yanılmıyorsam eğer, benim bu çalışmam, yapıtın dördüncü çevirisi oluyor."

  Sonra da güzel güzel anlatmış.. Özünde, diğer çevirmenlerin de son derece saygın olduklarını ancak kendisindeki Kafka tutkusu nedeniyle bu işe kalkıştığını ifade ediyor.. Bir çevirmen, bir yazara ve onun yapıtına bir kez vurulmaya görsün, -bir de kendi anlatmak- onun için tutkuya dönüşür, diyor..

  Tezer Özlü ile de çok yakın arkadaşmış Ahmet Cemal.. Onunla Kafka sohbetleri yaparlarmış..

  Hatta Tezer Özlü'nün güzel bir deyişine de yer vermiş önsözünde..

  "Kafka ile yaşamak, acınacak güncelliğimizin en büyük umudu.."
   
 14. 1 Mart 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 15. h_i_s

  h_i_s OĞLUM BERKİN'İM <3 Pro Üye

  Katılım:
  29 Kasım 2007
  Mesajlar:
  8.351
  Beğenildi:
  36
  Ödül Puanları:
  153
  Franz Kafka gibi bir yazarın öldükten sonra tanındığına inanamıyorum... Çok ilginç gerçekten... Teşekkürler püsküüt....
   
 16. 1 Mart 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 17. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.949
  Beğenildi:
  8.192
  Ödül Puanları:
  238
  Tanınmak, popüler olmak, "parsa" yı götürmek derdiyle yazmadığı için olabilir mi? yerimseniben

  Kafkaseverler adına ben de Max Brod'a teşekkür ediyorum.. Eğer Kafka'nın vasiyetini yerine getirip de eserlerini yaksaydı.. yeri doldurulamayacak bir boşluğa düşer dururduk.. Çünkü çok iyi yazarlar var ancak Kafka'nın benzeri yok..

  İlgini çekmesine sevindim.. Teşekkürler.. a.s.
   
 18. 7 Mart 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 19. h_i_s

  h_i_s OĞLUM BERKİN'İM <3 Pro Üye

  Katılım:
  29 Kasım 2007
  Mesajlar:
  8.351
  Beğenildi:
  36
  Ödül Puanları:
  153
  Dönüşüm kitabını okumaya bugün başladım ve bugün bitti.... Püsküüt senin tavsiyenden yarralanıp Ahmet Cemal çevirisiyle okudum... Veee Dönüşüm artık çok beğendiğim ve insanlara tavsiye edebileceğim kitaplar listeme girdi bile... Dava ve Milena'ya Mektuplar ı da merak ediyorum... Onları da uygun bir zamanımda edinir okurum...

  Ben teşekkür ederim püsküüt a.s.