Friedrich Wilhelm Nietzsche / Almanya

Konusu 'Yazarlar' forumundadır ve seaBahAR tarafından 5 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  5 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 1. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.949
  Beğenildi:
  8.192
  Ödül Puanları:
  238

  Friedrich Wilhelm Nietzsche

  [​IMG]
  Friedrich Wilhelm Nietzsche (1844 - 1900), "Güç İstenci", "Üstinsan", "Bengidönüş" gibi özgün fikirlerle tanınan varoluşçu Alman filozof.

  Hayatı :
  15 Ekim 1844'te doğmuştur. Babası ve erkek kardeşini çocukluk yıllarında kaybeden Nietzsche, kadınların himayesinde ergenliğe ulaştı.

  Onüç yaşında ilk eserini yazdı (1857). İlk şiirini de takiben 1861 yılında kafasını kurcalayan varoluş soruları üzerine yazdı. Şiirin yanısıra, gençlik yıllarında müzik ve resim konularına da ilgi duydu ve çalışmaları ilgi uyandırdı.

  Daha sonra teoloji ve klasik filoloji okumak için Bonn Üniversitesi'ne gitti. Ancak eğitimini yarıda bırakarak, arkadaşı Friedrich Wilhelm Ritsch'in peşinden Leipzig Üniversitesi'ne gitti. Ölümüne sebep olan frengi hastalığını da yine bu dönemde bir genelevden kaptığı iddia edilir.

  Alpler'e giden Nietzsche, Prusya vatandaşlığından çıkıp İsviçre vatandaşı olup Prusya ve Fransa savaşına gönüllü sıhhiye eri olarak katıldı. Nietzsche savaşta, difteri ve dizanteri hastalıklarına yakalandı. Walter Kaufmann'a göre burada Nietzsche, ölümüne sebep olan sifilis'e de yakalandı. Savaş, Fransa'nın yenilgisiyle bittikten sonra, Nietzsche Basel'e geri döndü ve Üniversitede Homer ve Klasik Filoloji konularında dersler vermeye devam etti.

  1869 yılında Wagner, Nietzsche'yi, Tibschen'e davet etti. Noel için gittiği Wagner'lerde, ilk kitabı Die Geburt der Tragödie aus dem Geiste der Musik'i (Müziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu) yazmaya başladı.

  1878'de ve 1882'de evlenme teklifi yaptığı kadınlardan (ikincisi Salome) ret cevabı aldı.

  Nietzsche 1889'un başlarında sokakta yürürken birden yere düştü. Uzmanlara göre bunun sebebi "sifilis". Nietzsche'nin semptomları beyin kaynaklı. Felsefcilere göre bu hastalık Nietzsche'nin bazı eserlerindeki fikri tutarsızlığın da sebebi.

  Nietzsche, bir süre sonra zihinsel yetilerini tümüyle kabetti. On bir ay boyunca bitkisel denebilecek bir hayat sürdü. 25 Ağustos 1900 tarihinde hayata gözlerini yumdu.


  Felsefe Öğretisi :
  Nietzsche'nin felsefe öğretisi, kendi çağına tümden bir karşı çıkış olarak görülmektedir. Kendisinin bütün derdi, insanı akılcılığın kıskacından kurtarıp kendisi üzerinden düşünmesini sağlamaktır. Ona göre Tanrı ölmüştür ve insanlar Dünya'da yapayalnız kalmışlardır. Bu yüzden insanlar Tanrı'dan bekledikleri umut ve istekleri bir kenara bırakıp kendilerini Dünya'ya adamalılar. Böylelikle düşünce ile yaşam arasında bağ kurulması daha kolay olur.

  Nietzsche, insanlara yeni değerler getirmeye çalışarak güçlü insanların egemenliğinde, çoğunluktan ibaret olan ve sürü olarak nitelendirdiği insanlıkta ilerlemenin mümkün olduğunu ileri sürmüştür. Sürü kendini feda ederek üst insanı belirleyecektir. Üst insan benim diyebilen, kendi gözleriyle gördüğü gerçekliği belirleyen insan olarak görülmektedir. Bütün varlığın temelinde daha güçlü olmaya yönelik irade vardır. Nietzsche'ye göre, insanoğlu sadece kendini korumak ve yaşamak istemez aksine asıl isteği daha da güçlü olmaktır.

  Nietzsche, erken ölümü ve hastalığı nedeniyle, "ne ahlaksal idealini, ne de trajik şiirini gerçekleştirebilmiştir.

  Eserleri:
  Trajedinin Doğuşu (1870-1871)
  Birinci Zamansız Düşünceler: David Strauss'a Karşı (1873)
  Dördüncü Zamansız Düşünceler: Richard Wagner Bayreuth'de.
  İnsanca, Pek İnsanca I. Cilt (1876-1877)
  İnsanca, Pek İnsanca II. Cilt (1878)
  Tan Vakti (1881)
  Sevinçli Bilim (1882)
  Gezgin ve Gölgesi (1879)
  Böyle Buyurdu Zerdüşt (1883-1885)
  İyinin ve Kötünün Ötesinde (1885-1886)
  Ahlakın Soykütüğü Üstüne (1887)
  Homeros ve Klasik Dilbilimi (1869)
  Empedokles (1870)
  Schopenhauer'ci Felsefe ve Uygarlığı (1873-1876)
  Yunan Trajedisi Döneminde Felsefe (1874-1875)
  Zerdüşt Şiirine Eklemeler (1883-1886)
  Plan, Proje ve Sistemler (1887-1888)
  Gücün İradesi (1888)


  -alıntılardan derlenmiştir-
   
 2. 5 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 3. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.949
  Beğenildi:
  8.192
  Ödül Puanları:
  238

  Nietzsche'nin "Tanrı Öldü" İddiası


  "Tanrı öldü", Nietzsche'nin en popüler sözüdür. Bu düşünceyi Nietzsche, ilk kez Şen Bilim (Sevinçli Bilim) adlı eserinde dile getirmiştir. O dönemin koşullarına göre yorumlanması gereken "Tanrı'nın Ölümü" düşüncesini, kendi tabiriyle bir kaçığın ağzından duyurur. Gündüz vakti elinde fenerle dolaşıp "Tanrı öldü! Tanrı öldü!" diye bağıran bir delinin ağzından, Tanrı'nın ölümünü ilan eder.

  Nietzsche "Hiçbir adalete sığmayan, sayısız çatışma ve acılar iyi bir Tanrı'ya nasıl mal edilebilir?" düşüncesinden yola çıkarak, Tanrı'nın ölümünün insanın anlaşılmaz olan doğasını yenmesi için ve üst insan'a ulaşılabilmesi için bir mecburiyet olduğunu savunmuştur.

  Tanrı'nın, insanı yeryüzüne acı çekmesi için yolladığına inanır. Nietzsche bunu Empedokles adlı eserinde de vurgulamıştır. Nietzsche'ye göre "Sanatçı Tanrı" kendisini Yunanlıya bir model olarak sunar. Onun kendisine bir şekil vermesini, mermerin ya da taşın içinde gizli kalan heykeli çıkarıp, sonra da gerçekleştirilen bu sanat yapıtının tadına varmasını önerir. "Hristiyan Tanrı" ise emredicidir. İnsanın dünya nimetlerinden faydalanması yerine, çile çekmesini ister. "Tanrı'yı yadsıyoruz, Tanrı'nın sorumluluğunu yadsıyoruz ve böylece, yalnızca dünyayı biliyoruz." Nietzsche olaylar sonrası insanların Tanrı'yı suçlamayarak suçu dünyaya bulmalarının yanlış olduğunu düşünmüştür. Nietzsche'ye göre geliştirmiş olduğumuz tüm değerler, dünyanın gerçek doğasını görmemizi engellemek amacıyla geliştirilmiş araçlardan başka hiçbir şey değildirler.

  Bununla beraber, bu araçlar bizim için dayanılması zor bir dünyayı dayanılabilir kılabilmeye hizmet ederler. Bu hizmet yıllardır dinlerin varoluşu ile de desteklenmektedir. Dinler bize öbür dünya gibi güzel vaatler sunarak, bize bu dünyada yapmamız gerekenleri buyururlar. Bu buyruklar, insanların özgür ve başkaldıran doğasını yoketmeye onları birer sürü parçası haline getirmeye yöneliktir.

  Nietzsche Tanrı anlayışına ve hayatı katlanılabilir kılan araçlara karşı çıkar. Öte yandan, bunlar varolmadan yaşamanın ne kadar zor olduğunu ve ne kadar yüksek düzeyde hayat ve birey bilinci gerektirdiğini söyler. İşte onun istediği de budur. Bilime ve dine hizmet edenler bu noktada birbirinden farklı değillerdir. İkisi de bu araçların ve vaatlerin tekrar tekrar insan hayatına girmesine ve insanların bunlara körü körüne bağlanmasına neden olurlar.

  İnsanlar bu araçlardan kurtulup zorla bir gereklilik kazandırılmış dünyadan sıyrılmalıdırlar. Tanrı ölmüştür; çünkü insan kendi hareketlerini yönlendirebilecek düzeydedir. Fakat tahmin edildiği gibi Nietzsche bu durumdan tam bir çıkış önermez. Bu çıkışı insanların başarabileceğini söyler.

  Tanrı'nın ölümünü büyük bir reddedişe ve kendi üzerimizde sürekli bir zafere dönüştüremezsek, bu kaybın bedelini ödemek zorunda kalırız.


  -alıntı-
   
 4. 5 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 5. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.949
  Beğenildi:
  8.192
  Ödül Puanları:
  238

  Nietzsche'den Aforizmalar(*)

  Beni öldürmeyen herşey güçlendirir.

  İnançlar hakikat düşmanları olarak, yalanlardan daha tehlikelidir.

  Dünya bana bir Tanrı`nın buluşu ve rüyasıymış gibi görünüyor. Dünya canı sıkılmış bir Tanrı`nın gözleri önündeki boyalı buharlara benziyor. İyi ve Kötü, mutluluk ve acı, ve sen, ve ben, benim için bir yaratıcının gözlerinin önündeki boyalı buharlardır. Yaratıcı gözlerini kendi üstünden çekmek istiyordu ve dünyayı yarattı. Acı çeken birisi için gözlerini kendi acısından başka bir yere çevirebilmek baş döndürücü bir mutluluktur.

  Pazar yerinden ve şandan uzakta yer alır büyük olan her şey. Hep pazar yerinden ve şandan uzakta barınmıştır yeni değerler yaratan. Yalnızlığına kaç dostum: görüyorum ki her yerini ağılı sinekler sokmuş. Sert ve sağlam bir havanın estiği yere kaç! Yalnızlığına kaç! Sen küçük ve acınacak kişilere pek yakın yaşadın. Onların göze görünmez öclerinden kaç! Onlar sana karşı öcden başka bir şey değildirler. Artık el kaldırma onlara! Sayısızdır onlar, hem senin yazgın sinek kovmak değildir ki...

  Hoşlanmadığımız bir düşünceyi öne sürdüğü zaman bir düşünürü daha sert eleştiririz. Oysa, bizi pohpohladığında onu daha sert eleştirmek uygun olacaktır.

  Ama siz de, kardeşlerim, söyleyin bana: gövdeniz, canınız için ne diyor? Canınız, yoksulluk ve kirlilik ve acınacak rahatlık değil mi? Evet, kirli bir ırmağı içine alması ve bozulmadan kalması için deniz olmalı kişi. Bakın, size Üstinsanı öğretiyorum: o, işte bu denizdir, onda batabilir sizin büyük horgörmeniz."

  İnsan da ağaca benzer. Ne denli yükseğe ve ışığa çıkmak isterse, o denli yaşam kök salar yere, aşağılara, karanlığa, derinliğe -kötülüğe.

  Sahip olunması zorunlu tek şey var: Ya yaradılıştan ince bir ruhtur bu, ya da bilim ve sanatlar tarafından inceltilmiş bir ruh...

  Tüm idealistler, hizmet ettikleri davaların her şeyden önce dünyanın tüm öteki davalarından üstün olduğunu düşünürler. Kendi davalarının biraz olsun başarılı olması için, bu davanın tüm öteki insan girişimlerine gerekli olan aynı pis kokulu gübreye açıkca ihtiyacı olduğuna inanmak da istemezler.

  İnsan, diğer insanlardan hiçbir şey istememeye, onlara hep vermeye alıştığı zaman, elinde olmadan soylu davranır.

  Acıların bölüşülmesi değil, sevinçlerin bölüşülmesidir dostluğu yaratan ...

  Bir şeyden hoşlanmaktan söz edilir, aslında doğrusu, bu şey aracılığıyla kendinden hoşlanmaktır.

  Kendinden hiç söz etmemek çok soylu bir ikiyüzlülüktür.

  Doğa bize aldırmadığından, doğanın ortasında kendimizi öyle rahat hissederiz ki...

  Ah, buldum onu kardeşlerim! İşte, en yüce dorukta kanıyor sevinç pınarı benim için! Burda, hiçbir ayak takımının benimle birlikte içemeyeceği bir yaşam var! Akışın nerdeyse pek yoğun geliyor bana, ey haz pınarı! Doldurayım derken, sık sık yeniden boşaltıyorsun kadehi!

  Hakikatin temsilcisinin en az olduğu zaman, onu dile getirmenin tehlikeli olduğu zaman değil, can sıkıcı olduğu zamandır.

  Doğa bize aldırmadığından, doğanın ortasında kendimizi öyle rahat hissederiz ki ...

  Uygarlaşmış dünya ilişkilerinde herkes, hiç değilse bir konuda kendini başkalarından üstün hisseder.

  Genel iyiyüreklilik buna dayanır. Çünkü, durum elverirse herkes yardım edebilir, o halde bir utanç duymaksızın bir yardımı da kabul edebilir.

  Yapacak çok şeyi olan insan inançlarını ve genel düşüncelerini hemen hemen hiç değiştirmeksizin korur. Aynı şekilde, bir ülkünün hizmetinde olan her insan ülkünün kendisine artık hiç kulak asmaz; onun buna zamanı yoktur. Demem şu ki, ülküsünün hala tartışılabilir olmasından yana olmak çıkarına aykırıdır.

  Bugün artık kimse ölümcül hakikatlerden ölmüyor; çok fazla panzehir var.

  Uygarlık tarafından yokedilme tehlikesiyle karşı karşıya olan bir uygarlık çağını yaşıyoruz.

  Ey büyük yıldız ! Aydınlattıkların olmasaydı nice olurdu mutluluğun.!

  Bir dost kimdir? Öteki bendir.

  İnsan bir iptir ki hayvanla üstinsan arasına gerilmiştir. Uçurumun üstünde bir ip. Tehlikeli bir geçiş, tehlikeli bir yolculuk, tehlikeli bir geriye bakış, tehlikeli bir ürperiş ve duraksayış.
  (*) Aforizma : Özlüsöz
  -derleme-
   
 6. 15 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 7. BenPia

  BenPia Queen Üye

  Katılım:
  8 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.898
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  106
  Zerdüşt havarilerinden birine şöyle diyordu: "Bedeni daha
  iyi tanıyalı beri ruhun bence ehemmiyeti kalmadı. Ve ''ebedi''
  denen her şey bir sembolden ibaret."

  Havari cevap verdi: "Evvelce de böyle bir şey söylemiştin.
  Fakat şairler çok yalan söylerler diye ilave etmiştin. Bunu
  neden demiştin."


  Zerdüşt, "neden diye soruyorsun" dedi. "Ben o adamlardanım ki onlara neden diye sual sorulmaz. Ben bunları henüz dün mü yaşadım. Fikirlerimin sebeplerini yaşayalı beri hayli zaman geçti. Eğer sebeplerimi de yanımda taşımam gerekseydi benim bir hafıza ambarı olmam lazım değil miydi? Fikirlerimi kendim için saklamam bile bana fazla geliyor.

  Ve nice kuşlar uçup gidiyorlar. Bazen güvercinliğime yabancı ve elimle dokunduğum zaman titreyen bir kuşun sığındığını görürüm.Fakat Zerdüşt sana bir zaman ne diyordu? Şairlerin çok yalan söylediğini mi? Fakat Zerdüşt de bir şairdir. Onun bu işte hakikati söylediğine inanıyor musun? Neden inanıyorsun?"Havari cevap verdi: "Ben Zerdüşt''e inanırım."

  Zerdüşt başını salladı ve gülümsedi.
  "İnanman, hele bana inanman, beni mesut etmez.Fakat, birisi ciddiyetle, şairler çok yalan söylerler diyorsa haklıdır. Biz çok yalan söyleriz.Biz pek az şey biliriz. Ve güç öğreniriz. Onun için yalan söylemeye mecburuz.Biz şairlerden, şarabını tağşiş etmeyen kim var?Kilerimizde nice zehirli karıştırmalar yaptık. Tarif edilmez nice işler yaptık.Çok az şey bildiğimiz için ruhça züğürt olanlar hoşumuza gider.

  Hele kadınlar!
  Hatta ihtiyar kadınların akşamları anlattıkları masallara bile hasret duyarız. Ve kendimizce buna "ebedi karanlık" deriz.Sanki hususi ve mahrem bir kapı varmış da öğrenmek isteyenlere oradan bilgi dağıtılıyormuş gibi, halka ve onun vecizelerine inanırız.
  Çayırda veya münzevi tepelerde yatıp kulaklarını diken herkesin gökle yer arasındaki şeylerin bazılarına agah olabileceğine bütün şairler inanır.Ve şairler kendilerine nermin heyecanlar gelince bizzat tabiatın kendilerine aşık olduğunu ve tabiatın kulaklarına gizlice okşayıcı sözler fısıldadığını duyarlar ve faniler önünde bununla göğüs kabartırlar.

  Ah yerle gök arasında o kadar çok şey var ki bunları ancak şairler tahayyül edebilir. Hele tanrı hakkında. Çünkü bütün ilahlar şair sembolleri ve şair uydurmalarıdır.Gerçekten, daima göklere yeni bulutların alemine yükseliriz bu bulutların üstüne alaca körüklerimizi kurarız. Ve sonra onlara tanrılar ve üst insanlar deriz.Onlar ancak bu iskemlelere oturabilecek kadar yufkadırlar. Bütün o şairler ve üst insanlar!

  Ah, olağanüstü bir şeymiş gibi görünmek isteyen bütün bu acizlerden ne bıkkınım! Ah bütün şairlerde ne bezginim."Zerdüşt böyle deyince çömezi ona kızdı. Fakat sustu. Zerdüşt de sustu. Ve gözleri sanki çok uzaklara bakıyormuş gibi içine yöneldi. Nihayet içini çekti ve nefes aldı. Ve şöyle dedi:"Ben bugünün ve dünün eseriyim. Fakat içimde bir şey var ki,yarının, yarından sonranın ve daha uzak bir istikbalindir. Ben eski ve yeni şairlerden bezginim. Bence hepsi sathidirler. Ve sığ sulardır. Derinlere dalamamışlardır. Onun için duyguları dibe nüfuz edememiştir.Biraz şehvet biraz can sıkıntısı. Onların en çok düşündüğü bu idi.Onların saz tıngırtıları bir hayaletin hışırtılarıdır. Seslerin içliliğinden ne anlıyorlardı?

  Onlar temiz de değillerdi. Derin görünsün diye bütün sularını bulandırmışlardır. Ve böylelikle barıştırıcı görünmek istediler.Fakat bence aracı, karıştırıcıdırlar. Yarım ve pistirler.Ah, ben ağımı onların denizlerine daldırdım ve balık avlamak istedim. Fakat daima eski bir tanrının başını çektim.Böylece deniz ancak bir taş vermiş oldu. Bizzat onlar da denizden gelmiş olabilirler.Tabii içlerinde inci vardır. Fakat kabuklu hayvanlara o nispette benzerler.

  Ve kendilerinde ruh yerine ekseriya tuzlu bir sümük buldum.Onlar denizden gurur da öğrenmişlerdir. Deniz tavus kuşlarının en güzeli değil mi? Tavus en çirkin bir manda karşısında bile kuyruğunu açar gümüşten ve ipekten kanatlarından hiç bıkkınlık göstermez.

  Manda hayretle bunu seyreder. Ruhunda kuma yakın, sazlıklara daha yakın, batağa en yakın olarak.Mandaya güzellikten, denizden ve tavus süsünden ne? Şairlere bu sembolü söylerim.Gerçekten, onların ruhları tavusların tavusudur ve bir kibir denizidir.Şairin ruhu seyirci ister. İsterse seyirci manda olsun.Fakat ben, bu ruh dan bezdim. Ve görüyorum ki o da kendinden bezecek.Ben şairleri değişmiş ve bakışları kendilerine yönelmiş görüyorum.Ruh tövbekarlığının geldiğini görüyorum. Bunlar onlardan meydana gelmiştir.Zerdüşt böyle dedi.  ---------------------------------  bende derim ki; "Aldanma ki şair sözü elbette yalandır" Fuzuli
   
 8. 15 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 9. BenPia

  BenPia Queen Üye

  Katılım:
  8 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.898
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  106
  Cesur ama basiretsiz bir insan.. trajik bir hayat hikayesi var..
   
 10. 6 Eylül 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 11. sophronie

  sophronie Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  917
  Beğenildi:
  172
  Ödül Puanları:
  123
  lou salome'nin kendisine yaptıkları okunmalı..
   
 12. 14 Nisan 2010
  Konu Sahibi : seaBahAR
 13. BenPia

  BenPia Queen Üye

  Katılım:
  8 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.898
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  106
  yaziyi önemli bulup kopyaladim

  --------------------------------

  North Carolina Üniversitesi'nin bastığı 'Friedrich Nietzsche: A Philosophical Biography' adlı kitap sayesinde ünlü düşünürün besteleri ortaya çıktı. Dünya tarihini etkileyen ve popüler kültüre kadar işleyen bir filozof, frengi hastası bir çılgın veya ahlaksızlığın mucidi. Ona pek çok sıfat ve görev yüklendi bugüne kadar. Ama besteci? Neden olmasın. Anlaşılan Nietzsche, 1887 şunları yazan Nietzsche’nin bilmediğimiz daha pek çok özelliği varmış: “Özünde benim kadar müzisyen olan başka bir filozof yoktur.”

  Büyük filozofun Wagner takıntısını biliyoruz. Ama çok azımız, yazma ve konuşma yeteneğini kaybettiğinde bile içindeki müzik ateşinin devam ettiğinden haberdarız ve belki de aramızdan ancak üç beş kişi yazılarında müziğe ait kalıplar kullandığını biliyoruz.

  En azından ben Cambridge Üniversitesi adına yapılan bir araştırmayı ve North Carolina Üniversitesi’nin bastığı Friedrich Nietzsche: A Philosophical Biography (Friedrich Nietzsche: Felsefi Bir Biyografi) kitabını okuyana kadar işin müzisyenlik kısmını bilmiyordum. Dahası ilk kez Nietzsche’nin bestelerini dinleme şansı yakaladım. Cambridge’in internet sitesinden www.cambridge.org ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

  Yaşadığı dönemde Nietzsche’nin müzikle flörtünün hoş karşılandığı söylenemez. Franz Liszt’in, filozofu övmek için söylediği birkaç cümle olsa da Hans von Bülow, Nietzsche’nin bestelerine şu eleştiriyi getirmiş: “Uzun zamandır karşılaştığım en zevksiz ve en tatsız, anti-müziksel karalamalar.”
  Dinleyip kendiniz karar verebilirsiniz.

  Joyce’u sadeleştirmek
  James Joyce okunması zor bir yazar olarak -bence haksız- bir üne sahip. Akademisyenlere göre İngilizce edebiyatın en önemli isimlerinden kabul edilen yazarın en karışık/zor kitabıysa Finnegan’s Wake. (Bildiğim kadarıyla Türkçesi yok.)

  Kitap 1939’da yayımlandığında The Guardian’da çıkan eleştiri şöyle diyordu: “Bu kitap İngilizce ya da insanoğlu tarafından bilinen her hangi bir dilde yazılmamış.” Eleştiri şöyle devam ediyordu: “Üzerinde yirmi yıl çalışılırsa belki anlaşılır. Ulysses bunun yanında çocuk oyuncağı kalıyor.” Elbette çok az okuyucu yirmi yılını bu kitaba ayırmaya hevesliydi.

  Sonunda, otuz yıllık editoryal çalışmanın ardından adı çıkmış kitabın daha kolay bir versiyonunun basılacağı duyuruldu. İki akademisyen, Danis Rose ve John O’Hanlon otuz yıllık çabanın ardından kitabın daha sade bir halini hazırladılar. Metinde tam 9000 küçük ama önemli sadeleştirmeye gidildi.
  Akademisyenlerden Rose çalışmanın bitişiyle ilgili şunu söyledi: “Bugünün geleceğine dair inancımı yitirmeye başlamıştım.”  Radikal Kitap / Z.HEYZEN ATEŞ