Fritözü nasıl temızlıyorsunuz??

Konusu 'Mutfak Püf Noktaları' forumundadır ve AnnemBirMelek tarafından 7 Aralık 2008 başlatılmıştır.

7 Aralık 2008
    Konu Sahibi : AnnemBirMelek
  1. AnnemBirMelek

AnnemBirMelek Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    merhaba kızlar konuyu doğru yere mı açıyorum bılmıyorum ama benım sorunum şu benım kullandığım fritöz tefalın en küçük miniş olanı.temızlemek çok zor sizler nasıl temızlıyorsuuz yağ çözücü kullanıyorum ama bazı yağ kalıntları çıkmıyor.nasıl temızmeliyiyerimsenibenm.sizler nası yapıyorsunuz ne olur. fikir verin.şimdiden tşkkrler

2. 7 Aralık 2008
  3. AnnemBirMelek

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    kımse bi öneri de bulunmayacak mı????fisfisfis:çok üzgünüm::kızgın:senağlama

4. 7 Aralık 2008
  5. sevgi-liebe

sevgi-liebe Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    Yağ çözücü kullanıyorum bende ..Dısınıda cifliyorum ... Arada kapağını söküp içini de temizliyorum.. Benimkinin içi teflon kaplı değil ... İÇinde telde kullanıyorum ...Yağ haznesi çıkmıyor Kenarlara yağ çözücü damlatıp meyve bıcağının ucuna kağıt pecete takıp aradaki yağları onunla çıkarıyorum ... İçindeki yağı çıkaramıyorsan az domestos kat biraz su ilave et bir iki taşım kaynat ..Sonra boşaltıp yıkaa ...Umarım işine yarar ...

6. 9 Aralık 2008
  7. AnnemBirMelek

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    teşekkür ederim canım kaynatmayı düşünmedim bakalım denıyeyım bi.öptümmm

8. 9 Aralık 2008
  9. Anuska

Anuska Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    62
    Ödül Puanları:
    148
    Canım, fritöze yarısına kadar su koy, içine bulaşık makinesi deterjanı ilave et ve kaynat. Yalnız mutlaka başında dur; çünkü taşıyor. Kabarınca fişini çek, biraz beklet. Sonra yeniden kaynat. Sonuca inanamayacaksın...

10. 10 Aralık 2008
  11. AnnemBirMelek

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    teşşekkür ederim anuşkacım denıcem bunuda.bayramın mübarek olsun.iyi bayramlar canım.öptümm

12. 12 Aralık 2008
  13. anka_misali

anka_misali Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    4.434
    Ödül Puanları:
    238
    bunu her fritöz için yapabiliyomuyuz... benimkinin içi teflon değil ne olduğunu da bilmiyorum... ben çeşmenin altına sokup yıkıyorum... her kullnımdan sonra bunu yaptığım için zorlanmıyorum.. ama eşim kızıyo küflenir içi falan diye.. bir de ben kızartırken kapağını kapatmıyorum.

14. 13 Aralık 2008
  15. Anuska

Anuska Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    62
    Ödül Puanları:
    148
    Ben kullandığım tüm fritözlerde bu yöntemi uyguladım. İnatçı kirleri olan çelik vb. tencerelerimi de bu yolla temizliyorum. Hiçbiri zarar görmedi.
    Hatta uzun süre kullanmaktan dolayı sararan elektrikli küçük mutfak aletlerimin dışını da bulaşık makinesi deterjanı ile temizliyorum. İş gücü ve zamandan tasarruf ediyorum.

16. 13 Aralık 2008
  17. AnnemBirMelek

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    gecen gün alışveriş merkezine gitmiştik oradan fırın temızlıyıcı aldım ilk defa fırınımı güsel temızledi.bide fritöze deniyeyım dedım.sıktım beklettım ve o yağlar süngerle yıkayınca çıktı hayret ettım ama burada yazılan yöntemlerde işe yarıyordur mutlaka burada yazılanları deneyeceğim birdahakıne test edip onaylamam lazım teşekkürler hepinize.
    ama yınede başka türlü temızleyen varsa yazsın hepimiz için bir fikirolur deneriz

18. 12 Mart 2009
  19. sevdemm

sevdemm ALLAHIMDAN HAYIRLISI Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    148
    Bence hiç fritöz kullanmamak en iyisi tencerede kızartmak hem temizliği kolay oluyor hemde fritöze giden yağ kadar yağ gitmiyor