galiba bebeğime bakıcı buldum; ama...

Konusu 'Doğum sonrası Annelerin Sorunları' forumundadır ve esther tarafından 22 Haziran 2009 başlatılmıştır.

22 Haziran 2009
    Konu Sahibi : esther
  1. esther

esther let the game begin... ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    kızlar bebeğime bakmak isteyen bir bayan var. bizim buralarda evlere temizliğe geliyo. güvenilir birine benziyor. evi ona emanet edip çıkıyoruz mesela. o temizliği yapıp gidiyo kendi. ama bakıcı olayı çok farklı. ben onunla nasıl konuşacağımı bilemiyorum. sizce ona neler sormalıyım? bi de istanbulda yarım gün bakıcı fiyatları nasıl? tavsiyelerinize ihtiyacım var. bir bakıcıyla anlaşırken neler konuşulmalı? sonradan pişman olmak istemem.

2. 22 Haziran 2009
  3. shrylz

shrylz Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    609
    Ödül Puanları:
    113
    ben kendi bebeğimi 12. aydan sonra bakıcıya vermeyi düşünüyorum. henüz 9 ayımız var ama aynı şeyleri ben de düşünüyorum. ne gibi özellikleri olmalı? neler sormalıyım? bence en önemlisi düzgün türkçe konuşması.. çünkü yavrum konuşurken onun lehçesinden çok etkilenecek. 2. si de sorduğu sorulara bu ne? şu neden böyle gibi? mantıklı ve ortalama cevaplar verebilecek kültüre sahip olmalı. bir de tecrübeli olması iyi olur bence; ya daha önce çocuk bakmış veya kendi çocuğu olan kişileri tercih ederim. benim önceliklerim bunlar. istanbuldaki bakıcı fiyatlarını bilmiyorum. ama izmirde komşumuz kendi evinde çocuk bakıyordu 400 tl alıyordu. ama senin evine gelmesini istediğinde özellikle ev işlerine de yardım edecekse fiyat artıyor tabiki... umarım gönlüne göre birini bulursun canım...

4. 22 Haziran 2009
  5. esther

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    teşekkürler canım. kendi evime gelmesini istiyorum. bebeğime 7 aylıktan iitibaren bakmaya başlıcak. acaba ev işi yemek yaptırırsam bebeğimle ilgilenmez mi? yarım gün olduğu için herhalde yetiştiremez. bebeğim 1,5 yaşına gelinceye kadar bakacak. sonra tayin. ayrıca daha önce bebek bakmış. çocukları da sever gibi bir hali var ama.. bilemiyorum.

6. 22 Haziran 2009
  7. merakli_misafir

merakli_misafir Milky Mommy Fresh&Daily Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Kendinden pay biç bence. Sen bir gün içinde bebeğinle ilgilenirken hem ev işlerini hem de yemeği layıkıyla yapabiliyor musun? Yaptığın zamanlar mutlaka oluyordur ama bebeğinin ruh haline huysuzluk ve uyku durumuna göre geçiştirdiğin zamanlar da oluyordur. Ama sana gelecek kadın göz önünde olan yemek ve temizlik işlerini sana yaranmak için layıkıyla yapmaya çalışırken bebeğinin bakımını ihmal edebilir. Ayrıca düzgün Türkçe konuşması ve kültürlü olması da önemli bir konu tabii, sorunlar çıkabiliyor ama hallediliyor. Daha ön planda olan bebek bakımı açısından bilgili olması, acil durumda ilkyardım uygulayabilmesi. Herkes bir şekilde çocuk büyütüyor ama nasıl büyüyor o çocuklar... Yemek yedirme, uyutma ve çocugu susturma tarzı çok önemli. Ayrıca stres altında kadının nasıl bir tepki vereceğini önceden kestiremezsin. Tavsiyem mutlaka gizli kamera ile kadını denetlemen. Melek gibi görünen bakıcılar yalnızken şeytana dönüşebiliyor. Ayrıca mutlaka ama mutlaka kadını bir hastaneye götürüp aids ve hepatit testlerini yaptırmanı şiddetle tavsiye ederim. Hepatit çok bulaşıcı bir hastalık. En önemlisi de tükürükten bulaşıyor olması. Kaşık, bardak gibi şeylerden çok kolaylıkla bebeğine bulaşabilir. Gözünü korkutmak için yazmadım bunları ama görümcemin 10 dan fazla bakıcı tecrübesinden çıkan sonuçlar bunlar ne yazık ki.

8. 23 Haziran 2009
  9. esther

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    kamerayı ben de düşündüm ama aids, hepatit falan asla aklıma gelmezdi. kadına nasıl denir ki gel hastaneye gidelim fisfisfis

10. 24 Haziran 2009
  11. merakli_misafir

merakli_misafir Milky Mommy Fresh&Daily Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Bebeğinin sağlığı için demek zorundasın canım. Sonra kendini affedemezsin bebeğine hastalık bulaştıgını ögrendiğinde. Hele o test sonuçlarının çıkmasını beklemek bulastı mı bulasmadı mı acaba diye insanın ömrünü yiyiyor inan bana.

12. 24 Haziran 2009
  13. shrylz

shrylz Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    609
    Ödül Puanları:
    113
    bakıcılar zaten hizmetli gibi hem yemek, hem temizlik yapmıyorlar canım. senin de dediğin gibi yetişmeleri mümkün değil. yalnızca evden çıkarken "fasülye ıslatmıştım pişirip yanına da pilav yapar mısın?" başka gün ise "yarın misafirim gelecek süpürgeyi açıp evi bir süpür" gibi kısıtlı işlere bakıyorlar. başta da söylediğim gibi "ev işlerine yardımcı oluyorlar" . ama bu tercih meselesi tabii...

14. 24 Haziran 2009
  15. adiyef

adiyef Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    Sigara içmemeli,yanında kesinlikle çocuk getirmemeli.Belli bir kültür seviyesi olmalı.Çocuk bakma konusunda saçma sapan inanışları olan birine çocuğuna emanet etmeyeceksin.Cahil bir insan inadına kendi bildiğini yapar.

16. 25 Haziran 2009
  17. esther

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    arkadaşlar çok sağolun. kadın bana temizliğe geldiğinde bebeğime sevgi gösterisi yaptı. uyuyo üstünü örtüyo. hatta bebeğimi uyurken evde bırakıp markete gittim deterjan almaya. gidip gelmem 5 dakka sürdü koştura koştura gittim geldim ama döndüğümde bebeğimi yatağında bulduğuna sevindim.

18. 25 Haziran 2009
  19. yorgun savaxsxçxix

yorgun savaxsxçxix Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    kesinlikle tavsiye edilen biriyle anlaşın derim. daha önce çocuk bakmışsa, o ailelerle görüşün. gidin evinde ziyaret edin. evinin durumu sizi biraz fikir sahibi yapabilir. başta zaten kesinlikle bakıcı,siz ve bebeğiniz birlikte 1 haftayı en az beraber geçirin, alışma süreci olsun. buna zamanınız olmazsa ailenizden biri ya da bir arkadaşınız, komşunuz bu görevi üstlensin, yani sizin yerinize arada şok baskınlar yaparak durumu kontrol etsin.

fiyatlar semte ve kişiye göre çok değişiyor. yarım gün 250, 500, 600 çevreden duyduklarım. ancak ev işi isterseniz, ilgisinin dağılabileceğini ve bir şey olursa da, e yemek yap dediydin vb bir bahaneyle karşılaşabileceğinizi unutmayın.

3 aylık çok minik, biraz büyük olsa hani 5-10 dakika yalnız bırakın, nasıl oyalayacak test edin derdim ama 3 aylık çok minik daha, zor anlamak.