Garnitürlü Enginarlı Pilavım (Resimli)

Konusu 'Pilavlar' forumundadır ve EcinniliBarones tarafından 25 Mart 2010 başlatılmıştır.

25 Mart 2010
    Konu Sahibi : EcinniliBarones
  1. enginar biliyoruz ki çok sağlıklı. bizde enginarı ailece çok severiz. enginarlı pilav genellikle böyle yapılmaz. ama ben yaptım çok beğenildi bende paylaşmak istedim :)

öncelikle pirincimize bol tuz serpip kaynar suyla ıslatıyoruz.30 dk dinlendirip berrak su çıkana kadar yıkıyoruz ki pilavımız lapa olmasın :)
    bezelye ve küp küp doğradığımız havucu 10 dk haşlıyoruz.sonra patetesleri ekliyoruz diriliğini kaybetmeden altını kapatıyoruz.

3 adet ayıklanmış enginar
    1 havuç
    1 su bardağı bezelye
    1 patetes
    2 su bardağı pirinç
    yarım çay bardağı sıvıyağ
    1 kaşık tereyağ
    1 etsu dana bulyon
    dereotu
    tuz

küp küp doğradığımız enginarı erittiğimiz yağda bir iki döndürüp 4 bardak su ve etsu tableti ekleyip kaynamaya bırakıyoruz. enginar yumuşadığında diğer haşladığımız garnitürüde enginara ekliyoruz. en son pirincimizi ve tuzunu ekliyoruz. kaynamaya başladığında ocağımızı en kısık ateşe alıp pilavımızı pişmeye bırakıyoruz. arada nazikçe karıştırabiliriz suyu az görünürse su ekleyebiliriz ben öyle yaptım :)
    pilavımız suyunu çekince üzerini havlu kağıtla kaplayıp demlenmeye bırakıyoruz. en son ince kıyılmış dereotuyla karıştırıp servis yapıyoruz :)

2. 25 Mart 2010
  3. 25 Mart 2010
  4. nalansu09

nalansu09 çatlak patlak yusyuvarlak Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    oyyy çok güzel görünüyo canım kardeşim elceezşlerine saglık işte tam bi ev hatunu yemegi...bayılırım enginara...opuyorumnanaktanopuyorumnanaktanopuyorumnanaktan

5. 25 Mart 2010
  6. Womanizer

Womanizer Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    aşkum harika görünüyo süpperr

7. 25 Mart 2010
  8. MaviEge

MaviEge DENİZCİM VE BİRİCİK KIZLARIM Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    eline ve emeğine sağlık .dipfirizime yeni attım enginar,kocama nasıl yedircem diye düşünüyordum bu süper oldu.deneyeceğim en kısa zamanda

9. 25 Mart 2010

10. oy canımın içi Şeniz
    ev hatunu kimliğimlen ettim ben bu pilavı içine sefkimi kattım :asigim:

ajkum sende yap bak senede 60 tane enginar yiyen bünyede karaciğer 6 aylık bir bebek kadar temizleniyomuş.o bakımdan bolca tüketmek lazım. biz ailece çok seviyoruz böyle dene sende beğencen ajkimuu:asigim:

11. 25 Mart 2010
  12. canım böyle kesinlikle yer.enginarın kötü bi kokusuda yoktur ağır bi tadıda yoktur. eğer tadından hiç hoşlanmıyorsa eşin enginarı önceden haşlar suyunu kullanmazsın. ben özellikle enginarı haşladığım suda pişiriyorum. asıl şifa suyunda.
    birde enginar kalbi var ya işte onuda salatalarda, makarnalarda kullanıyorum. oda nefis bişey :asigim:

13. 26 Mart 2010
  14. PurpleRain

PurpleRain what if i'm the bad guy? Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    hepsi bacak bacak üstüne atmış pirinçler görüyorum kaydirigubbakcemile3, süper valla, ellerine sağlık cinlim :KK70:

15. 26 Mart 2010
  16. zariftir benim pirinçlerim. öle hanım hanımcık dizildiler piştiler böle oldular bayanssulusmile

17. 26 Mart 2010
  18. meldam

meldam Kaderimin Efendisiyim Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    198
    sabah sabah ağzımın suları aktı cokacimcoook
    dün garnitürlü pilav yapmıştım enginarla hiç denemedim bilmiyorumkismile
    bunu da öğrendim