Gebe Olduğunuzu anlamanın yolları

Konusu 'Hamilelik Belirtileri' forumundadır ve estur tarafından 15 Şubat 2010 başlatılmıştır.

15 Şubat 2010
    Konu Sahibi : estur
  1. estur

estur Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Gebe Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Gebe Olabileceğinizi Düşündüren ışaretler
    Belirtiler Ve Ortaya Çıkış Zamanı

Adet gecikmesi-- Genellikle gebelik süresince adet olmaz.
    Yorgunluk, yolculuk, stress, gebelik korkusu, hormonal sorunlar, hastalık, aşırı kilo alma veya verme
    Sabah bulantıları (günün herhangi bir saatinde de olabilir)--- Gebe kaldıktan 2-8 hafta sonra çıkar ve 3 aylık gebeliğe kadar, hatta daha da uzun sürebilir. .

Yiyecek zehirlenmesi, gerginlik, bulaşıcı hastalıklar
    Sık idrara çıkma-- Gebeliğin 6-8. haftalarından sonra

ıdrar yolları iltihabı, idrar söktürücü ilaçlar, şeker hastalığı
    Sızlayan gergin meme uçları-- Gebeliğin ilk haftaları içinde

Doğum kontrol hapı kullanımı, adet görmeye yakın bazı kadınlarda normalde de görülür
    Vagina ve rahim ağzında renk değişiklikleri Hekim tarafından değerlendirilebilir, muayene bulgusudur.-- Gebeliğin ilk 3 ayı içinde

Adet öncesi renk değişimi normalde de bir dereceye kadar olur.
    Meme ucu çevresinin koyulaşması ve meme ucu çevresindeki küçük bezlerin kabarması-- Gebeliğin ilk 3 ayı içinde
    Hormonal dengesizlikler. Önceki gebelikten kalan renk değişikliği olabilir.

Memelerde ve karın üzerinde deri altında mavi pembe çizgiler-- Gebeliğin ilk 3 ayı içinde
    Hormonal dengesizlik veya önceki gebelikten kalma

Aş erme-- Gebeliğin ilk 3 ayı içinde
    Kötü beslenme, stress, adet günlerine yaklaşma (Bazı kadınlarda adet öncesi gerginlik sendromu olarak gözlenir.)

Göbekten aşağı doğru uzanan citteki çizginin koyulaşması--4. veya 5. aylar
    Hormonal dengesizlik veya önceki gebelikten kalan izler

GEBE OLABıLECEĞıNıZı ıLıŞKıN KUVVETLı ıŞARETLER

Rahim ve rahim ağzının yumuşaması (Muayene bulgusudur)-- Döllenmeden 2-8 hafta sonra
    Adet kanamasının gecikmesi
    Rahimin ve karnın büyümesi--8-12 hafta
    Tümörler, rahim urları
    Aralıklı, ağrısız kasılmalar (Braxton-Hicks kasılmaları da denir)-- Gebelik ilerledikçe sıklığı artar, 14-16. haftalarda hissedilebilir.
    Bağırsak kasılmaları
    Bebek hareketleri- Gebeliğin 16-22. haftalarından başlayarak hissedilebilir.
    Barsak spazmları, gaz.

KESıN GEBELıK BELıRTıLERı

Ultrasonda bebeğin ya da gebelik kesesinin görülmesi-- Döllenmeden sonraki 6.haftadaBebek kalp atışının duyulması--10-20. haftada
    Karında hissedilen bebek hareketleri--16. haftadan sonra

GEBELıK TESTLERı

ıdrar testleri
    Eczanelerde satılan idrarda b-hCG veya hCG (gebelikte plasentadan salınan bir hormon) olup olmadığını test eden kitler ile yapılır. Kitlerin bayat olmaması ve kit içinden çıkan tarifin dikkatle okunması durumunda iyi netice verir. Dezavantajları pahalı olması ve sıklıkla hasta tarafından yanlış değerlendirilmesidir. Laboratuvarlarda veya doktor ofislerinde yapılan testler tercih edilmelidir. Eğitimli personel tarafından yapılması ve genellikle eczanede satılanlardan daha ucuza mal olması avantajlarıdır.

Kan testleri
    Kanda b-hCG hormonunun miktarı tayin edilir. Hemen hemen kesin gebelik tanısını koydurur. Çok erken gebeliklerde şüpheli sonuç verebilir.
    Gebelik testinin negatif olması özellikle adet zamanında birkaç günlük bir gecikmenin olduğu erken gebelik durumlarında gebe olmadığınızı göstermez. 10 gün sonra testin tekrarı uygundur.

Ultrasonografi
    Özellikle vaginal yolla yapılan ultrasonografide gebelik çok erken safhada başarı ile tespit edilebilmektedir. Gebelik henüz 5-6 haftalık iken (beklenen adet süresini 1-2 hafta geçmesi hali) gebelik kesesi ve hatta fetus gözlenebilir. 6-7 haftalık iken bebeğin kalp atımları gözlenir. Fetus bu safhada 3-5 mm boyutlarındadır.

BEKLENEN DOĞUM TARıHı

Tahmini doğum tarihi genellikle son adet tarihinin ilk gününe 7 gün ekleyip, üç ay geriye gidilerek hesaplanır. Örneğin son adetin ilk günü 3 Haziran 1999 ise tahmini doğum 10 Mart 2000 yılında olacaktır. Ancak gebelerin sadece %4'ü bu beklenen tarihde doğum yaparlar. Normal gebelik 38-42 hafta sürer ve başlangıç olarak siklusları 28 gün süren kadınlarda son adetin ilk günü esas alınarak hesaplanır. Adetleriniz düzensizse bu hesap işe yaramaz. Adet düzeniniz çok kısa veya uzun fakat düzenli ise de bu hesaplama yetersiz kalır. Gebe kalmadan önce doğum kontrol hapı kullanıyor iseniz ve bu nedenle adetleriniz çok düzenli olduğu için gene bu hesaplamanın güvenirliği azalır.

Jinepol Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Kliniği

Son düzenleme: 15 Şubat 2010
  2. 15 Şubat 2010
  3. ktg

ktg bir bedende iki kalp Üye

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    153
    bu blirtilerin hepsi bnde var ama bebiş yok :KK43:

4. 15 Şubat 2010
  5. estur

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    olur inşallah canım

6. 15 Şubat 2010
  7. ilayelif

ilayelif Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    inşallah bebeğini kucağına almakta nasip olur.:ecrin_bebek:

8. 16 Şubat 2010
  9. baL10cuq

baL10cuq Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba ben daha bugun uye oldum ve aklımda sormam gereken seyler var adetim 2 gun gecıktı ve cok heyecanlıyım bı bebek sahıbı olmayı cok ıstıyorum ancak test yaptırmak ıcın erken mı yoksa bıraz daha beklemelımıyım lutfen bana yardımcı olun..

10. 16 Şubat 2010
  11. ktg

ktg bir bedende iki kalp Üye

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    153
    yaptır cnm yaptır tam zamnı

12. 16 Şubat 2010
  13. baL10cuq

baL10cuq Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    sonucundan korkuyorum yanı yasımdan dolayı heralde panik halındeyım hiçbişe henuz bılmıyorum kasıklarımda agrı var hafıf ama dusunuyorum ama cevap bulamıbilmiyorumkismile-yorum

14. 16 Şubat 2010
  15. baL10cuq

baL10cuq Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    =(( yardım eden yokmuu

16. 16 Şubat 2010
  17. estur

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    canım en güvenilir idrar testi , idrar testinde iki çizgi görürsen tamamdır , ama daha 2 gün geçmiş çizgi çıkmayabilir .. ama bellide olmaz bazıların hemen belli oluyor idrra testi alırsan sabah kalktığında ilk idrarınla test yap daha net çıkıyor.. ama çıkmazsa moralini bozma ben yaptığımda adetten 1 hafta sonra falan belli oldu çizgi çıkarsa hastaneye git kan testi yaptır canım , hayırlısı olsun hakkında ..

18. 16 Şubat 2010
  19. estur

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    amin canım cümlemize inşallah