Gebelik döneminde 32.haftadan önce rapor kullanılabilir miii ?

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve CASIO tarafından 13 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

13 Mayıs 2010
    Konu Sahibi : CASIO
  1. CASIO

CASIO Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Arkadaşlar merhaba ben şuanda 13 haftalık hamileyimm :) ve özel bir şirkettde idari bölümde çalışıyorummm ancak kimya fabrikasında çalışıyor olmam sebebiyle sürekli kimyasal kokulara maruz kalıyorumm işverenim bu duruma bi çözüm bulmuyorr ve bende çok korkuyorum çünkü kimya fabrikalarında çalışanlar bilirlerrrrr koku çok ağır ve işverenim laboratuar ile aramızdaki duvarı kaldırdı..ve bende maddi olarak biraz zor günler geçiriyorum sosyal haklarımdan(doğum parası)yararlanmak için çalışmak zorundayım..1 aydır doktor kontrolune gidemedim daha ve henüz doktoruma bu konuyu danışmadım ama içinizde bilenler varsa acaba diyorum hamilelik sürecini raporla geçirip sosyal haklarından yararlanabiliyomuyuz.yani doktoruma beni 32.haftaya kdar raporlandırın desem zaten ondan sonrası zorunlu rapor veriyor devlettt bu durumda sosyal haklarımdan yararlanabilirmiyim.lütfen yardımcı olursanız çok memnun olucam

2. 13 Mayıs 2010
  3. CASIO

CASIO Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Yardımcı olabılecek kımse mııııı yokkk :KK43:(((((((

4. 13 Mayıs 2010
  5. Esrs

Esrs Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    ış kanununda hamile bayanların çalıma şartları kötüyse uygun bir pozisyonda ve ortamda çalıştırılma zorunluluğu var diye biliyorum. Bence rapor alabilirsin ama daha 13. haftadasın daha çok var 32. haftana heyet raporu alman lazım

6. 14 Mayıs 2010
  7. gulbiraz

gulbiraz Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    O kadar uzun süre rapor alamazsın, sadece çalışma şartlarının düzenlenmesini sağlayabilirsin. Çalışma saatlerini azaltabilirsin, sanırım 7,5 saatten fazla çalıştırılmıyor hamileler.

8. 14 Mayıs 2010
  9. nunna

nunna Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    Canım öncelikle acilen doktora gitmelisin, doktora bu durumu anlat sakıncaları var ise doktorun sana hamileliğine zararı olmayacak bir bölüme alınmanı isteyecektir doktorundan bunu yazıya dökmesini ve imzalamasını isteyebilirsin. ve o gün doktora gittiğine dair o günlük raporunu almayı unutma. bunları işverinine götür ve daha hafif bir işte hamileliğini zarar vermeyecek bir konumda çalışmanı devam ettirebilirsin. işveren senin doktorun isteği ve hamileliğin nedeniyle şartlarını iyileştirmek ZORUNDA, hamilesin diye işten çıkışını kesinlikle yapamaz...

32. haftadan öncede izne ayrılabilirsin bunun içinde doktorun sana iş göremezlik raporu düzenleyecek ve bunu işyerine vereceksin.

10. 14 Mayıs 2010
  11. CASIO

CASIO Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    çok saolun arkadaşlar

12. 14 Mayıs 2010
  13. CASIO

CASIO Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    nunnacım senin gibi bi müşavirle karşılaştıgım için şanslıyım sanırım ;şimdi benim çalıştıgım fabrika küçük bi yerrr ve eger ben işverenime öyle bi yazı getirirsemm beni işten de çıkarmaz o şartları yine deiştirmezz yani bana tazminat ödememek için kesinlikleçıkışımı vermeyecekler :KK43: bende yarın doktoruma bu konudan bahsedicem eger doktorum bi kimyasalkokuların bebegim için sakıncalı oldugunu sölerse dedigin gibi iş görmezlik raporu istiycem AMA budurumda evde kaldıgım sürecçe rapor parası sonrasında dogum parası ve sonrasında işsizlk maaşı gibi haklardan yararlanabilecekmiyimm ? lütfennn çıkmazdayımmm sonucunda üzülecegim şekilde davranmak istemiyorum Bu arada ilgin için çok teşekkür ederim :))

14. 14 Mayıs 2010
  15. nunna

nunna Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    bu arada öncelikli alacağın rapor doğum izini olarak değilde istirahat vs olursa ayrıca parasını alabilirsin çünkü doğum izinlerinde sgk 112günlük para ödemekte (yasal iznin 120 gün olmasına rağmen)

16. 14 Mayıs 2010
  17. nunna

nunna Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    eğer işverenin hiç bir şekilde sana yardımcı olamayacaksa tazminatını vererek işten çıkışını versin bu sayede işsizlikte alırsın fakat doğum parası alamazsın...

sadece hamileliğin booyunca çalışmak istemiyorsan eğer şöyle de yapabilirsin doğumdan önce ve sonraki 8er haftalık izninin tamamını doğumdan önce kullanmanı uygun görürse doktorun o şekilde rapor düzenlesin. doğumdan sonra da 6 aylık ücretsiz izin hakkın bulunmakta, doğumdan sonra da bu 6 ayını kullanırsaın tabi ücretsiz...
    çocuk 1 yaşına gelene kadar da günlük 1,5saat süt izinin var. 6 ay ücretsiz izin kullanırsan kalır bi 6 ayın o kalan 6 ay da 1,5 saat işyerinden erken çıkarsın :bbo:

18. 14 Mayıs 2010
  19. nunna

nunna Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    evde istirahatteyken yani raporunun günü dolmadan hiç bir şekilde para alamıyorsun maalesef. rapaorun günü bittikten sonra yani iş başladıktan sonra işveren internetten raporu onaylıyor ve yaklaşık 10-15 gün sonra pttden toplu olarak alabiliyorsun paranı