Gebelik ve bel ağrıları

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve koalayim tarafından 14 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  14 Haziran 2007
  Konu Sahibi : koalayim
 1. koalayim

  koalayim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Mart 2007
  Mesajlar:
  813
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Gebelik ilerledikçe büyüyen uterusun etkisiyle vücudun ağırlık merkezi değişir. Buna bağlı olarak belde bulunan tüm kasların yükü artar. Bunun yanında başta pelvis kemiklerinde yer alan eklemler olmak üzere tüm eklemlerde hormonların etkisiyle doğuma hazırlık yapmak üzere gevşeme meydana gelir. Tüm bunlar anne adaylarında bel ağrısı şikayetlerinin sık yaşanmasına neden olur.

  Bel ağrısı şikayetlerini daha az yaşamak için sizin kendi kendinize alabileceğiniz çok etkili önlemler var:

  Ayakkabı kullanımı: Tüm gebelik döneminiz boyunca alçak topuklu ayakkabılar tercih etmelisiniz. Hem yüksek topuklu, hem de topuksuz ayakkabılar bel kemiklerini birbirine bağlayan ligamentlerin (bağların) üzerine binen yükü artırarak bel ağrısı şikayetlerini artırabilirler.

  Doğru bir postür ("duruş şekli") ve kaslarınız: Vücudunuza "doğru" şekil vermek, omurga ve belde yer alan kemiklere, kaslara ve ligamentlere (bağlara) ağırlığın eşit bir şekilde dağıtılması açısından çok önemlidir. Doğru bir duruş şekli, kamburunuzu çıkarmadan, ya da omuzlarınızı gereğinden fazla yükseltmeden ve arkaya atmadan oluşan doğal duruş şeklidir. Bu duruş şeklinde "göbeğinizin" çıkmasına serbestlik tanımalı ve vücudunuzdaki tüm kaslara ve özellikle belden yukarıda yer alan kaslarınızın gereksiz yere kasılmasını engelleyecek bir şekil vermelisiniz. Şu andan itibaren günün belli saatlerinde ayakta dururken, yürürken, otururken ya da yatarken tüm vücut kaslarınızı teker teker bilinçli olarak gözden geçirin ve hangilerinin gereksiz yere kasılı olduğunu anlamaya çalışın. Gereksiz yere kasılı duran kaslar bel ağrısı dışında yorgunluk, gerginlik hissi, sırt ağrıları ve uykusuzluğa da neden olabilirler.

  Bedeninizin taşıyabileceğinden daha ağır nesneler kaldırmamalı, yerden bir nesne alırken vücudunuzu belinizden değil dizlerinizden bükmelisiniz.
   
 2. 14 Haziran 2007
  Konu Sahibi : koalayim
 3. limonatam

  limonatam Guest

  evet ya şu bel ağrısını bende zaman zaman yaşıyorum ağrıdığı zaman uzanasım geliyo ve uzanıncada hemen geçiyo nasıl rahatlıyorum anlatamam benim için tek çözüm oluyor sırtüstü uzanmak
   
 4. 14 Haziran 2007
  Konu Sahibi : koalayim
 5. koalayim

  koalayim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Mart 2007
  Mesajlar:
  813
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  cnm hamişlerim bunlar ne güzel dertlerr
  darısı bizim başımıza...
   
 6. 14 Haziran 2007
  Konu Sahibi : koalayim
 7. littlefairy

  littlefairy 16.09.07nilmelek doğdu Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.935
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  bende dönemiyorum yaa. gece boyunca uyu uyan. ne taraf dönsem sıkışmış gibi tekmeyi atıyor cadı. huzursuz oluyorum . sırtüstüde kan gitmiyor diyorlar. gece boyunca bi oatrafa bi bu tarafa.
   
 8. 14 Haziran 2007
  Konu Sahibi : koalayim
 9. SARI KIZ

  SARI KIZ Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2007
  Mesajlar:
  114
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  Ben bugün mahvoldum bu bel ağrısından, yatamıyorum işte olduğum içinde ne yapsam fayda etmedi halada ağrıyor. Eve gitmek istiyorum sadece.