Gebelik Ve Üstüne Görme

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve filizim tarafından 21 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  21 Ocak 2008
  Konu Sahibi : filizim
 1. filizim

  filizim Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2007
  Mesajlar:
  4.712
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  GEBELİK NASIL OLUŞUR


  Erkek çocukta, spermler testisler de (erkek yumurtalıkları) ergenlik çağının başlangıcı ile üretilmeye başlar.

  Tüm spermler başlangıçta testislerin bir bölümünde hareketsiz bir şekilde depolanırlar. Daha sonra testislerin alt bölümüne geçen bir grup sperm orada olgunlaşarak hareketlilik kazanır ve özel kanallardan geçerek, çeşitli sıvılarla karışıp, cinsel ilişki esnasında vajinaya boşaltılan ejekulatı, (meni) (sperm+sıvı bileşimini) oluştururlar.

  Erişkin çağında insanoğlunun her cinsel birleşmesinde vajinaya ortalama 2-2.5 mililitre hacminde (mililitrede ortalama 70 milyon sperm bulunan) ejekülat boşalır.

  Tek bir spermin kadın yumurta hücresini dölleyeceği göz önünde bulundurulursa, her cinsel ilişkide 100-150 milyon spermin vajinaya bırakılması, yumurta hücresinin döllenme şansını arttırmak için olduğu açıktır.

  Spermlerin büyük bir kısmı ilişki sonrası vajinadan dışarı dökülür. Küçük bir kısmı spermlerin yaşaması için uygun ortam olan servikal kanala.(rahim ağzındaki kanal) girmeyi başarabilir(şekil). Bunların bir kısmı servikal (rahim ağzı) kanal girintilerine, bir kısmı da rahim boşluğundaki girintilere takılıp hedefe ulaşamazken, bir kısmı da yumurta hücresinin yanından geçerek karın boşluğuna dökülür.

  Kadının yumurtlama gününe denk gelen cinsel ilişkide 100-150 milyon adet olarak yola çıkan spermlerden yalnız 200 tanesi yumurta hücresine ulaşmayı başarır. Bunlardan sadece bir tanesi bu engelli yarışmayı kazanıp kadının yumurta hücresinin içine girip döllenmeyi gerçekleştirir.

  Döllenen yumurta tüpler yolu ile rahim içine gelip rahim içini döşeyen, gebelik için tüm hazırlıklarını yapmış tabakaya (endometriyum) yuvalanır.  Bu yuvalanma esnasında bazen lekelenme tarzında, bazen de bir adet kanamasını miktar ve süre olarak taklit eden vajinal kanama olur. Her yuvalanma işlemi esnasında vajinal kanama olması beklenmez. Bu kanama hastanın doktora yanlış son adet tarihi beyan etmesine neden olur. Bu olaya halk arasında üste/üstüne görme olarak denir.

  Unutulmamalıdır ki her cinsel ilişki hamilelik ile sonlanmaz. Normal sağlıklı çiftlerin korunmadan cinsel birlikteliği ile gebe kalma şansları ilk ay %25, ilk altı ay içinde %60, on iki ayda %80 ve 18 ay gibi bir süre içinde %90 dır.


  Üstüne Adet Görme Nasıl Olur?

  Gebelik arzu eden veya gebe kalmadan korkan kadınlar bazen düzensiz bir adet gördüklerinde “acaba hamilemiyim ?” endişesine kapıldıkları gibi bazen de hamile olmalarına rağmen oluşan bir kanamayı normal edet, yani “period” zannedip dikkate almamaktadırlar. "Üstüne adet görme" , "üste adet görme" “üste regl olma” terimleri kadınlar arasında sıklıkla kullanılan ve hamile olmalarına rağmen adet görmeye devam etmelerini ifade eden bir terimdir. Hamilelik istemeyen bir çok kadın gördükleri düzensiz bir adet sonrası endişelenip hatta paniğe kapılıp “gebe kalma korkusu" yaşamaktadırlar.
  Peki hamile kadın adet görür mü? Regl olur mu? Hayır tabii ki görmez. Bir çok kadın gebe olmalarına rağmen hamileliğe bağlı kanamaları (implantasyon –yerleşme kanaması, düşük tehlikesi kanaması, servikal enfeksiyon,yara -lezyona bağlı kanama, plasenta yerleşim durumuna bağlı kanamalar gibi..) adet olarak zannedip hamileliklerinin farkına varmamaktadırlar. Hatta bir kısmı karınlarında olan büyüme veya bebek hareketleri ile hamileliklerinin ancak farkına varabilmektedirler.
  "Üstüne görme" veya "üste görme" olarak adlandırılan bu durumdaki kanamanın yapısı genellikle farklıdır. Genellikle beklenen ve olması muhtemel günde olmayıp rengi değişik (daha koyu ve siyaha yakın) ve miktarı da bir önceki adetlerine göre farklıdır, Dikkatli bir kadının genelde bu anormal kanamayı ve aradaki farkı anlamaması zordur. Bu sebeple tüm anormal ve olması gerekenden farklı kanamalarda gebelik şüphesi olabilmeli ve bir gebelik testi yapılmalıdır veya vir jinekolog tarafından muayene edilmelidir.

  Her Adet Gecikmesi Mutlaka Gebelik Midir?

  Her adet gecikmesinde cinsel yönden aktif olan doğurganlık çağındaki kadının ilk önce yapması gereken hamilelik olmadığının test ile tespit edilmesidir. Adet gecikmeleri ve anormal adet kanamaları mutlaka ilk önce gebeliği akla getirmelidir

  Hamilelik dışında adet gecikmesine neden olabilecek başka nedenler de vardır;

  Hastalık: Çeşitli sistemik ve dahili hastalıklar adet gecikmelerine neden olabilir.

  Stres, sıkıntı : Sıkıntı,üzüntü, depresyon ve benzeri duygusal değişiklikler gecikmelere yol açabilir.

  Yaş: Yeni adet görmeye başlamış ergenlik çağındaki genç kızlar ya da menopoza yaklaşmış kadınlarda adet gecikmeleri doğal olabilir.

  Egzersiz: Yoğun yapılan spor ve egzersizler de adette gecikmelere neden olabilir.

  Ani kilo artışı ya da kilo kaybı sıklıkla regl de gecikme yaratabilir.
   
 2. 5 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : filizim
 3. flem2731

  flem2731 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  4
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  merhaba,
  ben uc yillik evliyim ve cocugum olmuyor derken .bu ay uc gun adet oldum sizce ustune olma denilen sey olms olabilirmi .test yaptirmaya cok korkuyorum.her ay ayni stress beni perisan ediyor. sevgilerimle
   
  nurayceyhan bunu beğendi.
 4. 5 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : filizim
 5. nickminkenari

  nickminkenari sıkı sıkı tutun Pro Üye

  Katılım:
  2 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.402
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  148
  bende bu konuda birşeyi çok merak ediyorum bu üstüne görme olayı herkezde oluyomu yoksa kişiden kişiye degişen bişeymi
   
 6. 5 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : filizim
 7. nur82

  nur82 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Aralık 2007
  Mesajlar:
  2.035
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  benim bugün adet günüm ve dünden beri günde 1-2 damla koyu kahve akıntım var.insallah yerleşme kanamasıdır.yarın test yapacagım tabi ki adet olmazsam yarına kadar
   
 8. 3 Eylül 2008
  Konu Sahibi : filizim
 9. Suzan

  Suzan süpürgesiz tatlı cadım:-) Üye

  Katılım:
  5 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.729
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  benim anneannemde hamileliğinde 9 ay boyunca adet görmüş ve hiçbir fark yokmuş.teyzemde de üstüne görme olayı olmuştu o da adetinin normal olduğunu söylemişti.benim duyduklarım hep adetin normal şekilde geldiğini anlatmışlardı.benim merak ettiğim şey ise acaba genetikle bir alakası var mıdır?bu konuda bir bilgim olmadığı için her adetten sonra test yapma gereği duyuyorum.
   
 10. 4 Eylül 2008
  Konu Sahibi : filizim
 11. filizim

  filizim Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2007
  Mesajlar:
  4.712
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  Genelde ilk hamilelikte olursa 2.de de oluyormuş arkadaşlar..
   
 12. 16 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : filizim
 13. filizim

  filizim Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2007
  Mesajlar:
  4.712
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  Bekle canım ya da doktora git başka bir şeyden de olmuş olabilir..
   
 14. 30 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : filizim
 15. hiranur8

  hiranur8 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Haziran 2008
  Mesajlar:
  799
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  kizlar bu ay benim de reglim 1 hafta gec oldu.ve normal reglimden farkli:KK43: kan daha sivi gelio ve cok az bugun 5.gunum.normaldede 1 hafta suruyordu zaten.korkuyorum acaba hamilemiyim diye? hamilelik testi yapabilmem icin reglimin bitmesinimi beklemem lazim??
   
 16. 30 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : filizim
 17. pptya87

  pptya87 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  4.033
  Beğenildi:
  268
  Ödül Puanları:
  153
  slm kızlar ben 1 aydır gebelik belirtisi yaşadım tıpatıp hepsini yaşadım gecen hafta daha regl günüme 4 varken bi test yaptım negatif çıktı regl günümden 2 gün sonra bi kanamam oldu ama öle 1 2 damla değil bildiğiniz kanama bugün 2. günüm 2 gündür sol kasığımda sancı var belimde ağrı var gögüslerimde ağrı var ve halen kan geliyor böle kırmızı ve kahverengi şeklinde şimdi yerleşme kanamasımı düşükmü yoksa normal adetmi anlamadım hiç böyle sancılı adet yaşamadım ama üşütmüşte olabilirim offff ne oluyor bana ya bil bilen varmı bana bi yardım etsin.ayrıca suzancım annenden bahsetmişsin acaba yarın sabah test yapsam doğru cevabı alırmıyım yoksa kanama iyice bittikten sonramı test yapayım bana bi akıl verin kızlar.
   
 18. 16 Kasım 2009
  Konu Sahibi : filizim
 19. maybeBaby

  maybeBaby Sıkı tutun bebeğm Üye

  Katılım:
  9 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  656
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  113
  slm arkadaşlar, ben pkoluyum ve adetlerim düzensiz... neredeyse en fazla 36 günde gelirdi ama bu sefer 37 . günde çok az ( pedin 1/4'ünü dolduracak kadar ) koyu kahverengi, bir kaç damla pembe ve kırmızı olmak üzere farklı bir kanama geldi. bunlar sadece bir günün bir kaç saatinde gerçekleşti ve bitti... genelde geç yumurtlarım ve şimdide geç döllenmeden şüpheleniyorum, idrar testi yaptım negatif...
  ama adetimin bu şekilde olması ve adet gününden beri belimin sızlaması sebebiyle idrar testimi erken yapmış olablrm... peki sizce ben üstüne mi gördüm, yerleşme kanaması mı yaşadım ve idrar testine güvensem mi, lütfen tecrübeli arkadaşlar cevaplayın kafam çok karıştı:uhm: