Gebelikde boğaz enfeksiyonu

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve Eylxuxl_ce tarafından 12 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

12 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : Eylxuxl_ce
  1. Eylxuxl_ce

Eylxuxl_ce Kızım ve Oğlum Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    Merhaba arkadaşlar , 11 haftalık hamileyim bazı arkadaşlar tanıyordur sanırım artık beni şimdide boğaz enfeksiyonu oldum boğazım ağrıyor ateşim de arada cıkıyor elimi yuzumu yıkıyorum tekrar dusuyor cok fazla yok ama ateş allaha cok sukur ,benim gibi olan oldumu hiç ne yapmam gerekyor doktorumu aradım pastil alabilirsin dedi ama rahatlatmazsa antibiyotik başlayalım dedi ..Sizinde önerebileceğiniz bir şeyler varmı

2. 12 Ağustos 2009
  3. zeynepb

zeynepb 2 mayıs hedef 68 Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    146
    canım cok gecmıs olsun. bogaz ıcın ıhlamur ve adacayı ıyı gelır. ıhlamurun ıcıne zencefıl,elma,nane,lımon,portakal kabugu gıbı cesıtlı meyve ve bıtkılerı de ekleyıp bı nevı bıtkı cayı yaparım ben ve cok ıyı gelır. ama bu tarz bıtkılerı hamılelıkte kullanmadan once doktoruna danıs mutlaka. onun dısında tavuk suyuna corba cok ıyı gelır. cok sıcak seyler ıcme,soguk da ıcme. ıkısıde bogazını tahrıs eder. ılık ıc mumkun mertebe. bol bol c vıtamını al,meyve ye. bol sıvı tuket. atesın ıcınde,babam bypass oldugunda atesı cok cıkardı ve ılac alamazdı alerjısı oldugu ıcın. hemsılereler boynuna,koltuk altlarına,ve kasık bolgesıne buz kompleksı ıle atesını dusururlerdı. cok atesın yukselırse bunu dene ınan ıse yarıyor. dıkkat et bebıse de kendıne de acıl sıfalar dılerım :)

4. 12 Ağustos 2009
  5. ogretmenim

ogretmenim Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    gecmiş olsun oncelikler
    zeynepb sanirim hersyi soylemiş
    farkli olarak ılık sute bir cay kasıgı toz zencefil koyuyorum tadini begenmezsen biraz tarcın atarak tatlandirabilirsin.ama cok koymamak lazım malum hamilelik
    tavuk suyu corbada limonlu iyi gelir
    bir de limonla gargara geldi aklima.bir arkadasım limon suyunu içmiş epey bir miktarda midesi cok kotu olmustu aman dikkat

Son düzenleme: 12 Ağustos 2009
  6. 12 Ağustos 2009
  7. office

office Hem kibirli, hem batının çok hayranı <3 ÜZGÜN Pro Üye

Beğenildi:
    38.045
    Ödül Puanları:
    463
    kesinlikle bir kbb uzmanına görün ve bitkisel hiçbirşeyi sormadan kullanma (hatta 3 doktor değiştirdim 3 ü de pastil kullanma demişti) 3 ayda bir faranjit oluyorum malesef. hamileyken de oldum hemde çok ağır. hem ateş hem boğaz ağrısı, halsizlik bitirdi beni. mutlaka ilaç kullanın ateşin ve o hastalığın bebeğe daha çok zararı var. zaten doktor sizin durumunuza uygun ilaç veriyor. ama bitkiseller ilk aylar çok daha tehlikeli olabilir. dediğim gibi sormadan birşey içmeyin

çok çok geçmiş olsun a.s.

8. 12 Ağustos 2009
  9. ogretmenim

ogretmenim Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    kesinlikle doktor şart.bunlar sadece rahatlatabilir.bitkiler ile ilgili
    gebelik.org den alinti

Belli başlı bazı bitkisel çayların içinde bulunan etken maddeler özellikle çocuklarda ve hamile kadınlarda sorunlara neden olabilir. Eczaneden alınan ilaçların içerdikleri etken maddelerin her biri ve miktarları net olarak bilindiği halde bitkisel çaylar birden fazla etken madde içerebiliyor ve etken madde miktarının net olarak bilinmesi imkansızdır.

Hamilelik döneminde kadınların çoğu zencefil, ıhlamur, papatya, rezene, kuşburnu, normal çay, yeşil çay ve meyve çaylarını bulantı gidermek için (zencefil), sıvı ihtiyaçlarını gidermek için, sakinleştirici özelliklerinden faydalanmak için (rezene) veya lohusalık döneminde süt yapımını artırmak için (papatya, rezene, ısırgan otu çayları) kullanmaktadırlar. Bu sayılanlarda günlük miktar iki fincanı aşmadığı sürece sorun yok gibi görünmektedir.

Halbuki ismi masum gözüken ve bize aşina olan çeşitli bitki çayları, örneğin adaçayı, sinameki, fesleğen, keten tohumu, ahududu çayı gibi çaylar sıkça tüketildiğinde düşük yapma riskini, gebelikte kanama riskini ve rahim kasılmalarını artırarak erken doğum yapma riskini artırabilmektedir.

Ahududu çayının doğum kasılmalarını başlatıcı etkisi yüzyıllardan beri bilinmekte ve ebeler tarafından bu çay gecikmiş doğumları başlatmak için kullanılmaya devam etmektedir.

Bunlar yanında üçüncü bir grup bitki çayı ise artık hemen her markette rastlayabileceğimiz isimlerini az duyduğumuz veya hiç duymadıklarımız: Fesleğen, Biberiye, Lavanta, yaban mersini, sarı kanturon, melisa yaprağı, kediotu, oğul otu, aloe vera, karahindiba bunlara örnek verilebilir. Bu sayılan bitki çaylarının ortak özelliği gebelik döneminde kullanıldıklarında erken doğum, gebelikte kanama ve düşük riskini artırma olasılıklarının bulunması ve bu nedenle kesinlikle kullanılmaması gerektiğidir.

Bazı bitkilerin aşırı kullanımda sakat doğuma yol açtıklarına dair bazı bulgular bile mevcuttur.

Özet olarak hamilelik döneminde bitkisel çaylara masum gözüyle bakmak yerine günümüzde kullanılan ilaçların kökeninde bitkiler olduğu gerçeği göz önünde bulundurulmalı ve bitkisel çayları kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Bitkiler her zaman masum değildir.&#8221;Bitkisel tedavi ilaç tedavisinden iyidir&#8221; düşüncesiyle aktarlardan içeriği ve ne işe yaradığı bilinmeyen bitkilerin alınması ve kullanılması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bitkisel tedavi ancak bu konuda özel eğitim almış bir doktor tarafından yürütülebilir.

alinti

10. 13 Ağustos 2009
  11. nobility

nobility Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    boğazda iltihap olabilir o yüzden onlar o an için belki rahatlatır ama iyileştirmez..aynı şeyi yaşamıştım. hamileyiz die ilaç da alamadık malum..ıhlamur filan içiyordum.(ki onu da çok içmek hamilelikte iyi değilmiş.) sonra geçmedi ve daha da şiddetlendi..kbb'ye gittim. doktor iltihabın çok olduğunu söyleyerek bi antibiyotik verdi ve minoset'in hamilelikte kullanılabileceğini söyleyerek agrı kesici olarak da onu verdi. o yüzden bence de doktora görünmek en iyisi..

12. 15 Mart 2010
  13. yprk35

yprk35 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaşlar hamileliğimin son ayındayım ve feci bi şekilde boğazlarım iltahap oldu herşeyi denedim geçmedi hamileliğimim son ayında ilaç alsam bişey olurmu acaba neyapabilirim acaba..

14. 15 Mart 2010
  15. sofika

sofika Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    54
    Ödül Puanları:
    108
    daha once arkadaslar da yazmislar,tavuk suyuna corba cok iyi geliyor.Ben hamileligimin basinda bir defa cok kotu oldum,onda da bol bol corba ile duzeldim.Bi de yarim sogani bir bardak suda hafif kaynatip ictim iki uc defa.Yine de en iyisi doktora danismak,uygun ilaclar da var hamilelik doneminde,gecmis olsun.

16. 15 Mart 2010
  17. glupglup

glupglup Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    ılk hamileliğimde bende 1 hafta boyunca boğazım yüzünden neler çekmiştim !! Dondurma çok yiyordum galiba ondan olmuştu. Ama şimdi oldukça dikkat ediyorum hastalanmamak için. Hamileyken bünye çok zayıf oluyor o yüzden soğuk şeyler yiyip içmemeye ve bu kandıran havalarda ince şeylerle dolaşmamaya çoook ama çoook özen gösterin yoksa sonuç gerçekten kötü olabilir.