gebelikle ilgili genel bilgiler önemli

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve xsxeker pembe tarafından 5 Mart 2008 başlatılmıştır.

  5 Mart 2008
  Konu Sahibi : xsxeker pembe
 1. xsxeker pembe

  xsxeker pembe kzımı sen koru rabbim... Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2007
  Mesajlar:
  4.611
  Beğenildi:
  31
  Ödül Puanları:
  108
  Gebelik ile ilgili genel bilgiler  Vakum ve forsepsle doğum nedir ?
  Bebek başı, doğum kanalına indikten sonra kanalda 1-1.5 saat geçmesine rağ*men halen çıkması gecikiyorsa, vakum ve*ya forseps denen özel aletierle uygun ko*şullarda bebek başından tutulup çekilerek doğmasına yardım edilebilir. Riskli yön*temler oldukları için, dikkatle uygulanma*sı gerekmektedir. Annenin ıkınmasının sakıncalı olduğu dunımlarda ve bebeğin doğum kanalında sıkıntıya girdiği durum*larda da uygulanabilir.

  Gebelikte ve doğum sonrası ortaya çı*kan basur, nasıl tedavi edilir ?
  Gebelik ve loğusalıkta yavaşlayan bağırsak hareketleri kabızlık ve sonrasında basurla*ra neden olur. Bu yüzden gebelikte bol lifli, yeşil yapraklı sebzeler, bağırsak hare*ketlerini arttıran kaysı gibi meyveler ve zeytin yağlı sebze yemeklerine günlük beslenmede geniş yer verilmelidir. Bol sı*vı alımı ve hareketli yaşam tarzı da, kabız*lığı önleyerek basur gelişimini azaltır.

  Bebek cinsiyeti ultrasonda hangi aydan itibaren tespit edilebilir ?
  Bebek cinsiyeti ultrasonda en erken 3. aydan itibaren ayırt edilebilmekle beraber, genellikle 20. haftadan sonra daha rahat izlenebilir. Bebeklerin dış genital organlarına bakılarak cinsiyetleri belirlendiğinden, bacakların kapalı olması gibi bazı durumlarda, bu organ*ların görüntülenmesi müm*kün olamayabilir. Bu gibi görüntülemeyi zorlaştıran durumlarda cinsiyet ayrımı daha ileri aylara kayabilir.

  Gebelikte saç boyası kullanılabilir mi? Saç kestirilebilir mi ?
  Gebelikte saç boyanması veya perma ve röfle işlemlerinde uygulanan kimyasal ilaçların kullanılması uygun değildir. Bu kimyasal maddeler, saç derisinden emilip kana geçebilir.
  Bazı kimyasal madde içermeyen organik saç boyaları mevcutsa da yine de tedbirli davranarak gebelik döneminde saç boyan*ması doğum sonrasına ertelenmelidir.
  Gebelerin saç kestirmelerinde ise, bir sa*kınca yoktur.

  doğum basur forsepsle doğum gebelik gebelikte saç boyası gebelikte saç kesimi vakum doğum

  Suni sancı nedir ?
  Doğum zamanı geldiğinde rahmin kasıl*masını sağlayan oksitosin adlı hormondur. Bu hormon, bebek başı aşağı inip rahim ağzına iyice baskı yaptığı zaman beyinden salgılanır ve doğumu başlatır. Gebelik mi adı dolduğu halde doğum ağrıları başlamamışsa veya acilen gebeliğin sonlandırılması gerekiyorsa, bu hormonun ilaç olarak dışarıdan gebeye verilmesi işlemine, sancı*ların suni olarak başlatılması denir.
  Ayrıca son yıllarda yine rahimde doğum sancılarını başlatabilen farklı çalışmalar da yapılmaktadır.

  Bebeğin eşinin (plasenta) erken ayrıl*ması nedir ?
  Plasenta, normalde bebek doğduktan sonra rahimden kasılmalarla dışarı atılır. Buna plasenta doğumu denir. Bazı du*rumlarda bebek anne rahminde iken pla*sentanın bir kısmı veya tamamı rahim du*varından ayrılır ve ciddi kanamalara yol açabilir. Ani tansiyon yükselmeleri, kaza*lar, karna isabet eden darbeler, bu duru*ma neden olabilir. Zamanında müdahale edilmezse durdurulamayan kanamalar or*taya çıkar. Ve ölüme neden olabilir.

  Doğum eylemi nasıl gerçekleşir ?
  Doğum eyleminde gerçekleşen olaylar kı*saca şöyle özetlenebilir :
  1-Düzensiz rahim kasılmaları ile doğum ağrılarının başlaması (pasif ağrılar) ve ra*him ağzının yavaş yavaş açılmaya başlaması
  2-Ağrıların düzenli aralıklarla gelip sıklaşmaya başlaması ve rahim ağzının açılmasının hızlanması (aktif ağrılar)
  3-Rahim ağzı tam açıldıktan sonra bebeğin doğum kanalına inmesi
  4-Bebeğin kanaldan dışarı doğması
  5-Plasentanın doğması

  Bebeğin ters, yan, çapraz durması ne demektir ?
  Normalde doğum kanalına bebekler baş*ları ile girerler ve en önce bebeklerin baş*ları doğar. Nadir vakalarda bazı bebekler doğum kanalına makatı ile veya ayakları ile girerler. Bu duruma ters duruş denir. Bazı nadir vakalarda ise bebek anne rahesminde, yan veya çapraz olarak durur ve böyle durumlarda normal do*ğum mümkün olamaz. Bebeklerin sezaryenle doğurtulmaları gerekir. Ayrıca yan ve çapraz duruş vakalarında, kol veya kordon sarkması ihtimali yüksek*tir.

  aktif ağrılar gebelik gebelik suni sancı normal doğum oksitosin pasif ağrılar plasenta hakkında bilgi

  Gebeliğin son üç ayında acilen doktora başvurulmasını gerektiren durumlar nelerdir ?
  -Karında sancı ve kasılmalar
  -Vajinadan kanama
  -Ateşli hastalık
  -Bebek hareketlerinin azalması
  -Vajinadan su gelmesi
  -Baş ağrısı ve birlikte tansiyonun yükselmesi, gör*mede bulanıklık oluşması
  -Vücutta şişmelerin art*ması ve son aylarda 1 haftada 1 kg.dan fazla ağırlık artışı

  Son üç ayda ara sıra gelen kasılmaların olması normal midir ?
  Gebeliğin 7. ayından itibaren hafif şiddet*te, ara sıra gelen kasılmalar olabilir. Bun*ların olması normaldir. Bu kasılmalar, erken doğum ağrılarından farklıdır. Bun*lar rahmin doğum öncesi hazırlık kasıl*malarıdır. Bu kasılmalar sırasında gebeler fazlaca bir ağrı hissetmezler. Bazen de be*bek hareketleri esnasında bu kasılmalar ortaya çıkar.

  Normal doğumu kolaylaştırmak için neler yapılabilir ?
  Gebeliğin normal seyretmesi durumunda günlük dü*zenli yürüyüşler, yerde oturma, yavaş ve itidalli bir şekilde yüz*me ve ev bisikleti ile pedal çe*virme, bir uzman gözetiminde bazı özel egzersizler, normal doğumu kolaylaştırabilir.
  Ayrıca gebelikte aşırı kilo alma, doğu*mu zorlaştıran önemli faktörlerden oldu*ğu için gebelikte aşırı kilo almamaya da itina gösterilmelidir.

  Beklenen doğum tarihi geldiği halde doğum sancıları başlamamışsa
  40. hafta dolmuş, ha*len doğum sancıları başlamamışsa, gebe kendisine verilen bek*lenen doğum tarihin*de mutlaka doktoruna başvurmalıdır. Böyle gebeler, 3 günde bir NST, haftada bir ultrason ile sıkı takibe alınır. Bu takiplerde bebeğin anne rah*mindeki iyilik hali, suyunun miktarı, rahat oksijen alıp alamadığı saptanmaya çalışılır. Bu takiplerde bir sorun tespit edilmezse, bu şekilde 15 güne kadar, doğum sancıla*rı beklenebilir.. 42. hafta dolmasına rağ*men halen doğum sancıları başlamamışsa, bu gebelerde, doktorun müdahale edip doğumu başlatması gerekir.

  Doğumun yaklaştığının belirtileri ne*lerdir ?
  -Rahimde kasılma-seıtleşme ve ağrı his*sedilmesi (doğum sancıları)
  -Vajinadan hafif kanla karışık olabilen, koyu, sümük kıvamında bir akıntı (nişan gelmesi)
  -Vajinadan berrak su gelmesi
  -Hafif bir kanama (açılma kanaması) Bu belirtilerin bazen sadece biri, bazen bir kaçı ortaya çıkabilir. Bu belirtiler orta*ya çıktığında doğumun yaklaştığı anlaşılır ve mudaka doktora haber verilmelidir.

  ateşli hastalık bebek hareketlerinin azalması gebelik karında sancı ve kasılmalar vajinadan berrak su gelmesi vajinadan kanama gelmesi vajinadan su gelmesi

  Gebeler neden sık idrara çıkar ?
  Gebeliğin ilk aylarında büyüyen rahmin idrar torbasına bası yap*ması, sık idrara çıkmaya yol açar.
  Son aylarda ise bebeğin başının idrar torbasını sıkıştırması ile ortaya çıkar. Gebeler idrar yapma ihtiyacı duyduklarında idrar yapmayı geciktirmeleri kesinlikle yanlıştır. Uzun süre bu ihtiyaç geciktirilirse, idrar yolu iltihabı gelişme ihtimali artar.

  Bel ve kalçalarda ani batma şeklinde görülen ağrılar, bir tehlike işareti olabilir mi ?
  Bu şikayete rahmin büyümesi sonucu bel ve bacağa giden sinirlere baskı oluşması yol açar. Çoğu gebe, bu durumdan korkmaktadır. Korkulacak bir durum değildir.
  Dinleme ve ağrılı bölgeye masaj gebeyi rahatlatır.
  Ayrıca gebeliğin sonuna doğru, doğum zamanına yaklaştıkça çatı kemikleri arasındaki eklemlerde ve bel omurları arasında*ki eklemlerde de gevşemeler olur. Bu gev*şemeler de bel ve kalça ağrılarına yolaçar.

  Gebelikte varisi olanlar nelere dikkat etmelidir ?
  Gebelikte toplar damarlarda varis gelişimine eğilim artar veya önceden var olan varisler gebelikte daha da ilerler. Bu yüzden gebelik sırasında varisi olanların, mutlaka kendilerine uygun varis çorapları giyinmeleri gerekir.
  Ayrıca uzun süre ha*reket etmeden ayakta durmaktan kaçınmalı, otururken ayaklarını sarkıtmamak için, vücut seviyesinde olacak kadar yükseğe kaldırmaları gerekir.

  Gebelerde yorgunluk,aşırı uyku veya uykusuzluk normal midir ?
  Çoğu gebe, gebeliğin baş*laması ile birlikte yorgunluk, fazla uyuma veya özellikle son aylara doğru uykusuzluk sorunlarından şikayet eder*ler. Bazen bu durum, etrafla*rından nazlanma olarak değerlendirilir. Fakat gebelik hormonları*nın etkisi ile bu değişiklikler ortaya çık*maktadır. Bu yüzden gebeye anlayış gös*termek ve destek vermek gerekir.

  İkinci üç ayda acilen doktora başvurul*ması gereken durumlar nelerdir ?
  -Vajinadan gelen kanama
  -Karında sertleşme ile birlikte sancı hissedilmesi
  -Vajinadan su gelmesi
  -Tansiyon yükselmesi
  -Şiddetli baş ağrısı
  -Bacaklarda kızarma ve şişme, ağrı
  -Ateşli hastalıklar
  -Sık idrara çıkma veya vajinadan iltihaplı akıntı gelmesi…

  ateşli hastalıklar ağrı bacaklarda kızarma bacaklarda şişme gebelik gebelikte varisi olanlar idrar torbasına bası yapması karında sertleşme sık idrara çıkma gebelikte tansiyon yükselmesi vajinadan iltihaplı akıntı su gelmesi şiddetli baş ağrısı bulantı kusma olmsı ile ilgili bilgiler

  Renkli (ayrıntılı) ultrosonografî ne zaman yaptırılmalıdır ?
  Bu inceleme sırasında bebeğin genel vücut yapısı ve iç organları daha ayrıntılı görüntülenebilir. Ayrıca anneden bebeğe giden kan akımlarının normal seviyede olup olmadığı araştırılır.
  Normal seyreden gebelerde gebeliğin 22-26. haftaları arasında bir kez yapılabilir.
  Riskli gebelerde ise, zamanı doktor tara*fından, sorunun ciddiyetine göre ayarlanır.

  Gebelerdeki çarpıntı varsa
  Gebelerde sık rastlanan şikayetlerden biri de çarpıntıdır. Çarpıntı, kansızlığın belirtilerinden biridir. Ayrıca bazı kalp has*talıklarının belirtilerinden biri de çarpıntı olduğu için, gebelerin bu şikayetleri oldu*ğunda, Dahiliye veya Kardiyoloji uzmanı tarafından da tetkik edilmeleri gerekir.

  Gebelikte vücutta şişmeler varsa
  Gebelik hormonları, dokular arasında sıvı tutulumuna yol açar. Ayrıca büyüyen rah*min yaptığı baskı ile dolaşımın zorlaşması da, özellikle bacaklarda şişmelere neden olur.
  Gebelik zehir*lenmesi bulguların*dan biri de vücutta şişmelerdir. Bunun ayrımında da idrar tahli*linde protein kaybının olup olmadığına bakı*lır. Ayrıca gebe, tansiyon takibine alınır.

  Vajinadan gelen akıntılar bir soruna işaret eder mi ?
  Gebelerde normal vajinal akıntıların mik*tarı ve kıvamı artar. Fakat bu akıntıların rengi koyu sarı, gri, yeşil olursa veya peynirimsi bir görüntü alırsa ve kötü kokulu olursa, o zaman bir enfeksiyona işaret eder ve bu durumda mutlaka tedavi gerekir. Zamanında bu akıntılar tedavi edil*mezse, vajinadaki enfeksiyon yukarı rah*me doğru ilerler ve suların erken gelme*sine ve neticede erken doğuma yol açabilir.

  Gebelikte göğüslerden süt gelmesi normal midir ?
  Normalde gebeler doğum yaptıktan sonra göğüslerinden süt gelmeye başlar. Bazen gebeliğin 3. ayından itibaren de göğüslerden süt gelebilir. Bu anormal ve kor*kulacak bir durum değildir.

  gebelikte çarpıntı gebelik hormon gebelikte hormonlar gebelikte göğüslerden süt gelmesi protein rahim renkli ultrason ne zaman çektirmeli gebelikte vücutta şişlik

  Gebeliğin ikinci üç ayında sıkça karşı*laşılan şikayetler nelerdir ?
  -Mide yanmaları
  -Bacak krampları
  -Sırt ağrıları
  -Ellerde uyuşmalar
  -Uykusuzluk
  -Hazımsızlık ve kabızlık şikayetlerinde artma
  -Cilt çadakları ve cilt renginde koyu*laşma.

  Gebeler, bebek hareketlerini en erken ne zaman hisseder ?
  Gebeler bebek hareketlerini, ilk gebelikle*rinde, genellikle 5. ayda fark etmeye baş*larlar. Daha sonra gebelik sayısı arttıkça daha erken aylarda da hissedebilirler.

  Gebelikte rahat uyuma şekli nasıl olmalıdır ?
  Gebeliğin ilerleyen aylarında gebeler yatakta uyurken giderek rahatsız olmaya başlar*lar. Bu rahatsızlıkları azaltmak için yumuşak yastıklardan faydalanabilir.
  Gebeler için en uygun yatış pozisyonu, yan yatıştır. Özellikle son aylarda sol yan yatış önerilir. Bu sırada başın altına 2-3 yastık, bacakların arasına bir yastık ve ihti*yaca göre kollar arasına ve sırta bir yastık yerleştirilebilir.
  Gebelikte kesinlikle yüzüstü yatış yasaklanır.

  Gebelikte mide yanmaları neden olur ?
  Mide yanmaları; bü*yüyen rahmin mideyi yu*karı doğru itmesiyle mide ile yemek borusu arasın*daki kapak sisteminin bo*zulması sonucu, mide asi*dinin yemek borusuna kaçması sebebiyle ortaya çıkar. Bu yüzden gebelerin az-az ve sık-sık beslenmeleri,gece 2-3 yastıkla uyumaları gibi önlemler tavsiye edilir. Gebelikte bu yanmalara kar*şı güvenle kullanılan bazı ilaçlarla tedavi sağlanabilir.

  gebelikte bacak krampları hakkında bilgi bebek hareketleri hakkında bilgi cilt çatlakları ellerde uyuşma gebelik şikayetleri gebelikte mide şikayetleri hakkında bilgi gebelikte rahat uyuma şekli hazımsızlık gebelikte kabızlık hakkında bilgi mide yanması gebelikte sırt ağrısı ağrıları uykusuzluk

  İki gebelik arası sürenin ne kadar ol*ması gerekir

  Gebelik sırasında be*beğe verilen ve doğum sı*rasında kaybedilen kalsiyum, demir ve vita*minler gibi besin mad*delerinin tekrar yerine konması için belirli bir sü*re geçmesi gerekir. Bu sü*re kadından kadına değişe*bilir. Harcananların yerine gelmesi, gebelikte alınan kiloların verilmesi, kasların eski kuvvetine kavuşabilmesi için genel olarak 2 yıl geçmesi gerektiği söy*lense de, bu herkes için değişebilir.
  İki gebelik arasında olması gereken sü*re, kadının loğusalıktaki gördüğü bakıma, beslenme ve genel sağlık durumuna göre değişir. Çünkü burada geçen süreden zi*yade gebelik sonrası bakımın kalitesi önemlidir.

  İyi bir bakımla bu süre 6-7 ay olabileceği gibi doğum sonrası bakım görmezse 2 yıl*dan daha fazla da olsa harcananlar yerine gelemez ve kadının vücut yapısı ve kas kuvveti eski haline dönemez.

  Bu yüzden gebelik sonrası dönemde kadı*nın harcadıklarının yerine konması için dengeli beslenmeye dikkat etmesi ve vü*cudunun eski kuvvetine kavuşması için günlük düzenli egzersizlere devam etme*si gerekir. Bu hem kadının genel yaşamı için hem de sonraki gebeliğe hazırlanma*sı için çok önemlidir.

  demir gebelik arası süre kalsiyum iki doğum arası ne kadar olmalıdır