Gebelikle ilgili genel şikayetler

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 3 Şubat 2010 başlatılmıştır.

3 Şubat 2010
    Konu Sahibi : Cicilikiz
  1. Cicilikiz

Cicilikiz Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    Normal bir hamilelikte bile midede yanma hissi, mide bulantısı, kusma, belağrısı , kasık veya baş ağrısı ve yorgunluk gibi şikayetler görülebilir. Kimi hamile bayanlarda bulantı ve kusma hiç görülmeyebilir, kimi gebe bayanlarda da çok önemli boyutlara ulaşabilir. Bu şikayetler çoğunlukla 4. aydan itibaren kendiliğinden iyileşir. Hastalığı azaltmak amacıyla ilk olarak sık, az ve istenenlerin yenmesi tarzında önlemler alınır. Bebeğin yeterince beslenemeyeceği korkusu hamile kadını canının çekmediği yiyecekleri yemeye zorlamak doğru olmaz. Çevre değişikliği de faydalı olabilir. Çok fazla kusma olduğunda hekimin önereceği ilaçlar kullanılabilir. Gebelik döneminde dokuların gevşemesine ve genişleyen vajinanın yaptığı baskıya bağlı olarak bel ağrısı ortaya çıkabilir. Tavsiye edilen egzersiz hareketleri ve kısa yürüyüşlerle kaslar güçlendirilirse ağrılar azalır. Normal, sorunsuz bir hamilelikte rahmin her iki yanındaki kordonlar fazlaca gerilir. Bağırsakların hareketleri azalır, bağırsak tembelliği oluşur ve gaz şikayetleri meydana gelir. Kasıklarda dolgunluk duygusu ile zararı olmayan kasık ve karın ağrıları meydana gelebilir.Hafif baş ağrıları varsa, bu da çoğunlukla hamileliğin 4. ve 5. ayına doğru, bünye yeni duruma yani gebelik dönemine uyum sağlayınca azalır. Endişe edecek bir durum yoktur.

2. 3 Şubat 2010
  3. Pretty

Pretty Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    teşekkürler...

4. 3 Şubat 2010
  5. mersinli

mersinli KIZIM NİSAM Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    ayyyy ben bu şikayetlerden çok sıkıldım ya.yemek yapamıyorum.bulantımdan dolayı yiyemiyorumda.tuvalete çıkabilmek ne büyük nimetmiş nerdeyse 3 4 günde bir çıkıyorum aşırı gazım var.biran önce bitsin bu şikayetler.şimdiden yoruldum.