Gebelikte antibiyotik kullanımı

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve nesemese tarafından 6 Eylül 2010 başlatılmıştır.

6 Eylül 2010
    Konu Sahibi : nesemese
  1. nesemese

nesemese Mevlam bizi koru.. Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Merhabalar arkadaşlar.
    32-33 haftalık hamileyim çok şükür ancak bugün sabah hastaneye tahlil yaptırmaya gittim, idrarda iltihap çıktı epey yüksek.
    2 ilaç verdi. Biri antibiyotik (Sultasid), diğeri de antiseptik (purinol). İlaç kullanmayı hiç istemiyorum. Dr bebeğe zararı yok dedi ama prospektüsünde gebelikteki kullanımı ile ilgili veri yok yazıyor:KK43:( eczacı da bebeğe sistit geçmesi daha kötü sonuçlara yol açar demiş:KK43:( ne yapıcam ben kullanayım mı kullanmayayım mı?
    Şimdiden teşekkür ediyorum cevaplarınız için. Hepiniz Alllah'a emanet olun..

2. 6 Eylül 2010
  3. white_dreams87

white_dreams87 en güzel RÜYA'm Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    canım geçmiş olsun öncelikle.bende kadan yaptrımıştım kanımda lökosit çıkmıştı banada antibiotik vermişti doktorum.çok tereddüt ettim kullanıp kullanmamak konusunda ama eğer iltihap ilerlerse daha kötü sonuçlara sebep oluyormuş.eğer doktorun kullan dediyse bence muhakkak kullan derim.

4. 6 Eylül 2010
  5. Zeliha_T_37

Zeliha_T_37 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Ben de aynı durumdayım canım. Hem kanda enfeksiyon çıktı hem de idrar yolları enfeksiyonu. Normalde ben de pek ilaç kullanma taraftarı değilim fakat kanda enfeksiyon çıkınca iki enfeksiyon bir arada ikimize de daha çok zarar verebilir diye düşünüyorum. Bana da Cefaks diye bir antibiyotik verdi prospektüste aynı şeyler yazıyor. Gebelikte kullanımı ile ilgili yeterli veri yok. Gebelikte kullanım grubu B dir. Zorunlu kalmadıkça kullanılmamalı v.s. Fakat daha tehlikeli sonuçlar oluşmaması açısından ben kullanıyorum 5 günlük günde 2 tane. 4 tane kaldı baya iyileştim. İdrar yolları içinse bol su içmeni tavsiye ederim. Ben öyle yaptım. İki antibiyotiği aynı anda kullanmamak için. Ama sonuçta bu konularda kararı sen vereceksin. Ben de ishali bulantı, kusma,ateş, halsizlik, yorgunluk aşırı derecedeydi yerimden kalkamıyordum ben kullanmayı tercih ettim. Bayağı toparladım darısı senin başına. Bu arada 26 27 haftalığım bende. Geçmiş olsun Allah şifa versin.

6. 6 Eylül 2010
  7. teolog

teolog Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ben de sistitten dolayı kullanıyorum canım
    kullanmazsan daha köü sonuçlara yol açar

8. 8 Eylül 2010
  9. leylamecnun

leylamecnun Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    geçmiş olsun neşecim...iltihapmı çıktı canım ya.sana özel msj attım..:uhm:

10. 8 Eylül 2010
  11. nesemese

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Kızlar derdime ortak olduğunuz için ve tavsiyelerinize teşekkür ediyorum. Dün ayzaaktım ama cevap ayzılamıyordu okuyup çıktım sadece.

Canım insan yine de tedirgin oluyor dimi? Teşekkür ediyorum cevabın için canım...

Canım senin durumun epey ağırmış, daha ileri derecesi sanırım. Büyük geçmiş olsun tatlım. İnşallah sağlıkla bebişlerimizi kucağımıza alırız..

Herkes öyle dediğine göre Teologum demekki kullanmak gerek ama hala içimde şüphe kurtları dolanıyor. Saba akşam ilaçlar bana bakıyor ben ilaçlara..Acaba diyorum devlet hastanesi laboratuvarında sonuçlar güvenilir midir? Acaba özel bir laboratuvarda tekrar tahlil yaptırsam mı?
    Hepinize tekrar teşekkürler arkadaşlar. Bu kadar çok antibiyotik kullanan olduğunu düşünmemiştim demekki herkes kullanıyor. Hakkımızda hayırlısı.. Hepimize geçmiş olsun...

12. 8 Eylül 2010
  13. nesemese

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Evet Leylacım ya sorma, çok üzüldüm. Şimdi bakıcam mesajına. Bu arada lütfen üzülme sen de adet olmuşsun. Hayırlısı olsun..Sen de kendine dikkat et bu idrar yolu iltihabı tüm kadınların ortak sorunu sanırım, gebelikte daha bir artıyor..

14. 8 Eylül 2010
  15. aydirik

aydirik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    canım hamilelikte böbrek ve idrar yolu ilaçları çok sağlıklı değil diye biliyorum.purinol türü ilaçlar bütün böbrek ve idrarda ne varsa söküp temizliyor yani çok etkililer. bence sadece antibiyotik kullan derim çok mecbur kalmadıkça böbrek ilacı alma.. dr lar sakıncası yok diyor ama bazılarıda tavsiye etmiyor.eğer ileri düzeyde isen kar zarar hesabı yapmak gerek hangisi daha çok zarar verir içmekmi içmemek mi? bunun içinde iyi bir dr danışman gerek.çok geçmiş olsun..bilmiyorumkismile

16. 12 Eylül 2010
  17. nesemese

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Saoalsın canım ya, gerçekten iyice ilerledi sanırım iltihap, çok canımı yakıyor:KK43:(