Gebelikte arı sütü ve arı poleni

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve pretty_angel tarafından 26 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

26 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : pretty_angel
  1. pretty_angel

pretty_angel Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Arkadaşlar hamileyken arı sütü ve arı poleni yemenin sakıncası var mı? Bunları hamileyken tüketen var mı? Bebeğe zararlı mı diye merak ediyorum.

2. 27 Ağustos 2009
  3. hemxsxirem

hemxsxirem gamzeli kelebeğim beniiim Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    çok faydalı şeyler normalde ama hamilelikte kullanılır mı ya da nasıl kullanılır ben de çok merak ediyorum...

4. 27 Ağustos 2009
  5. Nursati

Nursati 12 yıl bekledim seni Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    Bende merak ediyorum. Nette yaptığım araştırmalarda DOKTOR'unuza danışmadan kullanmayın diyor. C.tesi gidecem sorayım.

6. 27 Ağustos 2009
  7. begonvil07

begonvil07 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    nette okuduğum kadariyle arı sütü ve polen bebeğin
    beyninin gelişmesini ve daha zeki olması sağlıyormuş
    her sabah aç karnına 1 çay kaşığı içiyorum ama doktora
    sorulup kullanılacağını bilmiyordum endişelendim şimdi
    kontrolum da 1 hafta sonra öğrenen olursa paylaşırsa sevinirim
    arkadaşlar

8. 28 Ağustos 2009
  9. pretty_angel

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Sorup bilgilendirirseniz çok sevinirim.

10. 28 Ağustos 2009
  11. Nursati

Nursati 12 yıl bekledim seni Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    Acaba arı alerjisi olanlar içinmi riskli? Arıya olan ürünlerinede mi oluyor?

12. 29 Ağustos 2009
  13. begonvil07

begonvil07 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    alerji yapabilir deniyor ama ben hamilelikten önce de kullanmıştım
    ,herhangi bir alerjim yok ama her ihtimale karşı dr a soracağım

14. 31 Ağustos 2009
  15. pretty_angel

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Bu tip te bitkisel ve hayvansal kökenli olup içinde aktif maddelerin içeriği ve miktarı standartize edilemeyen bir takım maddelerin kullanımı kimi zaman risk taşıyabilmektedir.Arı sütü ve poleni standart bir ürün değildir.Elde edildiği tabiat şartlarına göre içeriği değişebilir.Bu nedenle uzn süre kullanımınızı önermem.

Uzm.Dr. Ersan ŞENER

16. 27 Eylül 2009
  17. gulizaralp

gulizaralp Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    nternette şöyle bir araştırma yaptım: arı sütünün ingilizcesini yani royal jelly ve doğurganlık (fertility) beraber arandığında 45 bin site çıkıyor. Bu siteler arasında doğrudan bilimsel araştırmalarını yayınlayan üniversite siteleri de var. Bunlara göre hamillelik şansı gözle görülür biçimde artıyormuş.

Hamilelikte kullanımıyla ilgili Royal Jelly Pregnant use köklerini kullanınca 115 bin site çıktı. Bunlardan biri ingiliz kraliyet ailesinin hamileliklerde arı sütünden bol bol kullandığı anlatıyor. Lady Diana da kullanmış. Anne karnında çocuk gelişimine komple faydalıymış. Yalnızca arı ürünlerine polene vs alerjisi olanlar kullanmamalıymış. Bal yiyebilen herkes kullanabilirmiş. Allerjsi olmayanların hepsine tavsiye ediliyor.

Hatta 6 aylıktan itibaren bebeklerde çok küçük dozlarla kullanılması öneriliyor. Zihin gelişiminden, kemik-kas-sinir sistemlerinin sağlıklı ve güçlü gelişimine kadar pek çok alanda olumluymuş. Bağışıklık sistemini de güçlendiriyormuş.

Yine bir sitede son 25 senede arı sütü ve polen gibi arı ürünleri konusunda binlerce üniversite araştırması yapıldığı yüzlerce link verilerek yer almış. Anladığım kadarıyla ABD, Japonya gibi ülkelerde kullanımı çok yaygın. Avrupada da yaygınca. Ama yine anladığıma göre bizde kullanımı geride gibi..

Bir de geç yaşlarda hamile kalanların deneyimlerini paylaştıkları sitelere baktım. Orada denenen yollar, doğal ya da reçeteli ilaçlardan fayda görülüp görülmediği gibi konular paylaşılıyor. Denenen ve başarı sağlananlar arasında sık sık arı sütü ya da polen ya da ikisinin birden kullanımına rastlanıyor. Bir tanesi herşeyi senelerce denedikten sonra ne kaybederim diye arı sütü kullanmaya başlamış iki ay sonra sonuç almışlar.

Bir de ilgimi çeken bir şey Amerika'da sadece arı ürünleriyle tedavi yapılan klinikler varmış. Yani bazı birileri normal hastaneler yerine direkt o kliniklere gidiyorlarmış. Bunlara apitherapy clinics deniyor. Böyle yazılınca tam 22 bin site çıkıyor. Sadece Apitherapy yazılınca 132 bin site bulunuyor.

Bunların hepsini google'da araştırdım. Araştırma nedenim ise şöyle bir düşünceydi: Eğer bu ürünler faydalıysa ya da değilse amerikayı yeniden keşfetmeden bunu öğrenmek mümkün olmalıydı. Final olarak.. Dünyada yapılan ve ünivesitelerce desteklenen keşif ve araştırmalara göre bu ürünler ziyadesiyle faydalı görünüyor.

Bu araştırmayı bu yaşımda yani şimdilerde yapmamın nedeni ise burada gördüğüm arı sütü ve polen kullanalım mı sorusu ile buna yönelik yanıtlardı. Mütevazi araştırmamı sizlerle de paylaşmayı sonunda borç bildim. Umarım biraz olsun faydam dokunmuş olsun.

Asudamla bunu beğendi.
  18. 28 Eylül 2009
  19. hemxsxirem

hemxsxirem gamzeli kelebeğim beniiim Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    çok güzel bilgiler vermişsiniz, teşekkür ederim araştırmalar için. ben daha hiç polen tüketmedim ama faydalı olduğunu duydukça artık başlamam gerektiğini düşündüm.