Gebelikte böbrek hastalıkları

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 3 Şubat 2010 başlatılmıştır.

  3 Şubat 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Hamilelik ve böbrek işlevlerinde, vücut sıvılarının dengelenmesinde , böbrekler ve idrar yollarının anatomik şeklinde mühim değişikliklere neden olur. Hamilelik esnasında böbreklerin boyutları 1-1.5 cm civarında artar ve eski şekline geri dönmesi hamilelik sonrası yaklaşık 3 ay civarında sürer.

  Hamilelik ve Hipertansiyon

  Tansiyonu yüksek olan hamile bir bayanda bu; önceden olan bir yüksek tansiyona , altta yatan bir başka hastalığa veya Preeklampsiye bağlı olabilir. Hamilelik esnasında meydana gelen tansiyon yüksekliği böbrek ve anne için bir hastalık ve heyati tehlike nedenidir. Bütün hamile bayanlarda tansiyon ölçümleri hamileliğin başlangıcından sonra düzenli olarak yapılmalıdır.

  Gebelik zehirlenmesi

  Hamileliğin 20. Haftasından itibaren görülmeye başlayan hipertansiyon, idrarla protein kaybı ve vücutta çok fazla oranda sıvı toplanmasından oluşan bir klinik durumdur. Bu durumun daha çok ilerleyip nöbet eklenmesineyse eklempsi adı verilir. Bütün hamile kadınların yüzde 3-4′ünde bu görülür. Anne yaşının 20 yaş altında olması, ilk hamilelik gebelik başlangıcında tansiyonun yüksek olması iyi bilinen risk faktörleridir. Sebebi tam olarak maalesef bilinmemektedir. Tansiyonda birden yükselmeler ile birlikte , ani kilo artışı, preeklempsi habercisi olduğundan bu durumdaki gebelerin hemen kendilerini takip eden doktorlarına başvurmaları gerekmektedir. Tedavide kesin istirahat, tuzsuz diyet, düzenli tansiyon ölçümleri ve gereğinde tansiyon düşürücü ilaçlar kullanılmaktadır. Preeklampsinin kesin tedavisi doğumdur ve preeklampsiye bağlı tansiyon yüksekliği gebeliğin sonlanmasından 2-6 hafta sonra normale dönmektedir.

  İdrar yolu enfeksiyonu
  Gebelik döneminde meydana gelen üriner sistemdeki birtakım anatomik değişiklikler nedeniyle, idrar tahlili yapılmalı ve şikayeti olan kişilerde idrar kültürü de yapılmalıdır.

  Akut böbrek yetmezliği
  Diyaliz tedavisi gerektiren böbrek yetmezliği her 10-15 bin hamilelikte bir oranında görülmektedir. Başlıca sebepleri:

  Hamileliğin ilk üç ayında meydana gelen çok fazla kusmalar
  Plasenta hastalıklarına bağlı olarak çok fazla kanamalar
  Bebeğin rahim içinde ölmesi
  Preeklampsi
  İdrar yollarında tıkanıklık meydana gelmesi

  Hamilelik ve doğum esnasında aşırı kanamalar ve şok geçirme
  Bu tür gelişen böbrek yetmezliği çoğunlukla geçicidir, ve uzmanlarca tedavi edildiklerinde , eğer gebelik öncesi bir böbrek hastalığı yoksa sonuçlar iyidir.