gebelikte bulantı ve kusma

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve tugba023 tarafından 9 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  9 Ocak 2008
  Konu Sahibi : tugba023
 1. tugba023

  tugba023 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2008
  Mesajlar:
  36
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Özellikle ilk trimesterde 4-8 haftada başlar ve 14. haftaya kadar devam eder. Bazen 22. haftaya kadar uzayabilir. Sabahları daha fazladır ama gün boyu sürebilir. Genelde ilk gebeliklerde, genç kadınlarda ve ikiz gebeliklerde daha şiddetlidir. Sebebi tam olarak ortaya çıkarılamamıştır. Yüksek hCG düzeyleri suçlanmıştır ancak estrojen düzeylerinin artması, annenin psikolojik sıkıntıları, B6 vitamini eksikliği, gebeliğe bağlı mide-barsak sistemindeki değişiklikler, tiroid bezinin normalden çok çalışması ile ilgili olabilir. Midesinde gebelik öncesinde ülseri olanlarda bulantı ve kusma şikayetleri daha dirençli ve uzun süreli olabilir. Az miktarlarda ve sık aralıklarda yenmesi önerilir. Yemekler sırasında az sıvı almak da iyileşmeye yardımcı olur. Katı, kuru, yağsız ve tuzlu gıdalar önerilir. Amaç, mideyi tamamen boş veya tamamen dolu tutmaktan kaçınmaktır.

  Bazen kusmalar çok şiddetli olup dehidratasyona (aşırı su kaybı) neden olabilir (hiperemezis gravidarum). Bu durumda, annenin depoları yıkılmaya başlar ve bunların yıkım ürünleri kanda ve idrarda artar. Eğer, idrar tetkikinde keton çıkıyorsa annenin beslenemediği ve depolarının yıkılmaya başladığı anlamına gelir ki gebenin hastaneye yatırılıp serum tedavisi gerekebilir. Şiddetli kusma olan olgularda öncelikle bu tabloya neden olabilecek üzüm (mol) gebeliği, idrar yolu enfeksiyonları, pankreas iltihabı, safra kesesi ve karaciğer hastalıkları, apandisit, mide-barsak hastalıkları, mide ülseri, tiroid hormon yüksekliği gibi hastalıkların olmadığının gösterilmesi için genel bir fizik muayene ve uygun tetkikler yapılır.
   
 2. 12 Mart 2013
  Konu Sahibi : tugba023
 3. E_frat

  E_frat Üye Üye

  Katılım:
  21 Kasım 2012
  Mesajlar:
  22
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Ben 22. haftadayım hala sabahları kalktığımda kusuyorum, ilaç almazsam devam ediyor. Mecburen alıyorum.Durumu benim gibi olan var mı acaba. Moralim çok bozuluyor 9 ay sürecek diye çok korkuyorum.
   
 4. 29 Temmuz 2013
  Konu Sahibi : tugba023
 5. duygumecem

  duygumecem Üye Üye

  Katılım:
  19 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  11
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  6
  canım ilk hamileliğimde bende senin gibiydiym çok çektim bu bulantı ve kusmalardan ... kilo kayıpları yaşadım .... şimdi ikinci bebeğime hamileyim 5. haftadayım primabella adında bir cihaz var gebelik bulantı ve kusmalarında tedav ediyo kesinlikle ilaç değil eczanelerde satılıyor. onu kullanıyorum bulantımı kesiyo çok rahatım ... tabi ama önce doktoruna danış canm ..
   
  helokitty bunu beğendi.