gebelikte cinsel ilişki

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve tugba023 tarafından 9 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  9 Ocak 2008
  Konu Sahibi : tugba023
 1. tugba023

  tugba023 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2008
  Mesajlar:
  36
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Gebelikle birlikte birçok fizyolojik ,psikolojik değişim olmakta ve bu değişimler çiftlerin genel sağlığını ve cinsel sağlıklarını olumsuz etkileyebilmektedir.Gebelikte sürekli yüksek seviyede bulunan estrojen ve progesteron ile ilk aylarda çok yükselen fakat gebelik ilerledikçe belli düzeyde kalan hCG hormonu bu fiziksel değişimlerde önemli rol oynamaktadır. Gebelikte yaşanan tüm bu değişimler kadında yorgunluk, halsizlik, uyku bozuklukları gibi genel sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Oluşan bu gebelik değişikliklerinden en çok etkilenen de seks hayatıdır. Bazı gebeler yoğun orgazm yaşar iken bazıları da korkudan cinsel yaşamlarına ara verirler.
  Gebelikte cinsel istek artışına rağmen cinsel ilişkinin rahim ağzının açılmasını kolaylaştıracağı ve erken doğuma neden olacağı ,damarların açılıp kanayacağı ,erkek cinsel organının bebeğe zarar vereceği düşünülerek cinsellikten kaçınılır.
  Cinsel ilişkide orgazm doğumu başlatan hormon olduğu iddia edilen “oksitosin hormonu” salgılanmasına neden olsa da erken doğuma sebep olmaz. Hatta bazı çalışmalar ilişkide orgazm sırasında çocuk hareketleri ve kalp hızında düzenli artışlar saptamışlardır

  Cinsel ilişki bebeğe zarar vermez,erkek cinsel organının bebekle fiziksel bir teması olması tıbben mümkün değildir ve cinsel birliktelik çocukta bir sakatlığa (inanılan batıl inançların aksine) sebep olmaz.Gebelikte ayrıca rahim ağzı kanalındaki salgının koyulaşması ile oluşan tıkaç bakterilerin ve sperminim rahim içine girmesini engelleyen bir bariyerdir.

  Gebeliğin ilk 3 ayında genelde halsizlik, uykuya meyil, bulantı-kusma cinselliğe ilgi azalmasına yol açar.İkinci 3 ayda cinselliğe ilgi artarken, son 3 ayda cinsel haz kalitesinde artma olduğu halde büyümüş karnın getirdiği hareket kısıtlılığı ve endişeler cinsel ilgide azalma yaratır.

  Unutmamak gerekir ki, sağlıklı bir gebelik dönemi için sosyal hayatın devam etmesi ve düzenli, güvenli cinsel hayatın da yaşanması son derece önemlidir?

  Hamilelikte hangi durumlarda cinsel ilişkiye girmek sakıncalıdır?

  ü Düşük tehlikesi varlığı

  ü Sebebi açıklanamayan vajinal kanama

  ü Gebelik kesesinin erken açıldığı,suların erken gelmesi durumu

  ü Plasenta previa (bebeğin eşinin aşağıda olması)

  ü Erken doğum tehlikesi

  ü Partnerin cinsel temasla bulaşan hastalık taşıyıcısı olması

  ü Gebede aktif kondilom, genital siğil - HPV lezyonlarının varlığı

  ü Çoğul gebeliklerde son 3 ay

  ü Tekil gebeliklerde son 1 ay

  cinsel ilişkiye girmek sakıncalıdır…….

  Gebelikte güvenli seks için dikkat edilmesi geken hususlar nelerdir?

  ü Yasak olduğu durumlarda ilişkiye girmemek gerekir.

  ü Cinsel ilişki sonrası az da kanama olsa doktorunuzun haberdar edilmesi gerekir.

  ü Gebelikte cinsel ilişki sayısında kısıtlama yoktur. Fakat aşırıya kaçmamak gerekir. İlişki sırasında karın ve rahim fazla zorlanmamalıdır.

  ü Kimyasal kayganlaştırıcılar kullanılmamalıdır.

  ü Meme uçlarının fazla uyarılması oksitosin ismindeki hormonu salgılatıp erken doğuma sebep olabilmektedir.Meme uçlarındaki hassasiyete dikkat etmek gerekir.

  ü Spermin içindeki prostaglandin ismindeki bir madde rahim ağzını uyarıp rahim kasılmalarına sebep olabilmektedir. İlişkide spermin vagina içine akmasına engel olmak gerekebilir.Prezervatif veya geri çekme metodu kullanılabilir.

  ü Prezervatif aşırı esanslı olmamalı ve kimyasal maddeler içermemelidir. Normal basit prezervatifler tercih edilmelidir.

  ü Önerilen cinsel pozisyonlarda ilişkiye girmeye özen gösterilmelidir.

  Gebelikte HPV varlığında cinsel ilişkiye girmek sakıncalı mıdır?

  Gebelikte eğer vajina içinde yaygın hpv ye bağlı büyük kondilomlar yok ise cinsel ilişkiye girmek sakıncalı değildir, fakat prezervatif kullanmak gerekir. Vajina girişinde ve vajina içinde genital siğilleri kondilomlar var ise cinsel ilişkiye girmekten kaçınılmalıdır, çünkü cinsel ilişki hpv nin daha kolay yayılmasına yardımcı olabileceği gibi anne adayına cinsel birleşmede ağrı yapabilri ve kanamaya da sebep olabilir.

  Gebelikte güvenli seks için hangi cinsel pozisiyonlar önerilmektedir?

  Gebelikte cinsel ilişkide değişik pozisyonların denenmesi gebelik boyunca faydalı olabilir. Örneğin çok kullanılan erkeğin üstte olduğu cinsel pozisyon (misyoner pozisyonu), özellikle gebeliğin 20 haftasından sonra ve özellikle ileriki aylardaki bir gebelikte karnın yaptığı basınca bağlı hem anneye rahatsızlık verecektir, hem de çocuğun kan dolaşımını bozacaktır. Bu sebeple gebelikte ilk 3 ay bir sakıncası olmasa da genellikle hamlelik boyunca önerilmeyen bir cinsel pozisyon, cinsel birleşme şeklidir.
  Gebelikte güvenl seks için tüm gebelik haftalarında ve özellikle 12. gebelik haftasından sonra , daha çoklukla kadının üstte veya yanda olduğu, kadının hareketlerine yön verebileceği cinsel pozsiyonlar tercih edilebilir.

  Fakat unutmamak gerekir ki, gebelik hormonları etkisiyle vagina salgısının artması tüm vücutta olduğu gibi vaginada da oluşan ödem nedeniyle tüm güvenli olan cinsel pozisyonlarda dahi ilişki sırasında ağrı duyusu olabilmektedir.

  Gebelikte orgazm problemi olur mu? Gebede cinsel istek ve arzular nasıldır?

  İlerleyen gebelik ile birlikte cinseli istek, cinsel ilişki sıklığı , orgazm, cinsel tatmin fonksiyonlarında genel olarak azalma söz konusudur . Gebeliğin erken döneminde genital bölgedeki kanlanma arışı nedeniyle rahim ve rahimağzında yumuşama vardır, vajinada renk değişikliği , dış genital organlarda büyüme ve artmış vajinal akıntı görülür. Bu erken dönemde cinsel istek ve arzuda belirgin bir artış görülür ancak devamlılık göstermez .Gebelik ilerledikçe bulantı-kusma,memelerde hassasiyet, halsizlik, fiziki kısıtlılık nedeniyle cinsel istek ve performansta azalma görülür. Burada bazı psikolojik faktörler de rol oynamaktadır. Chloasma, linea nigra, stria gibi vücutta ve ciltte olan renk ve yapı değişiklikleri vücut görünümündeki değişiklikler ve bu değişiklikleri kabullenme süreci önemli rol oynayabilmektedir.Gebelikte orgazm değişkenlik göstermekte, cinsel tatminde-orgazmda ise genel olarak azalma görülmektedir.
  Gebelik sırasındaki cinsel ilişkide gebenin orgazm olması anne karnındaki bebeği olumsuz etkilemez, tam eksine bebeğin hareketlerinin bu esnada arttığı ve kalp atışlarında da olumlu değişiklikler ve artışlar olduğu NST çekimlerinden bilinmektedir.
  Cinsel istek ve arzu ilk 3 ayda hafif azalır veya değişmez, gebeliğin 12. ila 28. gebelik haftaları arasında kısmen arta veya değişmez ,fakat gebeliğin son aylarında ise belirgin düşme gösterir .Doğum sonrası 3-4 ay cinsel istekte genel bir azalma görülür ve zamanla tekrar normale döner.

  Gebelikte ne kadar sık cinsel ilişki? Sıklık ne olmalı?

  Gebelikte cinsel ilişki sıklığını değerlendirdiğimizde genellikle çiftler gebelik öncesi aylarda ortalama 8-10 kez ilişkiye girer iken ,gebeliğin ilk 3 ayında bu ilişkiye girme sıklığı ayda ortalama 6 kez,gebeliğin 12.ila 28. haftaları arası ayda ortalama cinsel ilişki 5 iken son aylarda ciddi bir düşme göstererek çiftler ayda ortalama 1 veya 2 kez seks yaparlar. Bu azalmanın sebebi bebeğe zarar verme korkusu, kadındaki cinsel arzuda değişkenlik ve cinsel pozisyonlardaki zorluktan kaynaklanmaktadır.
   
 2. 9 Ocak 2008
  Konu Sahibi : tugba023
 3. EvrimKuzey

  EvrimKuzey Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Ocak 2008
  Mesajlar:
  9.629
  Beğenildi:
  140
  Ödül Puanları:
  153
  Tesekkurler Tugba.. gayet guzel bir paylaşım olmuş.
   
 4. 9 Ocak 2008
  Konu Sahibi : tugba023
 5. alize_13

  alize_13 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  6 Ocak 2008
  Mesajlar:
  634
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  paylaşım için teşekkür ederim
   
 6. 9 Ocak 2008
  Konu Sahibi : tugba023
 7. aysima81

  aysima81 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.010
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  sagol canim.bizleri bilgilendiirdigin icin.eline yureyine saglika.s.
   
 8. 9 Ocak 2008
  Konu Sahibi : tugba023
 9. zeliha42

  zeliha42 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  166
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bilgiler için sağol.insan bu tür şeyleri sormaya çakiniyor tabi...
   
 10. 10 Ocak 2008
  Konu Sahibi : tugba023
 11. tugba023

  tugba023 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2008
  Mesajlar:
  36
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  rica ederim arkadaşlar merak ettiginiz konular varsa sormaya çekinmeyin