gebelikte cinsel yaşam...

Konusu 'Nisan Anneleri' forumundadır ve urla tarafından 7 Ekim 2008 başlatılmıştır.

  7 Ekim 2008
  Konu Sahibi : urla
 1. urla

  urla 3 'Ü 1 ARADA...... Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  7.549
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  Soru: Gebelikte seks yapmak doğru mudur?

  Cevap: Erken doğum veya düşük abort riski yoksa, plasenta normal yerleşimli ise, bireylerde genital enfeksiyon taşıyıcılığı yoksa gebeliğin son ayı haricinde normal cinsel ilişki önerilebilir.

  Ancak ilişki sonrası karın ve kasık ağrısı veya kanama şikayeti olan kişiler ilişkiden kaçınmalıdır. Eğer gebe cinsel ilişki yönünden risk taşıyıp taşımadığını bilmiyorsa mutlaka bir doğum uzmanına gidip danışmalıdır.

  Soru: Cinsel ilişki düşüğe sebep olur mu?

  Cevap: Pek çok çift gebeliğin özellikle ilk üç ayı içerisinde cinsel ilişkiye girmenin düşüğe sebep olabileceğini düşünmektedir. Fakat bu dönem zarfında gerçekleşen düşüklerin pek çoğu ilişkiyle bağlı olmayıp, rahim içinde gelişmekte olan bebekteki genetik bozukluklarla ilişkilidir.

  Soru: Orgazm olmak erken doğuma sebep olur mu?

  Cevap: Orgazm olmak rahmin kasılmasına sebep olabilir. Fakat yapılan araştırmaların büyük bir çoğunluğuna göre, normal bir gebelikte cinsel ilişki olsun veya olmasın orgazmın, doğum eyleminin başlamasına veya erken doğuma sebebiyet vermediğini göstermektedir.

  Eğer önceden prematüre erken doğum yaptıysanız, meme uçlarının uyarılması doğum ağrılarınızı başlatabilir.


  Soru: Cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

  Cevap: Kesinlikle hayır. İlişki esnasında erkeğin penisi fiziksel olarak bebeğe temas etmez. Çünkü bebek, rahim kasları, amniyon sıvı ve kesesi tarafından oldukça iyi korunmaktadır.

  Ayrıca rahim kanalının girişindeki mukus tıkaç servikal mukus semenin ve bakterilerin rahim içine geçişini engeller. Ancak, derin ilişki veya zorlama, ağrıya sebep olursa bundan kaçınılmalıdır.

  Soru: Gebelik süresince cinsel ilişkiden kaçınmanın tavsiye edildiği belli bir dönem var mıdır?

  Cevap: Gebeliğin son haftalarında önlem amacıyla cinsel ilişkiden kaçınmayı tavsiye edilmektedir.

  Gebeliğin son ayında haftada birden fazla cinsel ilişkiye girmenin, rahim içi enfeksiyon riskini arttırdığını ifade eden bir çalışma vardır.
  Ancak bu çalışmayı destekleyen başka araştırmalar mevcut değildir.

  Yine, gebeliğin herhangi bir döneminde;
  Vajinal kanama
  Amniyon suyunun gelmesi
  Servikal yetmezlik Rahim kanalın normalden kısa ve geniş olması
  Erken doğum ve düşük risklerinin varlığı veya önceki gebeliklerinde bu problemleri yaşamış olanlar
  Plasenta previa plasentanın rahim kanalının ağzını tıkaması gibi durumlar ortaya çıkarsa, doğum uzmanı muhtemelen cinsel ilişkiden kaçınılması gerektiğini söyleyecektir.

  Örneğin, ikiz gebelik gibi erken doğum ihtimalinin yüksek olduğu diğer riskli durumlarda da, gebeliğin altıncı ayından sonra cinsel ilişkiden kaçınmak gerekebilir.

  Eğer gebede daha önceden geçirilmiş düşük veya erken doğum hikayesi varsa yine cinsel ilişki tavsiye edilmeyebilir.

  Soru:Gebelikte cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanımı önerilmekte midir?

  Cevap: Gebe olsun veya olmasın, yeni veya birden fazla kişiyle cinsel ilişkiye giren tüm kadınlar poligamik kadınlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için prezervatif kullanmalıdır.

  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar kapan tüm gebeler, bebeğe zarar verebilecek enfeksiyonlara açıktır ve erken doğum yapma olasılıkları vardır. Hepatit B, Hepatit C, HIV AIDS ve Herpes mikroorganizmaları cinsel ilişki ile bulaşan ve doğum yoluyla bebeğe aktarılabilen enfeksiyon etkeni ajanlardır.

  Soru: Kadının cinsel arzuları gebelikten nasıl etkilenir?

  Cevap: Gebeliğin ilk üç ay, ikinci üç ay ve son üç ay olmak üzere üç ayrı dönemi vardır. Her dönemin özellikleri birbirinden farklı olduğu gibi bu dönemlerdeki cinsel istek ve arzular da farklıdır.

  Gebeliğin adaptasyon dönemi olan ilk üç ayında cinsel arzularda genel olarak bir azalma gözlenebilir ve bu durum çiftin cinsel hayatını etkileyebilir. Bu dönemde değişen hormon dengeleri, bitkinlik, halsizlik, bulantı ve kusmalar ile kadının kendini güçsüz ve çirkin hissetmesi cinsel arzuları olumsuz yönde etkileyebilir.

  İkinci üç ay boyunca, cinsel dürtülerde bir takım değişiklikler meydana gelmeye başlar. Göğüslere ve cinsel organlara giden kanın artışıyla beraber cinsel dürtüler normale dönebilir. Hatta göğüslere ve cinsel organlara giden kanın artması, kişinin kendisini daimi olarak cinsel ilişkiye hazır hissetmesine sebep olabilir. Bu nedenle ilişki esnasında dürtülerde artış bile meydana gelebilir.

  Son üç aya girildiğinde ise gebeler genelde cinsel arzularının tekrar azalmaya başladığını hissederler. Büyük bir karın cinsel ilişkiyi fiziksel olarak zorlaştırabilir. Bunun yanında artan yorgunluk, sırt-bel-karın ağrıları, artan vajinal akıntı ve mantar enfeksiyonları, vajendeki ödemlenme sonucunda ilişki anında hissedilen acılar gebeyi yeniden cinsel ilişkiden uzaklaştırabilir.

  Son dönemdeki bir çift, birbirini zorlamadan rahat hareket edebilecekleri pozisyonlarda sex yapmayı deneyebilir.

  Soru: Gebelikte cinsel ilişki sırasında hangi pozisyonlar denenebilir?

  Cevap: Değişik pozisyonları denemeniz gebelik boyunca faydalı olabilir. Örneğin çok kullanılan erkeğin üstte olduğu yol, son dönemlerdeki bir gebelikte karnın yaptığı basınca bağlı hem anneye rahatsızlık verecektir, hem de çocuğun kan dolaşımını bozacaktır.

  İleri gebelik haftalarında, daha çoklukla kadının üstte veya yanda olduğu, kadının hareketlerine yön verebileceği pozisyonlar tercih edilebilir.

  Gebelik hormonları etkisiyle vagina salgısının artması tüm vücutta olduğu gibi vaginada da oluşan ödem nedeniyle ilişki sırasında ağrı duyusu olabilir.

  Soru: Çiftler tüm bu cinsel arzu değişiklikleriyle nasıl başa çıkabilirler?

  Cevap: Gebe kadın, eşinden cinsel ilişki isteği olmaksızın şefkat bekleyebilir. Fakat erkek de bu isteksizliği bir reddedilme olarak algılayabilir.

  Önemli olan çiftlerin birbirinin isteklerini ve arzularını açıkça konuşabilmesidir. Diğer sex yöntemleri de konuşulabilir. Örneğin oral seks, masaj veya mastürbasyon denenebilir.

  Soru: Neden gebelikte seks konusunda fazla konuşulmamaktadır?

  Cevap: Konu hakkındaki bilimsel yayınlar kafa karıştırıcıdır. Diğer bir neden ise bazı hekimlerin hastalarıyla cinsel konularda konuşmaktan rahatsızlık duyması olabilir. Bu sebeplerden dolayı, çiftler gebelik esnasında cinsel ilişkiden kaçınmaları gerektiği mesajını alabilirler.

  Aslında cinsellik ve cinsel istek, insanın içinde doğuştan var olan içgüdülerden biridir. Bu güdünün amacı, varlıkların kendi soyunu devam ettirme isteğidir. Buna rağmen bu konu maalesef hala bir tabu konumundadır.

  Soru: Doğumdan ne kadar süre sonra çiftler cinsel ilişkiye girebilirler?

  Cevap: Doğru cevap çifte göre değişir. Genellikle, rahatsızlık veren bir sorun yok ve her şey yolunda gidiyorsa normal doğum veya sezaryenden 20-25 gün sonra cinsel ilişkiye başlanabilir. Fakat çiftler, anne-baba olduktan sonra cinsel ilişkilerinde de bir takım değişiklikler yaşarlar. Bu da çok normaldir ve eğer kafalarda bir takım soru işaretleri oluşmuş ise en iyisi çiftin güvendikleri bir jinekoloğa muayene olduktan sonra karar vermeleridirnaniknanik
   
 2. 7 Ekim 2008
  Konu Sahibi : urla
 3. urla

  urla 3 'Ü 1 ARADA...... Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  7.549
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  nisan anneleri hadin bakalım
  ne alemdesiniz......
   
 4. 7 Ekim 2008
  Konu Sahibi : urla
 5. NAVRIS

  NAVRIS Popüler Üye Üye

  Katılım:
  17 Mart 2008
  Mesajlar:
  7.997
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  BEN KOCİŞİ ÇOK ÖZLEDİM.,, KAÇ AYDIR KARDEŞ GİBİYİZ,
  BİR TÜRLÜ AĞDAYA GİDEMEDİM ,,, O KADAR SÜREDEN SONRA KOCİŞE TEMİZ GÖRÜNMEK LAZIM. EN İYİSİ BEN KENDİM TEMİZLENİM.
  KOCİŞLE KAVUŞALIM ARTIK. :asigim:
   
 6. 7 Ekim 2008
  Konu Sahibi : urla
 7. bursasu

  bursasu Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2008
  Mesajlar:
  9.530
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  ben sabırsız anca 1,5 ay dayabildik valla buz amanların tadını çıkarın zaten son aylarda unutun o işi bi de araya lohusalık gircek oof of ölme eşşeğim ölme ::KK70:heheh
   
 8. 7 Ekim 2008
  Konu Sahibi : urla
 9. urla

  urla 3 'Ü 1 ARADA...... Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  7.549
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  evet son 1 ay yasakmış eee logusalaık 3 ay olmazzzzz


  bende kocişime eksiklik duyurmamak için haftada 2 kere devam
   
 10. 7 Ekim 2008
  Konu Sahibi : urla
 11. bursasu

  bursasu Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2008
  Mesajlar:
  9.530
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  aynen urla ...
  yanlız bizden başka yzan yok farkındamısın biz sanki azgın tekeler hehehe
   
 12. 9 Ekim 2008
  Konu Sahibi : urla
 13. urla

  urla 3 'Ü 1 ARADA...... Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  7.549
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  eheheh evet bursaaaaa