Gebelikte doğru bilinen yanlıslar,yanlış bilinen dogrular

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve Angel...baby tarafından 27 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  27 Ocak 2008
  Konu Sahibi : Angel...baby
 1. Angel...baby

  Angel...baby Kızım&Oğluşum Üye

  Katılım:
  23 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.331
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Gebelikte jinekolojik muayene zararlıdır!
  Yanlış - Hiçbir yakınma olmasa bile gebeye, kadın-doğum doktoruna ilk başvurduğu zaman genel bir jinekolojik muayene yapılmasında fayda vardır. Bu muayene sırasında papsmear alınması, olası enfeksiyonların ortaya çıkarılması, genital bölgede doğumu riskli hale sokabilecek patolojik durumların saptanması mümkündür. Jinekolojik muayene düşük riskini artırmaz.

  Gebelikte birkaç tane sigaranın zararı olmayabilir!
  Yanlış - Gebelikte içilen sigara bebeğe zararlıdır. Günlük içilen sigara sayısı arttıkça sigaraya bağlı, düşük doğum tartılı bebek gibi normal dışı durumların ortaya çıkma riski artar. Bu yüzden gebe kalmayı planladığınız andan itibaren ya da en geç gebe kaldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren sigarayı bırakın.


  Sık yapılan ultrasonun bebeğe zararı vardır!
  Yanlış - Ultrason insan kulağının duyamayacağı ses dalgalarıyla çalışmaktadır. Bugüne kadar bu ses dalgalarının canlı dokuya zarar verdiği yönünde bir bulguya rastlanmadığından gebelik esnasında yapılan ultrasonun anne adayına ve bebeğe bir zarar vermediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Problemli gebeliklerde gerektiğinde fetus gelişimini ve sağlığını takip etmek için periyodik kontroller dışında ultrason takipleri yapılması faydalıdır.

  Gebelikte saçların boyatılması zararlıdır!
  Kısmen doğru - Gebelikte saç boyatılması için organ gelişiminin bittiği üç ay sonrasını beklemekte fayda vardır. Zira boya esnasında ve özellikle de "dip boya" olarak tabir edilen işlem esnasında kullanılan kimyasal maddeler saçlı deriden kana ve buradan da bebeğe ulaşabilmektedir. Saç boyatılmasının bebek üzerindeki etkileri konusunda şu anda fazla bir çalışma olmadığından bu önlemleri almak şu an için en mantıklı yol gibi gözükmektedir. Perma ise gebeliğin hiçbir döneminde uygulanmamalıdır.

  Gebelikte diş tedavisi yapılamaz!
  Yanlış - Gebelikte diş hekimine rutin kontrollere gitmeye devam ediniz. Kontrollerden birinde eğer diş hekiminin bir müdahale yapması gerekirse bu müdahalenin ilk üç aylık dönem geçtikten sonra yapılması tercih edilir. Ancak abse tedavisi gibi bir durum söz konusuysa bu acil bir durumdur ve mutlaka tedavi edilmelidir.

  Gebelikte cinsel ilişki zararlıdır!
  Yanlış - Gebelikte bir problem olmadığı ve özel bazı durumlar sözkonusu olmadığı sürece gebeliğin hiçbir döneminde cinsel ilişki sakıncalı değildir.


  Gebelikte ilk ayda görülen leke tarzı kanamalar olağan sayılabilir!
  Yanlış - İlk 3 ayda görülen kanamalar düşük tehlikesi belirteci olabileceği için mutlaka doktora başvurarak ultrasonografi ile bebeğin gelişimi ile ilgili bilgi almak gerekmektedir.


  Annenin aşırı hareketliliği, ağır kaldırması veya yükseğe uzanmak düşüğe sebep olabilir!
  Yanlış - Erken gebelikte ortaya çıkan düşüklerin %50´sinden fazlası bebekte tesadüfi olarak ortaya çıkan ve tekrarlayıcı özelliği bulunmayan kromozom anomalilerine bağlı meydana gelir. Dolayısıyla düşüklerin birçoğu ‘doğal seleksiyondur’

  Tüm gebelik boyunca gebelerin vitamin hapları alması gereklidir!
  Yanlış - Gebelikte bazı özel durumlar hariç düzenli vitamin kullanımına gerek yoktur. Düzenli beslenerek, gebelik dönemi boyunca ihtiyaç duyduğunuz vitaminlerin tümü alınabilir. Düzensiz beslenip vitamin ilaçlarına güvenmek yanlıştır. Ancak erken gebelik dönemindeki şiddetli bulantı ve kusmalarda ve ileri derecede beslenme yetersizliği gösteren gebelerde ise düzenli beslenme tavsiyelerine ek olarak vitamin tedavisi elbette verilmektedir.

  Kan testleri normalse ve yeterli beslenme söz konusu ise gebenin demir ilaçları almasına ihtiyacı yoktur!
  Yanlış - Demir içeriği yüksek gıdalarla beslenilse bile, gebelikte ihtiyaç duyulan demiri alabilmek için belli bir gebelik haftasından sonra düzenli olarak demir içeren ilaçlar kullanmalısınız. Alacağınız demirin bebeğin demir depolarının oluşmasında önemi bulunmaktadır. Çoğul gebeliği bulunan, kansızlık bulguları gösteren, ya da gebeliğin sonlarına gelmiş olmasına rağmen demir ilaçları kullanmamış anne adaylarının daha yüksek dozlarda demir tedavisi alması gerekebilir.


  Gebelikte tuz kısıtlması gereklidir!
  Yanlış - Gebelikte vücutta sıvı tutulması gebeliğin normal seyrinin bir parçasıdır. Gebeliğin genellikle 20. haftasından sonra ortaya çıkan ve yüksek tansiyon ve ödemle kendini belli eden Preeklampside ani kilo alımı ve sıvı tutulması tuz alımıyla ilgili değildir. Gebelerin yemeklerine normal sınırlarda tuz katmalarında bir sakınca yoktur.

  Gebelikte araba kullanmak sakıncalıdır!
  Yanlış - Gebeliğin son haftalarına kadar dikkatli bir şekilde, emniyet kemeri mutlaka takılarak araba kullanılabilir ancak gebeliğe bağlı olarak reflekslerde zayıflama olabileceğinin göz önünde tutulması gerekmektedir.


  Gebelik esnasında ilaç kullanılamaz!
  Yanlış - Gebelik süresince gelişen bulantı-kusma, üstsolunum yolu enfeksiyonu, idrar yolları enfeksiyonu, mide şikayetleri gibi bazı durumlarda bebek üzerine olumsuz etkisi olmadığı saptanmış birçok ilaç güvenle kullanılabilmektedir. Özellikle ilk üç aylık dönem bebeğin organlarının geliştiği dönem olduğundan ve son dört haftalık dönem de bebeğin doğumuna yakın dönem olduğundan bu dönemler ilaç kullanımında özen gösterilmesi gereken dönemlerdir.


  Gebelik döneminde karında oluşan çatlakları önlemek için kullanılan kremlerin düzenli kullanılması çatlak oluşumuna karşı kesin çözümdür!
  Yanlış - Bu ilaçların karın çatlaklarının oluşumunu önlemesi garanti olmamakla beraber, cildin kurumasını önleyerek ve ciltteki kollajen liflerinin elastikiyetini koruyarak çatlakların olabilecek en düşük seviyede oluşmasına önemli katkıları vardır. Ancak, gebelikte çatlak oluşumu ailesel özelliklere ve kişinin kendi özelliklerine bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Aşırı kilo alımı, dengeli beslenmeme durumlarında kremler kullanılsa dahi çatlak oluşumu engellenememektedir.  Gebelik esnasında evdeki kedi veya köpeği uzaklaştırmak gerekir!
  Yanlış - Kedilerin ve özellikle de sokağa çıkarılan kedilerin en büyük tehlikesi bazılarının dışkılarında toksoplazma adı verilen ve doğmamış bebekte enfeksiyon yarattığında ciddi durumlara yolaçabilen bir parazitin bulunabilmesidir. Ev kedilerinde bu parazit nadir görülmekle beraber bu parazit kedinin dışkısıyla bulaştığından önlem olarak kedinizin dışkı kabını başka birinin değiştirmesini sağlayabilirsiniz. Kediyi sevmenizde, ona dokunmanızda bir sakınca yoktur. Köpeklerin en büyük tehlikesi ise "köpek kisti" adı verilen ve yine bir parazit tarafından oluşturulan sıklıkla karaciğer yerleşimli kistlerin oluşumuna neden olabilmeleridir. Gebelikte bu enfeksiyon geçirildiğinde enfeksiyonun bebek üzerinde olumsuz bir etki yaratması beklenmemekle birlikte yine de köpeğinizin bakımını başka birinin üstlenmesinde fayda vardır.


  Bilgisayar monitöründen yayılan ışınların bebek üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir!
  Yanlış - Bugüne kadar yapılan çalışmalar bilgisayardan yayılan ışınların iyonize edici olmamaları nedeniyle gebelik üzerinde olumsuz bir etki olmasının beklenmediğini düşündürmektedir. Ancak araştırmalar devam etmektedir. Bu yüzden kendi monitörünüze ve yakınınızda bulunan monitörlere filtre takılmasını sağlamanız ek bir önlem alma açısından yeterli görünmektedir.yerimseniben
   
 2. 27 Ocak 2008
  Konu Sahibi : Angel...baby
 3. EU2

  EU2 Guest

  Annenin aşırı hareketliliği, ağır kaldırması veya yükseğe uzanmak düşüğe sebep olabilir!
  Yanlış - Erken gebelikte ortaya çıkan düşüklerin %50´sinden fazlası bebekte tesadüfi olarak ortaya çıkan ve tekrarlayıcı özelliği bulunmayan kromozom anomalilerine bağlı meydana gelir. Dolayısıyla düşüklerin birçoğu ‘doğal seleksiyondur’  angel sağol canımm paylaşımın için;beni en çok yukarda belirttiğim madde beni daha çok korkutuyo allahım kimseye yaşatmasın...Şeniz
   
 4. 27 Ocak 2008
  Konu Sahibi : Angel...baby
 5. ecrin bebek

  ecrin bebek Aktif Üye Üye

  Katılım:
  25 Aralık 2007
  Mesajlar:
  209
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  süper olmuş kısss.angel harikasın.hadi inş artık uygularsın yukardakileri.
   
 6. 27 Ocak 2008
  Konu Sahibi : Angel...baby
 7. Angel...baby

  Angel...baby Kızım&Oğluşum Üye

  Katılım:
  23 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.331
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  saloun canım faydalı olduysa eger beni cok sevindirdi gercektende biz neleri bilmiyomusuz artık buda bize bi rehber olur inş. tüm arkadaslarım hamiş kalır ve hepsini bizde gönül rahatlıgıyla uygularız canlarım öptüm...
   
 8. 27 Ocak 2008
  Konu Sahibi : Angel...baby
 9. yaseminsen

  yaseminsen rabbım sen evladımı koruu Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.499
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  106
  bilgiler için sagol canım gercekten cok safsata varmış
   
 10. 27 Ocak 2008
  Konu Sahibi : Angel...baby
 11. hxuxrrem 2000

  hxuxrrem 2000 SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN Pro Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  5.422
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  146
  BİLGİLER ÇOK FAYDALI ANGELİM....BİLGİLER PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR VE FAYDASI OLUR...PAYLAŞTIĞIN DEĞERLİ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM CANIM...ALLAH HEPİNİZİ BEBİŞ SAHİBİ YAPSIN İNŞALLAH...TEZ ZAMANDA... BİZLER KULAKTAN DOLMA BİLGİLERE ASLINDA MİLLETÇE BAYILIRIZ... AMA ŞİMDİKİ ANNE VE ANNE ADAYLARI ÇOK BİLİNÇLİ...VE EDİNDİKLERİ BİLGİLERİ PAYLAŞARAK DİĞER ANNELERE VE ANNE ADAYLARINADA FAYDALI OLUYORLAR.. SİZLERİ TEBRİK EDERİM...:a015:
   
 12. 27 Ocak 2008
  Konu Sahibi : Angel...baby
 13. Angel...baby

  Angel...baby Kızım&Oğluşum Üye

  Katılım:
  23 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.331
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Hüreemim Hapimizi Diyicektin Herhalde Senide Canim Yapma Böyle Bak Cok üzülğürüğm Can Cikmadikca Umut Kesilmez Unutma Allahim Büyük O Yoktan Var Eder Canim üzülme Hiç Beklemedigin Anda Gelir Melegin Canim Bak Ne Güzel Bi Kizin Var Allah Ona Uzun ömürler Verdin Bitanem öpt,m Seni Beni Kizdirma Dçferim Heaaa....

  Kizlar Tşk Ederim Sizede Begendiginiz Için,,,
   
 14. 27 Ocak 2008
  Konu Sahibi : Angel...baby
 15. hxuxrrem 2000

  hxuxrrem 2000 SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN Pro Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  5.422
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  146
  canım angelim.... cuma günü dr. gittim bitanem... dr. hiç öle sölemedi...bıraktık canım artık...kızımada düzgün bi dille anlatıcaz... çok istiyo biliyosunya kardeş ..garibim boş karnımı seviyo.....ama oda kabullenecek elbet....ben kabullendim angelim artık üzülmüyorum o günkü kadar..... :..( senağlama geçicek elbet...canım gerçekten bilerek yazdım allah size bol bol bebiş versin .... rabbim tez zamanda kavuştursun meleklerinize inşallah....:a015:
   
 16. 27 Ocak 2008
  Konu Sahibi : Angel...baby
 17. Angel...baby

  Angel...baby Kızım&Oğluşum Üye

  Katılım:
  23 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.331
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Canim Umudunu Kesme Allahtan Bak Benim Yasim 21 Banada Dr Ya Asilama Yada Tüp Bebek Diye Ama Ben Allahdan Asla Umudumu Kesmedim Canimbak Bicok Arkadasimiz Var Demi Allahtan Hersey Allahtan O Mevlam Yoktan Var Eder Hem Kul Neki Kudreti Olsun Demi Sen Bakma Dr Lafina Onlar Herseyi Bi Anda Var Edip Bi Anda Yok Ederler Sen Allaha Inan Dua Et Gerisi Mevlama Birak Canim üzme Artik Kendini Canim Yaaaa
   
 18. 28 Ocak 2008
  Konu Sahibi : Angel...baby
 19. hxuxrrem 2000

  hxuxrrem 2000 SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN Pro Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  5.422
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  146
  allah razı olsun tatlım... çok teşekkür ederim... doğru diyosun canım... allahtan ümit kesilmez.... kesmiyom tabi.. ama şimdilik bıraktık uğraşmayı sadece herkes yoruldu artık bitanem.....zor bi dönem yaşadım aylardır...herkes gerildi evdede....canım benim çok incesin alakan beni çok mutlu ediyor bitanem benim.... allah gönlüne göre versin....:a015: