Gebelikte kozmetik kullanımı

Konusu 'Gebelikte Cilt Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 15 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  15 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.607
  Beğenildi:
  5.137
  Ödül Puanları:
  438
  Hamilelik döneminde kozmetik kullanımında dikkatli olmalısınız…
  Uz. Dr. Zerrin Baysal “Hamilelik döneminde kozmetik kullanımı “hakkında bilgi verdi.

  Etiler Memorial Polikliniği ve Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal “Hamilelik döneminde kozmetik kullanımı “hakkında bilgi verdi. Hamile kadınların en büyük sıkıntıları; ilaç, ışın, kimyasal maddeler ve deri yoluyla maruz kaldıkları maddelerin zararlarıdır.

  Bu kimyasal maddeler; solunum yoluyla, ağız yoluyla veya tensel temas ile alınabilirler. Bazı maddeler anne karnındaki bebeğin ( fetus) gelişimini olumsuz etkileyeceği gibi bazı maddelerinde hiçbir yan etkisi olmadığı deneylerle gösterilmiştir.

  Bazılarının ise, kötü etkilerinin olup olmadığı halen bilinmemektedir. Kimilerinde ise, gebeliğin belirli sürelerine kadar zararlı etkili, daha sonraki aylarda zararsızdır. Bu yan etkiler, bebeğe hem fiziksel hem de zihinsel zararlar verebilir, gelişimini engelleyebilir.

  Özellikle saç boyarken tedbirli davranın

  Kozmetik (saç boyaları, kremler, parfümler, temizleyici maddeler vs..) kullanımında, genelde, en sık problem saç boyalarıdır. Sıklıkla kullanılan, kalıcı ve yarı kalıcı boyaların içindeki maddelerle yapılan deneylerde, bebek üzerine zarar verici etkiler görülmemiştir.

  Fakat tedbirli davranmak için, doğum sonrasına kadar saçların boyatılmaması daha uygundur. Değişiklik yapmak, beyazlarınızı gizlemek veya dip boya yaptırmak istiyorsanız, gebeliğin ilk üç ayından sonra, bitkisel saç boyaları kullanabilirsiniz.

  Saç düzleştirme ve perma işlemlerini hamilelik sonrasına bırakın

  Saç düzelticilerin ( straightener) ki bunlar sodyum hidroksit ve bisülfit denilen kimyasal oluşumlardır ve kullanılmaları tavsiye edilmemektedir. Saç düzeltmelerin, hava ısı ve press yolu ile yapılması daha güvenlidir.

  Perma gibi yöntemlerde ise kullanılan kimyasal maddeler saçlı deriden emilip kana karışabilir. Bunların kullanılması ile bebekte doğumsal sakatlık gelişmesi arasında ilişki saptanamamıştır, fakat tamamen güvenilir olduğunu söyleyebilmek içinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu yüzden doğum sonrasına kadar saçlarınızın doğal kalmasında fayda vardır.

  Nemlendiricileri rahatlıkla kullanabilirsiniz

  Deodorant, şampuan, ve diğer cilt bakımı ürünlerinin, bebek gelişimi üzerine zarar verici etkileri olup olmadığı üzerine yeterli bilimsel araştırma olmamakla beraber şimdiye kadar herhangi bir problem rapor edilmemiştir.

  Cilt bakımı için kullanılan kremleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Cilt çatlaklarının oluşmasını azaltmak için kakao ve lanolin kremleri kullanılabilir.

  Hamilelik döneminde makyajın zararlı olup olmadığı da sıkça sorulan sorulardan biridir. Ancak bu konuda herhangi bir çalışma yapılmamış olmakla birlikte; bugüne kadar makyajın hamilelik üzerinde olumsuz bir etkisi görülmemiştir.

  Bebeğin gelişimindeki en önemli zaman ilk üç aydır. Bu süre içindeki zararlar diğer aylara göre daha fazla olmaktadır, kısa bir süre için biraz daha dikkatli olmak hem bizim hem de bebeğimizin sağlığı açısından faydalı olacaktır.

  Çok sıcak su ile banyo yapmaktan kaçının

  Hamilelik her yönüyle dikkat ve bakım isteyen bir süreç. Sağlıklı bir bebek sahibi olmanın yanında, annenin de kendine özen göstermesi arzulanan ve göz ardı edilmemesi gereken bir nokta. Hamilelikte ve sonrasında anneleri en fazla üzen konuların başında ise fazla kilolar ve cilt problemleri (çatlaklar) geliyor
   
 2. 7 Aralık 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. e_d_u_s

  e_d_u_s Guest

  :gitme:
   
 4. 7 Aralık 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. e_d_u_s

  e_d_u_s Guest

  kaydirigubbakcemile3
   
 6. 4 Şubat 2011
  Konu Sahibi : Elif
 7. gamzequ

  gamzequ Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Ocak 2011
  Mesajlar:
  49
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  Hamilelik döneminde hangikozmetik ürünler kullanılır bilgi verirsenizsevinirim. Ben sürekli cilt bakım ürünü kullanıyorum jel tonik zararlı mı bunlar
   
 8. 6 Kasım 2012
  Konu Sahibi : Elif
 9. ilimonn

  ilimonn 'Kızım herşeyim Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2010
  Mesajlar:
  1.317
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  103
  yüz temızleme jelleri yada sabunlar zararlımıdır acaba? nasıl cılt bakımı yapmalıyız? tonik nemlendırıcı krem losyon vs kullanımında bı zarar varmıdır?
   
 10. 27 Temmuz 2014
  Konu Sahibi : Elif
 11. nimet3

  nimet3 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  85
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  1
  Organic urunleri almayi tercih edinl


  Saglik ve afiyette kal 🌹
   
 12. 6 Haziran 2016
  Konu Sahibi : Elif
 13. mutlusey

  mutlusey Üye Üye

  Katılım:
  5 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  792
  Beğenildi:
  669
  Ödül Puanları:
  18
  ben organik kozmetik alıcam 3. ayım bitecek daha alamadım maddi durumlardan dolayı ama yavaş yavaş istiyorum:)