Gebelikte Pubb Hastaliği

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve EU1 tarafından 9 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

9 Ağustos 2007
    Konu Sahibi : EU1
  1. EU1

EU1 Guest

PUPP HASTALIĞI

PUPP gebelikte kaşıntı ile birlikte kırmızı ve kabarık lezyonlarla seyreden gebeliğe özgü kaşıntılı bir hastalıktır. Hastalık 130 iel 300 gebede bir görülmektedir. PUPP özellikle ilk gebelikte, gebeliğin 35. haftasından sonra ve nadiren de doğumdan sonra ortaya çıkmaktadır. Ailevi eğilim yoktur, diğer gebeliklerde tekrarlama olasılığı düşüktür ve doğum kontrol hapları ile bir ilgisi yoktur.

Hastaların üçte ikisinde kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklıklar karın çatlaklarından başlar. Oluşan lezyonlar çok değişkenlik gösterebilir: kızarıklık, kabarıklık, su dolu kabarcıklar v.s. Daha sonra gövde, kol ve bacaklara yayılabilir, ancak avuç içi ve ayakların altında görülmez, yüzde nadiren görülür. Lezyonlar iyileştikten sonra yerinde koyu bir iz kalabilir.

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, gecikmiş bir aşırıduyarlılık reksiyonuna bağlı olduğu düşünülmektedir. Bağışıklık sistemi ve hormonlarda bir değişiklik görülmez. Ancak östrojen ve progesteron hormonlarının az da olsa rolü olabileceği öne sürülmektedir. Karında hızlı büyümenin iltihabi bir reaksiyona ve bunun da kaşıntıya neden olduğu da öne sürülmüştür. İkiz gebeliklerde daha sık görülmesinin de bu aşırı gerilmeye bağlı lduğu düşünülmektedir. İkiz gebeliklerde hormon düzeylerinin daha yüksek olması da bu iltihabi reaksiyonu artırmaktadır. Bazı araştırmacılar tarafından bebekten anneye geçen hücrelerin cilde yerleşerek kaşıntıya neden olduğu da öne sürülmüştür.
    http://www.jineart.com/modules.php?name=News&file=article&sid=43

2. 9 Ağustos 2007
  3. EU1

EU1 Guest

Tedavi

Hafif vakalarda lokal merhemler (antihistaminik, steroid) ve ağızdan antihistaminik ilaçlar kullanılır. Tedaviye yanıt vermeyen hastalarda steroidler ağızdan verilebilir. Hastalığın bebek üzerine bir etkisi yoktur ve tedaviye yanıt vermeyen hastalarda erken doğum önerilmemektedir.

4. 9 Ağustos 2007
  5. EU1

EU1 Guest

kızlar okumadan geçmeyin benceeee

6. 9 Ağustos 2007
  7. çokoprens

çokoprens iki prens annesi Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    paylaşımın için tşk canım

8. 9 Ağustos 2007
  9. EU1

EU1 Guest

Aynen Bu Durumu çekiyorummm.inşallah Kimsenin Başina Gelmesin çok Zorrrr...

10. 9 Ağustos 2007
  11. nerizar

nerizar Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    geçmiş olsun bendede başlıyo galiba kızarmaya başladım ama tedawisi war nasılsa tam olarak geçmesede çok kötü değilim şimdilik.paylaşımın için teşekkürler.
    :KK46:

12. 9 Ağustos 2007
  13. moonshine76

moonshine76 sabirsiz Pro Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    Cok gecmis olsun arkadaslar en kisa zamanda gecmesi dilegiyle...

14. 10 Ağustos 2007
  15. xoxzxuxm

xoxzxuxm three 'M' in my life:) Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    Bende olanın aynısı ama benim tüm vücudumda ayaklarım ve avuç içlerimde de var. Dün başka bi doktordaydım yine, 15 günlük bi tedavi verdi, bi gün iğne bi gün ilaç, hergün merhem. İnşallah geçer, 40 günü geçti başlayalı, yetti artık, ölüyorum kaşıntıdan...

16. 11 Ağustos 2007
  17. EU1

EU1 Guest

özümcüm benim her yerime yayıldı prednal-l iğnesi vurdurdum banamısın demiyo.kaşıntı felakettttt...gece uyku yokkkkk......

18. 11 Ağustos 2007
  19. sevdaa

sevdaa Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Güldencim valla bu kadar bilinçli bi hamiş görmedim nerden buluyosun kız bunlarıfisfisfis valla aynı sorun bende de var doktorum bi cilt uzmanıyla görüş dedi ama ben sallıyorum biras:çok üzgünüm: yinede bilgilendirdiğin için saol.. Umarım seninkilerde bi an evel geçerrra.s yerimseniben