Gebelikte saçlarınızın bakımı

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve BenDenizYildizi tarafından 22 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

  22 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 1. BenDenizYildizi

  BenDenizYildizi Guru Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2006
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  348
  Gebe bir kadındaki en belirgin değişikliğin karnının büyüyor olması, başka değişiklik olmadığı anlamına gelmez. El ayasının geçici olarak parlak bir kırmızılığa dönüşmesi, dişetlerinin şişmesi ve kanaması gibi vücudun pek çok yerinde değişiklikler olur. Saçlarda gebelikten etkilenir. Gebelikte birlikte, donuk olan saçlar birden parlaklaşabilir veya canlı saçlar cılızlaşabilir.

  Normalde saçlara perma yaptırılınca kıvırcık ve dalgalı olması beklenirken, birincisi, gebelikteki hormonal değişikliklere saçların nasıl yanıt vereceği önceden kestirilemez; tüm saçlar permayı tutmayabilir. İkincisi, perma için kullanılan kimyasal maddeler saçlı deriden emilip, kan dolaşımına karışır ve gebelikte güvenle kullanımı açısından pek çok soru işareti ardır. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda, kullanılan kimyasal maddelerin bebek açısından risk taşımadığı , perma yaptırılması işle bebekte doğumsal sakatlık gelişmesi arasında bir bağlantı olmadığı saptanmıştır. Fakat permanın tamamıyla güvenilir olduğunu söyleyebilmek için, daha fazla araştırmaya gereksinim vardır. Bu yüzden, tedbiri elden bırakmamak için doğum sonrasına kadar saçlarınız düz kalabilir. Önceden perma yaptırmışsanız kaygılanmayın, risk yalnızca kuramsal düzeydedir ve kalfa takmaya değmez.

  İyi bir beslenme de saçlarınızın parlak görünmesine yardım edebilir. Bazı şampuanlarla ya da saç masajıyla da saçınıza canlı bir şekil verebilirsiniz. Gebeliğiniz ilerledikçe saçlarınızın kırılganlığı artabilir. Saçlarınızı kısa kestirerek dolgunluğunu koruyabilirsiniz.

  Permada olduğu gibi, saç boyalarının doğumsal sakatlık yaptığına dair de somut bir delil yok. Risk yalnızca kuramsal düzeyde ve daha önceden yaptırdığınız boya ile ilgili olarak üzülecek bir şey yok. Fakat tedbirli davranmak için, en azından doğum sonrasına kadar saçlarınızı boyatmayabilirsiniz.

  Beyaz saçlarınızı gizlemek veya köklerini boyatmak ve tedbiri de elden bırakmamak istiyorsanız, kuaförünüze saf bitkisel boyaların kullanımını sorunuz.
  Kaynak:http://www.gata.edu.tr/cerrahibilimler/kadindogum/bi.html
   
 2. 22 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 3. yaseminsen

  yaseminsen rabbım sen evladımı koruu Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.499
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  106
  teşekkürler cnm güzel bilgi benımde saçlarım çok berbat olmaya baladı boyalıydı dıplerı falan geldı ama hamılelıgın sonuna kadar boyamıycam bılgıler ıcın sagol cnm
   
 4. 24 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 5. BenDenizYildizi

  BenDenizYildizi Guru Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2006
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  348
  rica ederim yasemin a.s.