gebelikte sigara ...

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve eflatunbebek tarafından 11 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

11 Mayıs 2010
    Konu Sahibi : eflatunbebek
  1. eflatunbebek

eflatunbebek Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar cidi olarak sigara kullanıyorum 10 yılı aşkındır.5 haftalık hamile olduğumu öğrendim üstelik 2 yıldır bebeğim olsun diye diledim ..allah herkeze nasip etsin ..sigara beni çok zorluyor iananın başımın uyuştuğunu hissediyorum bu kadar sitreste bebeğe zarar ama ne yapıcam nasıl dahada azaltıp bırakacağım bilmiyorum başına gelmiş olan varsa ne olur destek versin..günde 7 tane gibi içiyorum ama vicdan azabı oluyor nasıl bırakıcam bilmiyorum çokta iradeli bir tip değilim allah yardım etsin..

2. 11 Mayıs 2010
  3. beraser

beraser papatya Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    canım sadece hamilelikte içmek değil öncesinde içmiş olmak da malesef bebek için çok zararlı ama artık bundan sonra neler yapabilirsin ona bakmalı. bebeğini düşün üstelik de 2 yıl beklemişsin onu. ona da içirmeye hakkın yok. Allah korusun ilerde akciğer, solunum veya başka bişeyle ilgili bi rahatsızlığı olsa bu vicdan azabını taşıyabilir misin. onun masumiyetini ve onu ne kadar çok istediğini düşün bence yeterince istersen yapabilirsin. kendine güven. Allah da sana o iradeyi verecektir. yeter ki sen gerçekten iste. bu iyiliği hem kendine hem de bebeğine yap. seni çok iyi anlıyorum ben de geçmişte sigara kullanmış ve bırakmış biriyim. yapabilirsin. istersen bi uzmandan yardım al. dilerim Allah'tan bu sorunu aşarsın ve sağlıklı bi bebeğin olur.

bi de burda bebeğini kaybeden veya engelli bebeklere sahip olan anneler var. onların yazdıklarına bi göz at ve onların yerinde olmayı ne kadar istemediğini bi gör bence. tamam onların kendi hataları olmayabilir veya senin de öyle olacak diye bi şart yok ama % 1 bile olsa bu ihtimali düşünmek insanı çıldırtıyo...

4. 11 Mayıs 2010
  5. FxixnFxixk

FxixnFxixk PüFFF Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Az önce bir arkadaşımla bu konu hakkında yazışıyordum.
    Sanada yazayım nasıl bıraktığımı
    Hamile olduğumu öğrendiğimde Murattı'nın en hafif olan (0,1 lik nikotin var onlarda) sigarasını içmeye başladım
    Ama nasıl günde 3 tane yemeklerden sonra asla içime çekmeden dumanı ağzımda toplayıp üflüyordum
    ve bu şekilde sigara içmek bir müddet sonra ağzımda bıraktığı iğrenç tat yüzünden tamamen kurtulmama sebep oldu.
    18 Mart'ta sigarayı bıraktım. Bir hafta sonra gebelik hormonlarım coştu herşeye ağlamaya başladım sinirlerim de yıpranmıştı ilk defa sigarayı bıraktığım için bir akşam yaktım bir tane yarısına kadar bile içemedim vicdan azabından attım.
    Çok şükür o günden beri de hiç elime almadım.
    Birde bu arada ALLEN CARR'ın SıGARAYI BIRAKMANIN KOLAY YOLU diye bir kitabı var internetten PDF olarak indirebilirsiniz.
    Onu okudum yarısına gelmeden sigarayı bırakmıştım zaten faydalı bir kitap.

6. 12 Mayıs 2010
  7. justing76

justing76 canım Defnem.... Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    valla direk içmeyi bırak yanındakilerin bile içmesi bebeğe zararlı..plasenta hertürlü zararlı şeyleri süzermiş ama sadece sigaranın zararlı maddelerini süzemezmiş..hemde direk bebeğe gidermiş..ben yanımda bile içirmiyorum..uzaklaşıyorum yada...ben kendimde hiç içmedim o yüzden belki seni iyi anlıyamıyor olabilirim ama bebeğini düşün..vicdan azabı çekmemek için lütfen içme....

8. 12 Mayıs 2010
  9. zeynepb

zeynepb 2 mayıs hedef 68 Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    146
    bende hamıle oldugumu ogrendıgım gun sıgarayı bıraktım. hala daha agzıma surmedım. surmıcem de...
    iş beyınde bıtıyor. ne kadar kararlıysan o kadar rahat bırakırsın.
    o kucucuk yavruyu zehırlemeye hakkın yok. bebegın ıcın bu kadarını yapamıcakmısın? o dogduktan sonra ne fedakarlıklar yapman gerekıcek sıgara bunların yanında ne kı...
    belkı ıcmeyen bırı ıcın bırak demesı kolay evet ama,ınan senı anlıyorum. ılk zamanlar ne kadar zor olsada ınan bebegın ıcın buna deger.

10. 13 Mayıs 2010
  11. turkuaz_turkuaz9

turkuaz_turkuaz9 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    aslinda heyecana ve strese kapilmasan birakmak cok kolay olacak. yasadim ve biliyorum. dusunki bu dunyada o bebege zarar verebilecek en son kisi sensin yani annesi. encok anne dusunur ve korur bebegini. ama uzgunum ki su an ona istemedigin halde en cok zarari veren sensin guzel anne. canini isteseler canini verirsin evladina ama hic istemesen de o zehiri iciyorsun. ben boyle dusunerek biraktim. onun nefessiz kalmasina zehirlenmesine beslenememesine sebep olacagimi bilmek beni korkuttu ve paketi kirip attim. sen de oyle yap guzel anne. bebegin nefes almasina izin ver. guzel ve mutlu hamilelik gecirmen dilegiyle

12. 13 Mayıs 2010
  13. pinkaya87

pinkaya87 varlığın öyle bi sevinçki Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    canım seni çok iyi anıyorum. bende aktif olarak sigara içen biriyim. ilk 4 ay mide bulantısından içemedim. sonra çok canım çekti. resmen bunalıma girdim. günde 1 yada 2 tane içiyorum bazen 3 oluyor. yapabilieceğim bişey yok bebeğimi çok seviyorum ama ondanda vazgeçemiyorum.

14. 13 Mayıs 2010
  15. bijoux

bijoux Toprak kokusu... Üye

Beğenildi:
    201
    Ödül Puanları:
    163
    bir arkadaşım da sigarayı bırakamamıştı ve hamileliğinde çok fazla olmasa da içmişti..

sonuç: göz kasları az gelişen, gözlerini odaklayamayan bir çocuk!

gerisini siz düşünün..

16. 13 Mayıs 2010
  17. sofika

sofika Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    54
    Ödül Puanları:
    108
    basinin uyusmasi,vucudunun sigarayi birakmaya tepki vermesi gayet normal,sigarayi birakirken vucut zorlu bir surecten gecer,kendine zaman vermelisin.Ben azaltarak biraktim,sana da tavsiye ederim,kendimi cok fazla sikintiya sokmadan gunden gune daha da azaltarak.Canin sigara istediginde soyle de kendi kendine,tamam icecegim ama daha sonra,bu sekilde surekli ertele,ilk sigara saatini hep gunun daha gec bir saatine atla.Bir iki hafta icinde , gun icinde hic sigara icmeden aksam saatlerine kadar geleceksin.Daha sonra da hic icmeden gunun tamamini gecirebileceksin.Bu sefer de soyle de kendi kendine,tamam sigara icecegim ama bugun degil,yarin,yarin olunca obur gun vs vs.Sigarayi komple yasakladigin zaman hic aklindan cikaramazsin,bu sekilde yaparsan yani erteleme yontemini kullanirsan daha kolay olacagini dusunuyorum.Allah yardimcin olsun.

18. 24 Eylül 2010
  19. eflatunbebek

eflatunbebek Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    arakadaşlar desteğiniz için teşekkür ederim uzun süredir sisteme girememiştim kusura bakmayın