Gebelikte tetanoz aşısı

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve EU3 tarafından 9 Aralık 2009 başlatılmıştır.

9 Aralık 2009
    Konu Sahibi : EU3
  1. EU3

EU3 Guest

Gebelikte tetanoz aşısı hakkında bildiklerinizi ve yaşadıklarınızı paylaşır mısınız.teşekkürler.

2. 9 Aralık 2009
  3. Dinamiss

Dinamiss Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    Canım bildiğim kadarı ile gerekli bir aşı, doktorum tetenoz aşısını önermişti ben her iki dozunu da yaptırdım, 29 haftalık hamileyim, bir zararını da görmedim.
    Bazıları çok ağrı ve ateş yaptığını söylüyor ama ben de bir etki de yapmadı, ilk gün hafif sızladı kolum o kadar:)

4. 9 Aralık 2009
  5. nerbay

nerbay Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    ben şuanda 33 haftalık ikizlere gebeyim.28.haftamda ilk dozumu vuruldum.1 ay sonra 32. haftamda ikinci dozumu vuruldum.hemşirenin söylediği kadarıyla toplam 5 dozmuş.yani daha 3 dozum var benim.drumun aşılarımı olmadan önce bana dediki: bence tetanoz aşısı gereksiz.eskiden evlerde ve steril olmayan ortamlarda yapılan doğumlar için önem taşıyordu bu aşı.ama artık çok bir önemi kalmadı.ama istersen yaptırabilirsin dedi.ben yinede riske atmamak için yaptırmayı uygun buldum.

6. 9 Aralık 2009
  7. nerbay

nerbay Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    bu arada aşıyı yaptırdığın günün akşamı sanki koluna yumruk atmışlar gibi hissediyorsun.ama geçici bir durum.sadece çok hafig rahatsızlık veriyor.korkulacak birşey değil yani.

8. 9 Aralık 2009
  9. Dinamiss

Dinamiss Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    Kızlar aşının kaç doz vurulacağı da daha önceki aşı olma sayınıza bağlı. Yani öğrenim hayatınızda da aşı oldu iseniz (ki liseyi bitirdiyseniz mutlaka vurulmuşsunuzdur) hamilelik döneminde 2 doz vuruluyor sadece.
    Ben ilkini 21. haftada, ikinciyi de ilkinden tam 1 ay sonra vuruldum.
    ıki aşı arasında mutlaka ama mutlaka 30 gün geçmiş olması gerekiyor.

10. 9 Aralık 2009
  11. nerbay

nerbay Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    dinamiss,ben üni. mezunuyum.ee bu durumda benim başka doz vurulmama gerek yok.hemşire bana sormadan niye öyle gelişigüzel konuştuysa,anlamadım vallaa.bak bunu söylediğin iyi oldu.druma sorup iyice öğreneyim ben.

12. 9 Aralık 2009
  13. dtbernat

dtbernat Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ben olmayın gerekyok dien doktorlara katılmıyorum neyin başımıza geleceği belli olmaz sonuçta türkiye burası sağlık sektöründe olduğum için bazen neler döndüğüne şahit oluyorum kesinlikle yapılmalı benim doktorum tek doz yeterli dedi ama sağlık ocağında hemşireler kesinlikle en az 2 doz dediler toplamda 5 doz yaptırırsanız doğurganlık çağı sonuna kadar koruyormuş 5 dozun 2 si hamileleikte 20. haftadan sonra 1 ay arayla yapılıyor 3 ü isterseniz doğumdan sonra sağlık ocakları bu konuda çok donanımlı en taze aşılar orada bende bugün oldum kolum iyi şimdilik hatta sağlık ocağında hemşire arkadaşlar bir kadın geçende tetanozdan bebeğini kaybetti kendide vefat etti dediler aman yaptırın sakın

14. 9 Aralık 2009
  15. EU3

EU3 Guest

Pekı 2 doz olan arkadaşlar doğumdan sonra kalan aşıları da yaptırmayı düşünüyor musunuz?Emzirirken de mümkün mü aşı olmak? beş doz olmazsa koruyuculuğu azalıyor mu ? doktorumla görüştüm ama fikirlerınızı almak ısterım ve tecrübelerınızı..teşekkürler.
    Sıbel.

Son düzenleyen: Moderatör: 9 Aralık 2009
  16. 9 Aralık 2009
  17. nerbay

nerbay Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    açıkçası ben kalan dozlar konusunda druma danışacağım.ama sağlık ocağındaki hemşire 3. doz için 6 ay sonra gel dedi.bütün dozları yaptırırsan ömür boyu koruyuculuk mu ne sağlıyormuş.vallahi bende tam emin değilim.drlarınızla görüşmeniz en iyisi.

18. 9 Aralık 2009
  19. AYXSXEGXUXL41

AYXSXEGXUXL41 me and my pleasure.. Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    canım ben hamileliğimde ilk dozu vurulduğum akşam ateşlendim.doktorum ikinci dozu kesinlikle yaptırma demişti.