gebelikte tiroid için dahiliyeye giden varmı? lütfen yazınnnn....

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve ozlem28 tarafından 24 Kasım 2009 başlatılmıştır.

24 Kasım 2009
    Konu Sahibi : ozlem28
  1. ozlem28

ozlem28 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    44
    Ödül Puanları:
    108
    arkadaşlar iki aylık hamileyim benimde tsh değerim 5.67 anadolu yakasında oturuyorum ve uzun zamandır endokrin bölümüne randevu alamıyorum bir türlü. ünv.ve araştırma hastaneleri en az bir ay sonrasına randevu veriyorlar. bu konu hakkında çok konu açıldı biliyorum ama ne yapacağımı şaşırdım ve çok endişeliyim. daha fazla bekleyecek zamanım kalmadı iki ayımı doldurdum bir an önce doktora gidip tedavi görmem gerekiyor. tsh değerim çok yüksek olmadığı için dahiliye doktoruna gitmeyi düşünüyorum. benimle benzer durumda olupta dahiliyeye giden varmı? özel endokrin uzmanına gidecek durumum pek yok. lütfen fikirlerinizi yazın...bebeğime zararı olacak diye çok korkuyorum..

2. 24 Kasım 2009
  3. SHARK_11

SHARK_11 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    46
    Ödül Puanları:
    88
    canım bendede ilk gebelik tahlillerinde çıktı.tsh 4,3.fazla yüksek değil ama dahiliyeye git dedi dr.um.gittim 50 mg lık bi ilaç verdi.1 ay kullandım bitti dün yine gittim.0.423 çıktı tsh.yani ilaç düşürmüş.2 tane içiyorum şimdi günde 1 tane içicem.bende daha önceden bilmiyorum böle olduğunu diyet yapıyor kilo veremiyordum,ellerim ve ayaklarım kışın hep soğuk olurdu.meğerse bunun yüzündenmiş ama nerden bilelim tahlil yaptırmadan.bende ihmal etme dahiliyeye git düşüğe sebep olabiliyormuş ve bebeğin gelişiminede etki ediyormuş.ilk3 ay organ gelişiminde çok önemli biliyorsun.gerçe tsh ı 10 un üzerinde olanlarda var.onlardada gebe kalamama sorunu yaratıyormuş

4. 24 Kasım 2009
  5. SHARK_11

SHARK_11 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    46
    Ödül Puanları:
    88
    gebelikte tsh en fazla 2.5 olmalıymış fazla olursa düşüğe sebep olabilirmiş.ihmal etme dahiliyeye git.özel hastaneye gidiyorum orada çıktı.sağlık ocağına gebelik kaydına gittiğimde orası bide biz yapalım tahlil dedi.ilaca başlayalı 10 gün olduğu için sağlık ocağındada düşük çıktı.kayıt yaptırdıysan sağlık ocağınada sorabilirsin

6. 24 Kasım 2009
  7. AdaEge

AdaEge Guest

Dahiliye olmazsa genel cerrahiden de randevu alabilirsiniz..Genel cerrahi dr.ları da teforu ayarlamakta size yardımcı olabilirler..Benim yıllar önce tiroid bezim tamamen alındı.Bu sebeple hamilelik dolayısıyla 3 haftada bir tahlil yaptıracağım...

8. 24 Kasım 2009
  9. ozlem28

ozlem28 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    44
    Ödül Puanları:
    108
    benim düşük riskim vardı bir hafta sürekli yattım. doktorum tsh çok yüksek değil oyüzden daha sonra git doktora dedi. şimdi iyiyim oyüzden en kısa zamanda doktora gitmek istiyorum. bayram tatili girmeden. zaten ikinci ayımı doldurdum geç bile kaldım aslında :KK43:( sağlık ocağına sordum 3 gün sonrasına veriyormuş tahlili. ünv. ve araştırma hastaneleri hep bir ay sonrasına randevu veriyor endokrin bölümü için. yarın dahiliyeye gitmek istiyorum vakit geçirmeden. ama geç kaldım diye çok üzülüyorum..:KK43:(( birde dahiliye yeterli değil bu konuda diye çok yazı okudum oyüzdende endişeliyim...

10. 24 Kasım 2009
  11. AdaEge

AdaEge Guest

Sanmam öyle bir şey olduğunu Özlem..Ben geçen sene de hamileydim..ılla bir üniversite hastanesine gitmene gerek yok..SGK ya bağlı özel poliklinikler de var..Hastaneye gitmeye kalkarsan aylarca beklemen gerekir..ıstanbuldasın ,bir polikliniğe de gidebilirsin..Sadece düşük değil bebeğin zekasına da etkili tiroid..Fazla bekleme artık....Özellikle ilk 3 ay çok önemli..Bebeğin beyin gelişimi oluyor..2 ay çok geç...

12. 24 Kasım 2009
  13. ozlem28

ozlem28 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    44
    Ödül Puanları:
    108
    :KK43:(( çok mu geciktim gerçekten yaa...senağlama

14. 24 Kasım 2009
  15. AdaEge

AdaEge Guest

Canım seni telaşlandırdım sanırım istemeden..ıstanbulda yaşıyorsun,bir sürü poliklinik vardır..Onlardan birinden randevu alman yeterli..Dahiliye yetersiz diye birşey yok..saçma olmuş..Endokrin bölümü bakar normalde..O da zaten dahiliye bölümlerinden biri..Genel cerrahi dr ları da bakar..ben 13 yıldır tiroid için gidiyorum dr a...herşey yolunda olucak..sadece illa üniversite hastanesi diye tutturma hayatım...Çünkü hamilelikte bizim için zaman çok değerli..

16. 24 Kasım 2009
  17. ozlem28

ozlem28 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    44
    Ödül Puanları:
    108
    mecburen öyle yapıcam. on gün önce kartal araştırmaya dahiliyeye gittim. endokrin için önce dahiliyeye gitmek gerekiyomuş.ultrasonla bakıldı guatr yokmuş. fakat doktor t3 ve t4 testlerini istemeyi unutmuş. oyüzden işimi halledemedim.ertesi güne kaldı. zaten sordum endokrin için en az bir iki ay sonraya randevu veriyormuş orasıda.ogün rahatsızlandım kadın doğum doktoruma gittim düşük riskin var dedi bir hafta hiç kalkmadan yatmamı söyledi. bu süre içindede direk endokrin bölümüne gitmek için randevu almaya çalıştım ama alamadım. işlerim ters gitti böylelikle zaten iki ayımda dolmuş oldu.daha yeni kalktım yataktan zaten. inş. herşey yolunda gider bundan sonra..bebeğe bir zarar olmaz inş.

18. 24 Kasım 2009
  19. AdaEge

AdaEge Guest

İnşallah canım aminnn:Saruboceq: