gebelikte ve hazırlanırken havuza girilebilir!!

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve cicekcik tarafından 11 Haziran 2009 başlatılmıştır.

  11 Haziran 2009
  Konu Sahibi : cicekcik
 1. cicekcik

  cicekcik 02.08.10 Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.802
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  146
  Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Alper Mumcu, yaz aylarında mantar enfeksiyonlarına sıkça rastladıklarını, ancak bunun havuz suyuyla temas yoluyla geçmediğini kaydediyor. Mumcu, havuz suyunun değil, klor ve ıslak mayonun mantarın ortaya çıkmasına zemin hazırladığını belirtiyor.
  Hamilelerin gebeliğin ilk başından sonuna kadar havuza ve denize girmesinde bir sakınca bulunmadığını belirten Mumcu, hamileliğin her döneminde yapılacak en uygun sporun yüzme olduğunu söylüyor. Mumcu, "Eğer gebelikle ilgili bir sorunu, komplikasyonu yoksa hamileler rahatlıkla havuza ve denize girebilir" diyor. İki yıl önce İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre çok fazla klorlanan havuz suyunda klor metabolize olduktan sonra ortaya çıkan bazı maddelerin erken doğumlara ya da düşüklere neden olabileceği yönünde bulgular elde edildiğini ancak bunun kanıtlanmadığını aktaran Mumcu, şunları söylüyor:
  "Bu araştırma sonrasında şöyle bir fikir benimsendi. Hamile kadınların havuzların çok fazla klorlandığı yoğun günlerde girmemelerini öneriyoruz. Örneğin hafta sonlarında çok daha fazla klorlama yapılıyor. O günlerde dikkat edilmeli. Girilirse de çok iyi duş yapılmalı. Klor artıkları yutmayla vs. değil, cilt temasıyla geçiyor. Çok iyi duş alınırsa bu risk de ortadan kalkıyor." Mumcu, adet günlerinde, çok yoğun kanamaların olduğu günlerde enfeksiyonlara biraz daha açık hale gelindiğini bunun da rahim içinde enfeksiyonlara neden olabildiğini hatırlatıyor.

  www.eroleti.com/Saglik/HAVUZ ENFEKSIYONLARI.doc sitesinden alınmıştır.