Gebelikte ya da gebelige hazirlikta TORCH testi

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve Baku tarafından 10 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  10 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : Baku
 1. Baku

  Baku Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  29
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  76
  Gebelik oncesi ya da gebeligin ilk aylarinda yapilan TORCH( Kanda enfeksyon testi),

  Hamilelik sırasında bebeğe geçip sakatlıklara yol açan mikroplar için kullanılan bir kısaltmadır

  T
  Toksoplazmozisi temsil eder. Ege bölgesinde yaşayan insanların %40'ından fazlası bu mikropla karşılaşmıştır. Bu kadar sık rastlanmasının nedeni çiğ köfte yeme alışkanlığıdır. Bayanların köfte ve dolma yaparken lezzet kontrolü yapma alışkanlığı ve kedi dışkısı ile kirlenmiş yiyecek yenmesi bu mikropla karşılaşma olasılığını arttırır. Hamile adayları kedi ile oynamamalı, çiğ et ve sebze elledikten sonra ellerini iyice yıkamalı, çiğ süt içmemeli, bahçe ve toprakla uğraşırken eldiven giymelidir.


  O
  Sakatlığa neden olabilecek mikropları temsil eder. Bunlar arasında kabakulak, çocuk felci, su çiçeği, bel soğukluğu ve kızıl hastalığına yol açan mikroplar vardır.


  R
  Kızamıkçık demektir. Bu hastalık hamilelik sırasında büyük tehlike oluşturur. İlk iki ayda bu mikrobun anaya bulaşması %60 oranında sakatlığa veya düşüğe neden olur. Bu mikrop bölgemizde çok yayın olup %95 oranında çocuklukta geçirilir. Önlem olarak hamilelik öncesi kanda bu mikrobun geçirilip geçirilmediğini gösteren teste bakılmalı, geçirilmemişse mutlaka aşısı yaptırılmalıdır.

  C
  Sitomegalovirus denen bir mikrobu temsil eder. Ege bölgesinde yaşayan doğurganlık çağındaki kadınların %50'si bu mikroba karşı bağışıklık kazanmış durumdadır. Hamilelik sırasında bulaşırsa Can %2 oranında önemli risk altındadır.

  H
  Herpes Simpleks tip 2 mikrobunu temsil eder. Ananın doğum kanalında mevcut olduğu takdirde doğum sırasında Can'a bulaşır. Hamilelik sırasında bulaşırsa düşük ya da ölü doğum yapar. Bizim ülkemizde pek yaygın değildir.


  Sonuç olarak Ülkemizde TORCH enfeksiyonları önemli derecede yaygındır. Bu nedenle hamilelerde ve yeni doğanlarda sorun oluşturan enfeksiyonların erken saptanması ve gerekli önlemlerin alınması ile, doğacak Can'ın sağlığı korunmuş olacaktır.
   
 2. 10 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : Baku
 3. Baku

  Baku Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  29
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  76
  ARkadsalar bu teksi yaptiran ve Toksoplazmayi gecirmeyeniniz var mi? Ben gecirmemisim. Bu gebelikte gecirilirse sakatliga neden olabilecek birseymis. Cok korktum internette okudukca. Araniz bu konu hakkinda bilgisi olan var mi? Ya da boyle birsey yasayaniniz var mi?
   
 4. 10 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : Baku
 5. Baku

  Baku Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  29
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  76
  Allah korusun canim. Zaten %1 ihtimalmis gebelikten once gecirmeyen bir kadinin gebelikte gecirmesi. Ben cok korktum internette okuyunca. Bebek sahibi olmak istiyorum. Test yaptirdim boyle cikinca cok korktum. Herkes de oluyordur boyle korkular degil mi?
   
 6. 10 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : Baku
 7. mybeans

  mybeans Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  194
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Bende geçirmemişim toxoplazmayı çevremde geçirmemiş birçok arkadaş var. Aşısı olduğunu hiç duymadım.
  Salam,sucuk,sosis , çiğ köfte, iyi pişmemiş et yememelisin, çiğ ete dokunduktan sonra ellerini sıcak su sabunla yıkamalısın, çiğ et bulunan yemeğin tadına bakmamalısın,bir de sebze ve meyveleri yemeden önce suda bekletmelisin, daşarıda salata meyve yememelisin yıkanmamış olabilir.

  Kedilerden uzak durmalısın özellikle dışkısından ve kedi dışkısı bulaşma imkanı olan toprakla uğraşmaktan.
  Dikkat edersek bu güne kadar bişey olmadıysa hamileliktede olmaz inşallah.a.s.