Gebelikte Yatış Pozisyonları!!

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve Baradiel tarafından 28 Eylül 2009 başlatılmıştır.

28 Eylül 2009
    Konu Sahibi : Baradiel
  1. Baradiel

Baradiel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Gebelik sırasında anne adayının alışık olduğu sırtüstü ve yüzüstü yatış pozisyonlarını terketmesi gerekmektedir.Yüzüstü yatış şekli bebeğe baskı yapar. Sırtüstü yatış şekli ise cava adı verilen ana toplar damara baskı yapıp kanı bacaklardan kalbe getirir, bu da annede bunaltı ve nefes alamama hissi yaratır. Vücudun bütün ağırlığı sırt ve bel bölgesine yüklendiği için bel ağrıları artar, dolaşım ve solunum bozulur. Gebelikte en doğru yatış pozisyonu sol taraf üzerine yatıp bacakların arasına yastık sıkıştırmaktır. Yalnızca anne için değil bebek için de en rahat pozisyondur. Bebeğe kan akışı artar, besin geçişi hızlanır ve annenin böbrek fonksiyonlarında da artma sağlanacağından şişlik ve su toplamalar en aza iner. Sonuç olarak gebelikte sırtüstü ve yüzüstü yatış pozisyonları yerine sağ veya sol taraf üzerine yatmak tercih edilmelidir. Başlarda zor gelecek olan yeni yatış pozisyonları anne ve bebek için daha sağlıklı olacaktır

2. 28 Eylül 2009
  3. Baradiel

Baradiel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
  4. 28 Eylül 2009
  5. maviruya

maviruya Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    97
    Ödül Puanları:
    113
    yüzüstü karnım ağırıyo..yan yatsam omuzum tutuluyo,göğüs kafesimde ağrı oluşuyo..sırtüstü tehlikeli..ayakta uyuyucam artık..son aylar napcaz bilmem..

6. 28 Eylül 2009
  7. esin21

esin21 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    hep yüzüstü yatardim. ama hamile oldugumu ögrendigimden beri kendimi alistirdim sirt üstü yatiodum gecenlerde duydum oda sakincali diye..ben alistim valla yan yatmaya ama omzum sürekli uyustugundan gece boyunca uyanip omuz degistiriyorum..

8. 28 Eylül 2009
  9. Baradiel

Baradiel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    benim sol yanim tutmuo artik sola yatcam die:KK70: benim annem hamileligin son gunlerini koltukta gecirmis bende ole yapcam herhalde ayakta uyuma mumkun olmiycagi icin:) gercekten 30;haftadan sonra gebelik cok zor gecio -tatlicadiarzu-

10. 28 Eylül 2009
  11. esraseyhan

esraseyhan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    yapmayın arkadaşlar...ben 20. haftadayım diyorum ki zorluklar bitecek rahatlıcam.yoksa hiç dayanamam.........bulantım olmasın da ayakta da uyurum:)

12. 28 Eylül 2009
  13. zeyra

zeyra rabbimin mucizesi gizemim Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    benim şimdiden sol yanıma yatsam sol yanım acıyo sağğıma yatmaya pek alışkın değilim bakalım sabah zaten aşırı bir bel ağrısıyla uyanıyorum bu gidişte bende koltukta uyusam daha iyi olucak olsun bebişlerimiz için ayakta bile uyuruz ne olacak:ecrin_bebek:

14. 28 Eylül 2009
  15. Sumak

Sumak benim kürkçü dükkanım,kk :) Pro Üye

Beğenildi:
    296
    Ödül Puanları:
    203
    benım hamılelıgım kolay gecıcek o zaman :))

fol yok ymurta yok daha ama kaydirigubbakcemile3

hep soluma yatarım nadıren de sagıma ..sırt ve yüz üstü yatamam hıc :eek:

16. 29 Eylül 2009
  17. Sevil_83

Sevil_83 Guest

ilk gebeligimde hep sırtüstü yattım ve çok bel ağrısı çektim.Meyse bunanmdış.Ama bildim ya artık sag ve sola uyurum.

18. 29 Eylül 2009
  19. MaviEge

MaviEge DENİZCİM VE BİRİCİK KIZLARIM Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    ben de hep sol tarafıma yatıyorum ilk aylardan beri.bu şekilde daha sağlıklı olduğunu biliyorum.gece tuvalete kakltığımda bazen sırt üstü yattığımı farkedip hemen düzeltiyorum kendimi.son iki ayım kaldı , bebeiş doğunca da uyuyamıcaz .ee artık olsun o kadar, bir can doğuyor :))