Geç evlenmek ve meme kanseri

Konusu 'Onkoloji - Kanser ve Türevleri' forumundadır ve selin_as tarafından 30 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

  30 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : selin_as
 1. selin_as

  selin_as mutluyum :) Pro Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2008
  Mesajlar:
  5.802
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  Sosyoekonomik seviyenin yüksekliği: Varlıklı, sosyoekonomik düzeyi yüksek olan kadınlarda, meme kanseri görülme oranı daha fazladır. Bu ailelerin kızları daha iyi beslendikleri için daha erken gelişmekte ve erken yaşta adet görmeye başlamaktadır. Ayrıca bu çocuklar büyüdükleri zaman eğitim ve iş nedeni ile daha geç evlenmekte ve daha geç çocuk sahibi olmaktadırlar. Bu nedenlere bağlı olarak fertil çağın erken başlaması, geç doğurma gibi nedenler sebep olarak sayılabilir. Ayrıca bunların dışında başka faktörler de rol almaktadır.


  Yaş: İleri yaş önemli bir risk faktörüdür. Yeni meme kanseri tanısı konan kadınların % 70'i, 50 yaş üzerindedir. Diğer bir deyimle, yaşı 50 yaş üzerinde olan kadınlarda meme kanseri görülme sıklığı, yaşı 50 yaşın altında olan kadınlardan 4 kat daha fazladır. Bu nedenle, 50 yaş üzerindeki her kadın, mutlaka yılda bir defa hekime baş vurarak muayene olmalı ve mamografi dediğimiz meme filmini çektirmelidir.

  www.memekanseri.org
   
 2. 30 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : selin_as
 3. selin_as

  selin_as mutluyum :) Pro Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2008
  Mesajlar:
  5.802
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  tabi daha başka nedenlerde var ama ben sadece yaş ile ilgili onları buldum.
   
 4. 30 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : selin_as
 5. kahvegxoxzlxuxm

  kahvegxoxzlxuxm Yeni Üye Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2008
  Mesajlar:
  472
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  paylaşım için sağol.:1rolleyes:
   
 6. 30 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : selin_as
 7. selin_as

  selin_as mutluyum :) Pro Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2008
  Mesajlar:
  5.802
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  rica ederim ne demek...
   
 8. 30 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : selin_as
 9. EsmerYarim

  EsmerYarim Yeni Üye Üye

  Katılım:
  18 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.183
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  paylaşımın için teşekkürler
   
 10. 30 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : selin_as
 11. selin_as

  selin_as mutluyum :) Pro Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2008
  Mesajlar:
  5.802
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  Göğüslerinize Dikkatle Bakınız

  Bir aynanın önünde durarak dikkatle göğüslerinizi inceleyeyiniz. Şekilsel bir değişme veya renksel bir değişme önemli olabilir.

  Kendinize aşağıda da gösterildiği gibi 3 pozisyonda bakınız. Kollarınız 2 yanda serbest iken, kollarınız başınızın üstüne kadar kalkmış olarak ve elleriniz kalçalarınıza konmuş ve haifçe bastırırken.  Aşağıdaki resimlere bakınız!


  Kollar iki yanda serbest halde.


  Kollar baş seviyesi üzerinde.


  Eller kalçalarda ve hafifçe bastırırken.

  Göğüslerinizi Banyo Yaparken de Kontrol Edebilirsiniz

  Özellikle küçük göğüs yapısına sahip kadınlar için ideal bir yöntemdir. Sabunun verdiği kayganlık da muayeneyi kolaylaştırır.. Ellerinizden birisini başınızın arkasına götürün ve diğer eliniz ile göğüsünüz üzerinde gezinin. Dairesel hareketler yapın. Muayenede memeyi aklınızda 4 bölüme ayırın ve öyle muayene edin, parmaklarınızı bir birinden ayırmadan, fazla bastırmadan yavaşça hareket ettirin. Daha sonra meme ucu ile koltuk altı bölgelerinizi muayene edin. Sonra aynı işlemi öbür göğsünüze uygulayın.

  Banyo Yaparken Kontrol


  Bir el baş arkasında ve diğer elle kontrol.  Yatarak Meme Muayenesi


  Özellikle büyükçe göğüs yapısına sahip kadınlar için uygun bir yöntemdir.Bir omzunuzun arkasına bir yastık veya havlu koyunuz. O taraftaki elinizi başınızın arkasına koyun. Sonra diğer eliniz yardımıyla meme muayenesi yapın.


  Ne Arayacaksınız?

  Herşeyden önce memenin normal yapısını hissetmeyi arayacaksınız. Bunun dışında  Elinize gelecek bir kitle (memenin diğer dokuları ile birlikte hareket etmeyen).
  Ağrı.
  Hassasiyet.
  Koltuk altı - boyun bölgelerindeki lenf bezi büyümeleri de çok önemli noktalardır.
  Memeden gelen kan veya kirli akıntılar.
  Meme de şekil değişiklikleri.
  Deri değişiklikleri ve gamzeleşme.

  Ne Zaman Yapacaksınız?

  Bu konuda hazırlanmış bir programa burdan erişebilirsiniz (muayene programı). Normal koşullarda Bu tür muayeneler her ay yapılmalıdır. Muayeneyi herhangi bir günde değil, göğüslerin en az hassas olduğu adet sonu dönemlerde yapmakta yarar vardır. Menapozdaki kadınların, akılda kolay kalacak bir günü seçmeleri, (örneğin her ayın ilk Pazar günü gibi) büyük kolaylık sağlayacaktır. Hamilelikte de muayenelere devam edilebilir. Memedeki sütün tamamen boşaldığı anlarda yapılması uygun olur. Bu tip muayeneleri yapacağınız zaman son derece rahat olmalı ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortamda bulunmalısınız.


  Eğer Alışılmamış Bir Şey Hissederseniz...

  Eğer kendi kendinize yaptığınız meme muayenesinde alışılmamış bir bulgu yakalarsanız, öncelikle hekiminizi arayınız. Şunu hiç unutmayın: " Her 10 meme kitlesinden 9'u kanser DEĞİLDİR!" Ancak bu sizin yavaş olmanız için bir sebep olmamalı ve derhal hekiminize gitmelisiniz. Erken tanı kanserde de hayat kurtarıcı olmaktadır. Genellikle memenin yapısında bulunan diğer dokuların, değişik nedenlerle şişmesi sanki kötü huylu bir tümörmüş gibi algılanmaktadır. Bu nedenle kişisel muayenelerin adet döneminin sonlarında, memelerin daha az gergin olduğu dönemlerde yapılmasında yarar vardır.
  alıntı.dır http://www.kadinmagazin.com/meme-sagligi/Resimlerle-Kendi-Kendine-Meme-Muayenesi/767/