Geç yaşta hamilelik Down Sendromunu tetikliyor

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve right19 tarafından 22 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  22 Ocak 2009
  Konu Sahibi : right19
 1. right19

  right19 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2008
  Mesajlar:
  353
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  108
  Down sendromlu bebeklerde fizik tedaviye 2 aylıkken başlanmalı düzenli kontrollerle duruma göre tedavi desteklenmelidir.

  Down sendromlu bebeklerde fizik tedaviye 2 aylıkken başlanmalı düzenli kontrollerle duruma göre tedavi desteklenmelidir. Çocuklarda yüz kasları gevşektir. Fizik tedavi süresince kas gücü ve motor becerilerinin yanısıra, algılama becerisi de programa dahil edimelidir. Çocuklarda yüz kasları gevşektir.

  Down Sendromlu çocuklarda konuşma geç gelişir. Erken dönemde başlanan dil terapisi ile ortalama 2-3 yaşında konuşma başlayabilir. Nadir rastlansa da bazıları çok geç konuşurlar.Hiç konuşamayan sayısı ise oldukça azdır.

  Neden çocuğum Down Sendromlu?

  Down Sendromuna neden olan belirleyici faktörler konusunda, annenin yaşı, radyasyon, troit antibodies, uyuşturucu ve alkol kullanımı gibi çeşitli tezler ortaya atılmış olsa da bunların içinde kesinlik kazanmış olanı yoktur. Sonuçta 21. Kromozom bilinmedik bir nedenle bölünememiş ve yeni hücrede yerini korumuştur.

  Sonraki çocukların Down sendromlu olma riski nedir?

  Annenin yaşının ilerlemiş olması, sendromun sıklığı ile ilişkili olan tek istatistik veridir. Son yıllarda yapılan çalışmalar kromozom bölünmezliğinin yalnızca anne yumurtasından değil baba sperminden de kaynaklanabileceğini göstermiştir.