geç yüyüyen çocuklar

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve celibon tarafından 21 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  21 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : celibon
 1. celibon

  celibon Guest

  Çocuğunuz Geç Yürüdüyse Dikkat!
  Bebeği kundaklamak kalça çıkığı riskini artırıyor ve kalça çıkığının tedavi açısından erken teşhis edilmesi büyük önem taşıyor. Bebeklerin doğar doğmaz kalça çıkığı olup olmadığı yönünden kontrol edilmesini öneren uzmanlar, geç yürüyen çocuklarda kalça çıkığından şüphelenilmesi gerektiği belirtiyor.
  Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Ortopedi ve Travmatoloji Klinik Şefi Doç. Dr. Murat Bozkurt, Türkiye’de kalça çıkığıyla doğumlara sık rastlandığını söylüyor. Bunun nedeninin tam olarak bilinmediğini aktaran , Doç. Dr. Murat Bozkurt, ancak, akraba evlilikleri, genetik ve çevresel faktörlerin kalça çıkığı vakalarında rol oynadığını belirtiyor.
  Bebeklerin doğar doğmaz kalça çıkığı olup olmadığı yönünden kontrol edilmesi gerektiğini vurgulayan Bozkurt, “Kalça hareketlerinde kısıtlılık, bacak boğumlarında eşitsizlik ya da kalça çevresi boğumlarında asimetriklik varsa, kalça çıkığından şüphelenilmelidir. Böyle bir durumda bir ortopediste başvurulması gerekir. Bütün dünyada artık bebeklerde kalça ultrasonografisi rutin hale geldi. Türkiye’de de ailelerin bu konuda bilinçlendirilmesi lazım. Kalça ultrasonografisi de tıpkı aşılar gibi rutin olarak yaptırılmalıdır” diye konuşuyor.

  Erken Teşhis Önemli

  Doğumdan sonraki ilk 6 ayda saptanan kalça çıkığı olgularında özel bandajlamayla büyük oranda başarı sağlandığını aktaran Bozkurt, bu nedenle kalça çıkığında erken teşhisin, çok önemli olduğunu belirtiyor. Doç. Dr. Murat Bozkurt, Türkiye’de en büyük sorunun, tanının ileri yaşlarda konulması olduğuna dikkat çekiyor.
  6. aydan sonra ameliyat dışı tekniklerle başarı oranının gittikçe düştüğünü kaydeden Bozkurt, “6-12 aylık arası bebeklerde kalça çıkığı, basit ameliyatlarla tedavi edilebilir. Ancak daha ileri yaşlarda, özellikle yürüme sonrası kalça çıkığı saptanmışsa tedavi artık cerrahi yöntemlerle mümkündür. Cerrahi tedaviler yaş ilerledikçe daha sıkıntılı hale gelir” diyor.

  Belirtileri Neler?

  Geç yürüyen bir çocukta kalça çıkığından şüphelenilmesi gerektiğini belirten Bozkurt, şu bilgileri veriyor:
  “Kalça çıkığı olan bir çocuk geç yürür. Yürümeye başladıktan sonra da çıkık olan tarafa doğru aksar, koşarken sık sık düşer. Bacak boyları eşit değildir. Çıkık iki taraflıysa ailenin bunu anlaması zordur. Ancak bu çocuklar diğerleri gibi normal hareketler yapamaz, hareketlerinden mutlaka belli olur.”

  Bebekler Kesinlikle Kundaklanmamalı

  Ülkenin bir çok yerinde bebeklerin hala kundaklanmaya devam edilmesinin kalça çıkığı için zemin oluşturduğuna işaret eden Doç. Dr. Murat Bozkurt, sözlerini şöyle sürdürüyor:
  “Bebeklerin kesinlikle kundaklanmaması gerekiyor. Kundak yapılması halinde çıkmaya eğilimli olan kalça, belirgin bir çıkık haline gelir. Bu nedenle bebeklerde bacak aralarını geniş tutacak şekilde bezler tercih edilmelidir. Ultrasonografide risk saptanmışsa, çift ara bezi de kullanılabilir.”
   
 2. 21 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : celibon
 3. konu çok güzel tşkr a.s. . benim oğlumda 15 aylıktı yürüdüğünde 1 yaşına girdiğinde DR a götürdüm normal 18 aya kadar yürmezse getir dedi. her dr aynı şeyi söylemiyor anlaşılan kalça çıkığı olsaydı ne olcaktı muayne bile etmedi tedavisi nasıl olcaktı geç kalınmış olmıcakmıydı . neyse oğlum yürüdü belirtilerde yok yürümesi normal a.s