Geçmişten Günümüze Genelkurmay Başkanları

Konusu 'Türk ve Türkiye Tarihi' forumundadır ve Barcman tarafından 20 Kasım 2008 başlatılmıştır.

    20 Kasım 2008
    Konu Sahibi : Barcman
  1. Barcman

    Barcman PR UZMANI Pro Üye

    Katılım:
    1 Mayıs 2007
    Mesajlar:
    10.580
    Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    198
    [​IMG]
    Mustafa İsmet İNÖNÜ
    Orgeneral
    Top.1319 (1903) - 1
    3 Mayıs 1920 - 10 Kasım 1921

    Türk Silahlı Kuvvetlerinin 1'inci Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Mustafa İsmet İNÖNÜ, 1884 yılında İzmir'de doğmuş, 1903 yılında Harp Okulundan mezun olmuştur.
    Aynı yıl girdiği Harp Akademisini 1906 yılında bitirdikten sonra kurmay subay olarak Tabiiye Öğretmenliği yapmış; Tümen, Kolordu ve Ordu Kurmaylığı, Yemen Kuvayı Umumiye Kurmaylığı ve Ordu Harekât Şube Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. 1 Aralık 1915 tarihinde terfi ettiği Albay rütbesi ile Ordu Kurmay Başkanlığı, Kolordu Komutanlığı ve Harbiye Nezareti Müsteşarlığı yapmış, Barış Hazırlıkları Komisyonunda iken 8 Nisan 1920'de Anadolu'ya geçerek Millî Kuvvetlere katılmıştır.
    23 Nisan 1920'de kurulan ilk Millî Meclise Edirne Mebusu olarak seçilmiştir. 3 Mayıs 1920 tarihinde Genelkurmay Başkanlığına atanmıştır. Genelkurmay Başkanı iken, 1921'de Tümgeneralliğe (Mirliva) yükselerek, Genelkurmay Başkanlığı, Şimal Cephesi Komutanlığı ve Garp Cephesi Komutanlığı yapmıştır. 1922 yılında Korgeneralliğe (Ferik) yükselmiştir. Askerî personel statüsünde bulunmakla beraber Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlık görevlerini de yürütmüştür. 3 Ekim 1922'de Mudanya'da başlayan mütareke görüşmelerine Türk Temsilcisi olarak katılmıştır. Lozan Barış Görüşmelerinde Türkiye'yi temsil etmiştir. Başbakan iken 30 Ağustos 1926'da Orgeneralliğe (1'inci Ferik) yükselmiştir. 30 Haziran 1927 tarihinde kendi isteği ile emekliye ayrılmıştır.
    1938-1950 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti'nin 2'nci Cumhurbaşkanı, 1961-1965 yılları arasında da Başbakan olarak görev yapmıştır.
    Balkan, 1'inci Dünya ve Kurtuluş Savaşı'na katılmıştır.
    Orgeneral İNÖNÜ; Gümüş Liyakat Madalyası, Altın Maarif Madalyası, Muharebe Gümüş İmtiyaz Madalyası, Harp Madalyası, Muharebe Gümüş Liyakat Madalyası, Muharebe Altın Liyakat Madalyası, Altın İmtiyaz Madalyası ve İstiklal Madalyası ile 4'üncü Mecidiye Nişanı, 2'nci Sınıf Demir Haç Nişanı, 3'üncü Rütbe Avusturya Kruvadövit Nişanı, Almanya 1'inci Sınıf Demir Haç Nişanı, Kılıçlı 2'nci Rütbeden Mecidiye Nişanı, Kılıçlı 2'nci Rütbeden Osmani Nişanı, Afganistan Elmürali Nişanı sahibidir.
    Bayan Mevhibe İNÖNÜ ile evlenmiş olan Orgeneral Mustafa İsmet İNÖNÜ'nün üç çocuğu vardır. İngilizce, Almanca, Fransızca bilmektedir.
    25 Aralık 1973 tarihinde vefat etmiş, Anıtkabir'de toprağa verilmiştir.
     
  2. 20 Kasım 2008
    Konu Sahibi : Barcman
  3. Barcman

    Barcman PR UZMANI Pro Üye

    Katılım:
    1 Mayıs 2007
    Mesajlar:
    10.580
    Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    198
    [​IMG]


    --------------------------------------------------------------------------------



    Fevzi ÇAKMAK

    12 Temmuz 1922 - 3 Mart 1924 (Orgeneral)
    3 Mart 1924 - 12 Ocak 1944 (Mareşal)

    Türk Silahlı Kuvvetlerinin 2'nci Genelkurmay Başkanı olan Mareşal Fevzi ÇAKMAK, 1876 yılında İstanbul'da doğmuş, 1895 yılında Harp Okulundan mezun olmuştur.

    Aynı yıl girdiği Harp Akademisini 1898 yılında kurmay subay olarak bitirdikten sonra; Genelkurmay Başkanlığı Karargâhında karargâh subaylığı, Metroviçe Tümeni Karargâh Subaylığı, Taşlıca Mutasarrıfı ve Komutanlığı, Mürettep Kosava Kolordusu Kurmay Başkanlığı, Mürettep Garp Ordusu Kurmay Başkanlığı, Nizamiye Yükova Tümen Komutanlığı, Kosova Kuvayi Umumiyesi Kurmay Başkanlığı, Vardar Ordusunda Şube Müdürlüğü ile Nizamiye 2'nci Tümen Komutanlığı görevlerini yürütmüştür.

    1914 yılında Tümgeneralliğe (Mirliva) yükselmiştir. 5'inci Kolordu Komutanlığı, Anafartalar Grup Komutanlığı, 2'nci Kafkas Kolordusu Komutanlığı ve 2'nci Ordu Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 6 Ocak 1918 tarihinde Genelkurmay Başkanlığına atanmıştır. 28 Temmuz 1918 tarihinde Korgeneralliğe (Ferik) yükselmiştir. 27 Mayıs 1919 tarihine kadar bu görevi yürütmüş, 1'inci Ordu Komutanlığından sonraki Harbiye Nazırlığı görevinden 21 Nisan 1920 tarihinde istifa ederek Anadolu'ya geçmiştir. Anadolu'ya geçtikten sonra Millî Müdafaa Vekili ve Heyeti Vekile Reisliği görevine atanmıştır. 3 Nisan 1921 tarihinde Orgeneralliğe (1'inci Ferik), 31 Ağustos 1922 tarihinde de Büyük Zaferin kazanılmasındaki yüksek hizmetlerinden dolayı Mareşalliğe terfi ettirilmiştir. 12 Temmuz 1922 - 3 Mart 1924 tarihleri arasında Genelkurmay Başkan Vekilliği, 3 Mart 1924'ten yaş haddinden emekli olduğu 12 Ocak 1944 tarihine kadar da Genelkurmay Başkanlığı yapmıştır.

    Arnavutluk Harekâtı, İtalyan Harbi, Arnavutluk İsyanı'nın bastırılması, Balkan Harbi, 1'inci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'na katılmıştır.

    Mareşal ÇAKMAK; Gümüş İmtiyaz Madalyası, Altın İmtiyaz Madalyası, Altın Muharebe Liyakat Madalyası ve İstiklal Madalyası ile Avusturya-Macaristan Harp Nişanı, Alman Kronodör Nişanı, Alman Demir Haç Nişanı, 1'inci Mecidi Nişanı, 5'inci Mecidi Nişanı, Kılıçlı 2'nci Osmani Nişanı, 4'üncü Osmani Nişanı sahibidir.

    Bayan Fıtnat ÇAKMAK ile evlenmiş olan Mareşal Fevzi ÇAKMAK'ın iki çocuğu vardır. İngilizce, Almanca ve Fransızca bilmektedir.

    10 Nisan 1950 tarihinde vefat etmiş, İstanbul'da Eyüp Sultan Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.
     
  4. 20 Kasım 2008
    Konu Sahibi : Barcman
  5. Barcman

    Barcman PR UZMANI Pro Üye

    Katılım:
    1 Mayıs 2007
    Mesajlar:
    10.580
    Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    198
    [​IMG]
    Orgeneral
    Top.1320 (1904)-1
    12 Ocak 1944 - 30 Temmuz 1946
    Türk Silahlı Kuvvetlerinin 3'üncü Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Mehmet Kazım ORBAY, 1887 yılında İzmir'de doğmuş, 1904 yılında Harp Okulundan mezun olmuştur.
    Aynı yıl girdiği Harp Akademisini 1907 yılında kurmay subay olarak bitirdikten sonra sırasıyla; 16'ncı Sahra Topçu Alayında Batarya Komutanlığı, 3'üncü Ordu Müfettişliği ve Mürettep Tümende Karargâh Subaylığı, Genelkurmay Başkanlığı Karargâhında Karargah Subaylığı, 5'inci Kolordu Karargâh Subaylığı, Harp Okulu İstihkam Dersi Öğretim Üyeliği, 3'üncü Tümen Karargâh Subaylığı ve Harbiye Nezareti Başyaverliği görevlerini yürütmüştür. 2 Mayıs 1920'de Anadolu'ya geçerek MiIIî Orduya katılmıştır. 1922 yılına kadar Doğu Cephesi Kurmay Başkanlığı ve Millî Savunma Bakanlığında Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.
    1922 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir. Tümgeneral rütbesi ile 3'üncü Kafkas Tümeni Komutanlığı ve Genelkurmay II'nci Başkanlığı görevini yürütmüş, 1926 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay II'nci Başkanlığı, Afganistan Askerî Heyeti Başkanlığı ve 4'üncü Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1935 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir. Orgeneral rütbesi ile Jandarma Genel Komutanlığı, 3'üncü Ordu Komutanlığı, Yüksek Askerî Şûra Üyeliği, Genelkurmay II'nci Başkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Daha sonra atandığı Yüksek Askerî Şûra Üyeliği görevinden 6 Temmuz 1950 tarihinde emekli olmuştur.
    Harekât Ordusunun 31 Mart Vak'ası olarak bilinen isyanı bastırma harekâtına, Karadağ Hudut Olaylarına, Balkan, 1'inci Dünya ve Kurtuluş Savaşları ile Dersim Harekâtına katılmıştır.
    Orgeneral ORBAY; Gümüş Liyakat Madalyası, Muharebe Gümüş İmtiyaz Madalyası, Harp Madalyası, Muharebe Altın Liyakat Madalyası ve İstiklal Madalyası ile Alman Demir Haç Nişanı, Alman Kırmızı Kartal Nişanı ve Alman Kılıçlı Haç Nişanı sahibidir.
    Bayan Mediha ORBAY ile evlenmiş olan Orgeneral Mehmet Kazım ORBAY'ın bir çocuğu vardır. Fransızca, Almanca ve İtalyanca bilmektedir.
    3 Haziran 1964 tarihinde vefat etmiş, Ankara'da Devlet Mezarlığı'nda
     
  6. 20 Kasım 2008
    Konu Sahibi : Barcman
  7. Barcman

    Barcman PR UZMANI Pro Üye

    Katılım:
    1 Mayıs 2007
    Mesajlar:
    10.580
    Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    198
    [​IMG]
    Salih OMURTAK

    1 Ağustos 1946 - 8 Haziran 1949

    Türk Silahlı Kuvvetlerinin 4'üncü Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Salih OMURTAK, 1889 yılında Selanik'te doğmuş, 1907 yılında Harp Okulundan mezun olmuştur.

    Aynı yıl girdiği Harp Akademisini 1910 yılında kurmay subay olarak bitirdikten sonra; Genelkurmay Başkanlığı Karargâhında Karargâh Subaylığı, 1'inci Kolordu, 2'nci Ordu, 4'üncü Kolordu, 5'inci Ordu, Doğu Ordular Grubu ve 3'üncü Or. Karargâh Subaylığı görevlerini yürütmüştür. 22 Ocak 1920'de görevli olarak geldiği Ankara'da kalarak MiIIî Orduya katılmıştır. 1926 yılına kadar Genelkurmay Karargâhında Şube Müdürlüğü, Genelkurmay II'nci Başkan Vekilliği, 61'inci Tümen Komutanlığı, 3'üncü Ordu Kurmay Başkanlığı ve 8'inci Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur.

    1926 yılında terfi ettiği Tümgeneral rütbesi ile 8'inci Kolordu Komutanlığı görevini yürüttükten sonra 1930 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile 9'uncu Kolordu Komutanlığı ve 3'üncü Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunmuş, 1940 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir. Orgeneral rütbesi ile Yüksek Askerî Şûra Üyeliği, Genelkurmay II'nci Başkanlığı ve 1'inci Ordu Komutanlığı yapmıştır. 29 Temmuz 1946 tarihinde Genelkurmay Başkanı olarak atanmış, 8 Haziran 1949 tarihine kadar bu göreve devam etmiştir. Birtakım sağlık sorunları nedeniyle bir süre izin kullandıktan sonra 1 Ocak 1950 tarihinde atandığı Yüksek Askerî Şûra Üyeliği görevinden 6 Temmuz 1950 tarihinde kendi isteği ile emekli olmuştur.

    1'inci Dünya ve Kurtuluş Savaşı'na katılmıştır.

    Orgeneral OMURTAK; Harp Madalyası, İstiklal Madalyası, Muharebe Gümüş Liyakat Madalyası ile Avusturya 5'inci Rütbe Mecidiye Nişanı, Avusturya-Macaristan 3'üncü Rütbe Liyakat Nişanı ve Alman İmparatoru 3'üncü Demir Nişanı sahibidir.

    Almanca ve Fransızca bilen Orgeneral Salih OMURTAK evlenmemiştir.

    23 Haziran 1954 tarihinde vefat etmiş, Ankara'da Devlet Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.
     
  8. 20 Kasım 2008
    Konu Sahibi : Barcman
  9. Barcman

    Barcman PR UZMANI Pro Üye

    Katılım:
    1 Mayıs 2007
    Mesajlar:
    10.580
    Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    198
    [​IMG]
    Abdurrahman Nafiz GÜRMAN
    Orgeneral
    P.1319 (1903) - 5

    10 Haziran 1949 - 6 Haziran 1950
    Türk Silahlı Kuvvetlerinin 5'inci Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Abdurrahman Nafiz GÜRMAN, 1882 yılında Bodrum'da doğmuş, 1903 yılında Harp Okulundan mezun olmuştur.
    Aynı yıl girdiği Harp Akademisini 1906 yılında kurmay subay olarak bitirdikten sonra; 77'nci Alayda Bölük Komutanlığı, Bağdat Harp Okulunda Öğretmen Yardımcılığı, Edirne Harp Okulunda Öğretmen Yardımcılığı, 44'üncü Alayda ve 15'inci Alayda Tabur Komutanlığı, İşkodra Müstahkem Komutanlığında Karargâh Subaylığı, 10'uncu Nişancı Tabur Komutanlığı, Astsubay Eğitim Tabur Komutanlığı ve 26'ncı Tümen Kurmay Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Afrika Grupları Kurmayı iken 8 Mart 1919 tarihinde esir düşmüş, 8 Ekim 1919 tarihine kadar esarette kalmıştır. Esaret dönüşü Akhisar Cephe Komutanlığı ile 1'inci Kolordu Kurmay Başkanlığı görevlerinden sonra 8 Şubat 1921 tarihinde Anadolu'ya geçmiş, 1'inci Tümen Komutanlığı, Trakya Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.
    1926 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir. Tümgeneral rütbesi ile 6'ncı Kolordu Komutanlığı yapmış, 1930 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile 9'uncu Kolordu Komutanlığı, MSB Müsteşarlığı, 4'üncü Kolordu Komutanlığı ve 2'nci Ordu Komutan Vekilliği görevlerinde bulunduktan sonra 1940 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir. Orgeneral rütbesi ile 2'nci Ordu Komutanlığı ve Yüksek Askerî Şûra Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. 8 Haziran 1949 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden, 6 Haziran 1950 tarihinde Yüksek Askerî Şûra Üyeliğine atanmış ve 6 Temmuz 1950 tarihinde de emekli olmuştur.
    Balkan Harbi, Trablusgarp Harekâtı ile 1'inci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'na katılmıştır.
    Orgeneral GÜRMAN; Harp Madalyası ve İstiklal Madalyası ile Avusturya Harp Nişanı, Alman Demir Haç Nişanı ve Afganistan Nişanı sahibidir.
    Bayan Sabiha GÜRMAN ile evlenmiştir.
    6 Şubat 1966 tarihinde vefat etmiş, Ankara'da Devlet Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.
     
  10. 20 Kasım 2008
    Konu Sahibi : Barcman
  11. Barcman

    Barcman PR UZMANI Pro Üye

    Katılım:
    1 Mayıs 2007
    Mesajlar:
    10.580
    Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    198
    [​IMG]
    Mehmet Nuri YAMUT

    Türk Silahlı Kuvvetlerinin 6'ncı Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Mehmet Nuri YAMUT, 1890 yılında Selanik'te doğmuş, 1908 yılında Harp Okulundan mezun olmuştur.

    1912 yılına kadar Selanik'te 17'nci Nişancı Taburu 1'inci Bölükte görev yapmış, 1912 yılında Manastır 6'ncı Kolordu 50'nci Alay 3'üncü Bölükte görevli iken esir düşmüştür. Esaret dönüşü 1913'te Harp Akademisine girmiş ancak eğitimini tamamlamadan 1'inci İşkodra Tümenine katılmıştır. 1919 yılında tekrar girdiği Harp Akademisini 1920 yılında kurmay subay olarak bitirdikten sonra; Anadolu'ya geçerek Millî Orduya katılmıştır. Müteakiben 7'nci Kolordu Kurmay Başkanlığı, Harp Akademisi Kurmay Başkanlığı, 40'ıncı Alay Komutan Vekilliği, Afganistan Eğitim Heyeti Başkanlığı, Genelkurmay Karargâhında Şube Müdürlüğü, 190'ıncı Alay Komutanlığı, 5'inci Tümen Tugay Komutanlığı, 18'inci Dağ Tugay Komutanlığı, 2'nci Ordu Kurmay Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.

    1935 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile 9'uncu Tümen Komutanlığı yapmış, 1936 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir. Tümgeneral rütbesi ile 9'uncu ve 57'nci Tümen Komutanlığı görevlerinde bulunmuş, 1939 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile 2'nci ve 12'nci Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1945 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir. Orgeneral rütbesi ile 2'nci ve 1'inci Ordu Komutanlığı görevlerinde bulunmuş, 3 Ocak 1949 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanmış ve 1 Temmuz 1949 tarihine kadar aynı zamanda Genelkurmay Başkan VekiIIiği görevini de yürütmüştür. 6 Haziran 1950 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 10 Nisan 1954 tarihinde kendi isteği ile emekli olmuştur.

    Balkan, 1'inci Dünya ve Kurtuluş Savaşı'na katılmıştır.

    Orgeneral YAMUT; Muharebe Gümüş Liyakat Madalyası, Muharebe Gümüş İmtiyaz Madalyası, Altın Liyakat Madalyası ve İstiklal Madalyası ile Alman Demir Haç Nişanı sahibidir.

    Bayan Cavidan YAMUT ile evli olan Orgeneral Mehmet Nuri YAMUT'un bir çocuğu vardır. Fransızca bilmektedir.

    5 Haziran 1961'de vefat etmiş, İstanbul'da Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.
     
  12. 20 Kasım 2008
    Konu Sahibi : Barcman
  13. Barcman

    Barcman PR UZMANI Pro Üye

    Katılım:
    1 Mayıs 2007
    Mesajlar:
    10.580
    Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    198
    [​IMG]
    Ahmet Nurettin BARANSEL
    Orgeneral
    P.1328 (1912) -b-84
    28 Mayıs 1954 - 25 Ağustos 1955
    Türk Silahlı Kuvvetlerinin 7'nci Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Ahmet Nurettin BARANSEL, 1897 yılında İstanbul'da doğmuş, 1912 yılında Harp Okulundan mezun olmuştur.
    1919 yılına kadar Takım Komutanlığı, Emir Subaylığı ve Bölük Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1 Mart 1921 tarihinde Harp Akademisinde öğrenci iken Anadolu'ya geçerek Millî Ordunun çeşitli birliklerinde görev yapmıştır. 1923 yılında tekrar girdiği Harp Akademisini 1925 yılında kurmay subay olarak bitirdikten sonra; 7'nci Tayyare Bölük Komutanlığı, Hava Müfreze Kurmay Başkanlığı, Eskişehir Tayyare İstasyon Komutanlığı, İzmir Hava Grup Komutanlığı, Genelkurmay Hava Kontrol Amirliği, 23'üncü Tümen 69'uncu Alayda Tabur Komutanlığı, 7'nci ve 8'inci Kolordularda Şube Müdürlüğü, 3'üncü Tümen 11'inci Alay Komutanlığı, Harp Akademilerinde Öğretim Üyeliği, 5'inci Tümen 13'üncü Alay Komutanlığı ve Ağrı Hudut Tugay Komutanlığı görevlerini yürütmüştür.
    1939 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile 1'inci Süvari Tümen Komutan Vekilliği yapmış, 1941 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir. Tümgeneral rütbesi ile 16'ncı, 5'inci, 22'nci ve 17'nci Tümen Komutanlığı ile 1'inci Ordu Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, 1947 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile 6'ncı ve 3'üncü Kolordu Komutanlığı ve 3'üncü Ordu Komutan VekilIiği görevlerinde bulunduktan sonra 1951 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir. Orgeneral rütbesi ile 3'üncü Ordu Komutanlığı, 1'inci Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürütmüştür. 28 Mayıs 1954 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı görevine atanmıştır. 25 Ağustos 1955 tarihinde atandığı Yüksek Askerî Şûra Üyeliği görevini yürütmekte iken 14 Temmuz 1960 tarihinde yaş haddinden emekli olmuştur.
    Balkan, 1'inci Dünya ve Kurtuluş Savaşı'na katılmıştır.
    Orgeneral BARANSEL; Harp Madalyası, Gümüş Liyakat Madalyası ve İstiklal Madalyası sahibidir.
    Bayan Mihriye BARANSEL ile evlenmiş olan Orgeneral Ahmet Nurettin BARANSEL'in iki çocuğu vardır. Fransızca bilmektedir.
    21 Mayıs 1967 tarihinde vefat etmiş, İstanbul'da Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.
     
  14. 20 Kasım 2008
    Konu Sahibi : Barcman
  15. Barcman

    Barcman PR UZMANI Pro Üye

    Katılım:
    1 Mayıs 2007
    Mesajlar:
    10.580
    Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    198
    [​IMG]
    İsmail Hakkı TUNABOYLU

    25 Ağustos 1955 - 10 Ekim 1957

    Türk Silahlı Kuvvetlerinin 8'inci Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral İsmail Hakkı TUNABOYLU, 1895 yılında Tuna Nehri sahilindeki Rahova kasabasında doğmuş, 1914 yılında Harp Okulundan mezun olmuştur.

    1924 yılına kadar çeşitli birliklerde Batarya Takım Komutanlığı, Yaverlik ve Refakat Subaylığı görevlerinde bulunmuştur. 31 Temmuz 1921 tarihinde Anadolu'ya geçerek Millî Orduya katılmıştır. 1927 yılında Harp Akademisini kurmay subay olarak bitirdikten sonra; Çatalca Müstahkem Mevki 4'üncü Alayda Batarya Komutanlığı, Genelkurmayda Karargâh Subaylığı, 5'inci Tümende Şube Müdürlüğü ile Kurmay Başkanlığı, 7'nci Tümen Topçu Alayında Tabur Komutanlığı, Topçu Müfettişliği Kurmay Başkan Vekilliği, 8'inci Tümen Topçu Alay Komutan Yardımcılığı, Topçu Müfrezesi Kurmay Başkanlığı, Genelkurmay Karargâhında Şube Müdürlüğü, 28'inci Tümen 54'üncü Topçu Alay Komutanlığı ve Yedek Subay Okul Komutanlığı görevlerini yürütmüştür.

    1945 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile Yedek Subay Okul Komutanlığı yapmış, 1947 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir. Tümgeneral rütbesi ile 65'inci ve 28'inci Tümen Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Harekât Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, 1950 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı, 3'üncü ve 15'inci Kolordu Komutanlığı, 1'inci Ordu Komutan Vekilliği ve Genelkurmay Harekât Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1955 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir. Orgeneral rütbesinde 06 Haziran 1955 - 25 Ağustos 1955 tarihleri arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı Vekilliği, 25 Ağustos 1955 - 17 Eylül 1955 tarihleri arasında da Genelkurmay Başkan Vekilliği görevlerinde bulunmuş, 17 Eylül 1955 tarihinde asaleten Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanmıştır. Bu görevde iken 6 Haziran 1956 tarihine kadar Genelkurmay Başkanlığı görevine de vekâlet etmiştir. Bu tarihte asaleten atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 3 Ekim 1957 tarihinde kendi isteği ile emekli olmuştur.

    1'inci Dünya ve Kurtuluş Savaşı'na katılmıştır.

    Orgeneral TUNABOYLU; Harp Madalyası, İftihar Madalyası ve İstiklal Madalyası ile Alman Demir Haç Nişanı sahibidir.

    Bayan Hatice Hikmet TUNABOYLU ile evlenmiş olan Orgeneral İsmail Hakkı TUNABOYLU'nun üç çocuğu vardır. Almanca, Fransızca ve Bulgarca bilmektedir.

    28 Ekim 1958 tarihinde vefat etmiş, Ankara'da Cebeci Şehitliği'nde toprağa verilmiştir.
     
  16. 20 Kasım 2008
    Konu Sahibi : Barcman
  17. Barcman

    Barcman PR UZMANI Pro Üye

    Katılım:
    1 Mayıs 2007
    Mesajlar:
    10.580
    Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    198
    [​IMG]

    İbrahim Feyzi MENGÜÇ
    İbrahim Feyzi MENGÜÇ
    Orgeneral
    İs.1330 (1914) -c - 39
    11 Ekim 1957 - 22 Ağustos 1958
    Türk Silahlı Kuvvetlerinin 9'uncu Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral İbrahim Feyzi MENGÜÇ, 1896 yılında İstanbul'da doğmuş, 1914 yılında Harp Okulundan mezun olmuştur.
    1919 yılına kadar 2'inci Kolordu 5'inci Tümen İstihkâm Bölüklerinde ve Diyarbakır Ordu Yol İnşa Şubesi İstihkâm Subaylığı görevlerinde bulunmuştur. 1921 yılında Harp Akademisi öğrenimine devam ederken Anadolu'ya geçerek Millî Orduya katılıp çeşitli birliklerde görev yapmıştır. 1923 yılında tekrar girdiği Harp Akademisini 1925 yılında kurmay subay olarak bitirdikten sonra; 6'ncı Tümen Kurmay Başkanlığı, 4'üncü Kolordu İstihkâm Tabur Komutanlığı, Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, Fen Okulu Müdürlüğü, 3'üncü Muhafız Alay Komutanlığı, Genelkurmay Karargâhında Şube Müdürlüğü, 15'inci Tümen 172'nci Alay Komutanlığı ve Hatay Türk Kuvvet Temsilciliği görevlerini yürütmüştür.
    1939 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile Ağrı Hudut Tugay Komutanlığı ve 15'inci Tümen Komutan Vekilliği yapmış, 1941 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir. Tümgeneral rütbesi ile 15'inci ve 69'uncu Tümen Komutanlığı görevlerinde bulunmuş, 1947 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile Harp Akademileri Komutan Vekilliği ve 7'nci Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1953 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir. Orgeneral rütbesinde 3'üncü Ordu Komutanlığı, Harp Akademisi Komutanlığı, Yüksek Askerî Şûra Üyeliği, Askerî Yargıtay Başkanlığı, Askerî Yargıtay Başkanı iken 11 Ekim 1957 - 22 Ağustos 1958 tarihleri arasında Genelkurmay Başkan Vekilliği görevini yürütmüş, 15 Aralık 1959 tarihinde Askerî Yargıtay Başkanlığından kendi isteği ile emekli olmuştur.
    1'inci Dünya ve Kurtuluş Savaşı'na katılmıştır.
    Orgeneral MENGÜÇ; Harp Madalyası, Gümüş Liyakat Madalyası, İftihar Madalyası, İstiklal Madalyası ile Kılıçlı Mecidiye Nişanı, Alman Demir Haç Nişanı ve Yugoslavya Beyaz Taç Nişanı sahibidir.
    Bayan Zübeyde MENGÜÇ ile evlenmiş olan Orgeneral İbrahim Feyzi MENGÜÇ'ün üç çocuğu vardır. Almanca ve Fransızca bilmektedir.
    23 Haziran 1966 tarihinde vefat etmiş, İstanbul'da Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verilmiştir.
     
  18. 20 Kasım 2008
    Konu Sahibi : Barcman
  19. Barcman

    Barcman PR UZMANI Pro Üye

    Katılım:
    1 Mayıs 2007
    Mesajlar:
    10.580
    Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    198
    [​IMG]
    Mustafa Rüştü ERDELHUN

    Orgeneral
    Top.1330 (1914) - b - 10



    23 Ağustos 1958 - 27 Mayıs 1960

    Türk Silahlı Kuvvetlerinin 10'uncu Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Mustafa Rüştü ERDELHUN, 1894 yılında Edirne'de doğmuş, 1914 yılında Harp Okulundan mezun olmuştur.

    Topçu birliklerinde Takım Komutanlığı ve Yaverlik görevlerinden sonra İzmir Silah Komisyonunda görevli iken, 2 Nisan 1921 tarihinde Anadolu'ya geçerek Millî Orduya katılmıştır. 1923 yılına kadar çeşitli birliklerde görev yapmış, 1926 yılında Harp Akademisini kurmay subay olarak bitirdikten sonra; 8'inci Tümen Kurmay Başkanlığı, Muhafız Bölük Komutanlığı, Harp Akademilerinde Öğretim Üyeliği, 61'inci Sahra Topçu Alayında Tabur Komutanlığı, Genelkurmay Karargahında Şube Müdürlüğü, Tokyo Askerî Ataşeliği, 43'üncü Sahra Topçu Alay Komutan Yardımcılığı, Roma ve Londra Askerî Ataşeliği, 42'nci Topçu Alay Komutanlığı ve 121'inci Motorlu Topçu Alay Komutanlığı görevlerini yürütmüştür.

    1945 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile 15'inci Tugay Komutanlığı ve Genelkurmay Eğitim Yarbaşkanlığı yapmış, 1947 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir. Tümgeneral rütbesi ile Genelkurmay Eğitim Daire Başkanlığı, 6'ncı ve 51'inci Tümen Komutanlığı ve MSB İstanbul Tetkik Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuş, 1952 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile Tokyo İrtibat Heyeti Başkanlığı, 18'inci Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay II'nci Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1956 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir. Orgeneral rütbesi ile 2'nci Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 23 Ağustos 1958 yılında atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 3 Haziran 1960 tarihinde emekliye ayrılmıştır.

    1'inci Dünya ve Kurtuluş Savaşı'na katılmıştır.

    Orgeneral ERDELHUN; Harp Madalyası, İftihar Madalyası, İstiklal Madalyası ile Mecidiye Nişanı, Alman Demir Haç Nişanı ve Kore Meziyet Nişanı sahibidir.

    Bayan Vasfiye ERDELHUN ile evlenmiştir. İngilizce, Fransızca ve Japonca bilmektedir.

    9 Kasım 1983 tarihinde vefat etmiş, Ankara'da Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.