Gelecekteki buyuk tehlike: "Sezeryan"

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve Menzil Gxuxlxux tarafından 13 Eylül 2008 başlatılmıştır.

  13 Eylül 2008
  Konu Sahibi : Menzil Gxuxlxux
 1. Menzil Gxuxlxux

  Menzil Gxuxlxux Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.090
  Beğenildi:
  64
  Ödül Puanları:
  153
  Geleceğin toplumu, doğum oranındaki düşüş, sezaryenli doğumlardan dolayı tehdit altında bulunuyor. İşte geleceğin büyük tehlikeleri:


  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından yayınlanan Çerçeve Dergisi'nde yer alan bir çalışmaya göre, geleceğin toplumu, doğum oranındaki düşüş, sezaryenli doğumlar, boşanmalar, geçim sıkıntıları ve evlenme yaşının artmasından kaynaklanan nedenlerden dolayı tehdit altında bulunuyor.

  MÜSİAD Araştırmalar ve Yayın Komisyonu tarafından hazırlanan Çerçeve Dergisi'nde, sanayi sonrası toplumun ekonomik ve teknolojik trendlerinin demografik gelişmeyi nasıl etkilediğine yönelik bir çalışmaya yer verildi. Çalışmada, sezaryenli doğum gelecek için büyük tehdit olarak değerlendirildi.

  Günümüz Türkiye'sinde sezaryenli doğumun normal, normal doğumun anormal hâle geldiği belirtilen raporda, "Sadece hayatî, istisnaî durumlarda tıbbî zorunluluktan başvurulabilecek bir yöntem olan sezaryenle doğum, bugün gerek doktor, gerekse de hamilelerin gafletiyle neredeyse normal doğum oranını geçti. Oysa adı üstünde insanın hayat boyu sağlığı, normal doğumdan geçiyor." denildi.

  Tıbbî bulgulara göre sadece normal doğum esnasında salgılanan "sevgi hormonu" oksitsin'in anne ve bebek arasında başka türlü kurulamayacak bir bağın kurulmasını sağladığı belirtilen raporda, çocuğun normal doğum esnasında salgılanan bu hormon eşliğinde dünyaya gelişi, onu hayatın zorluklarına karşı dirençli kıldığı kaydedildi.

  Raporda, ABD'de yapılan bir araştırma, sezaryenle doğan çocukların ilk 28 gün içinde ölme riskinin, normal doğumla dünyaya gelen bebeklerden 3 kat fazla olduğunu gösterdiği vurgulandı.

  Devlet İstatistik Enstitüsü'nün son verilerine göre, bugün aile başına düşen ortalama çocuk sayısı 2,1 olduğu belirtilen raporda, "Türkiye'de nüfus artışı tehlike sınırında bulunuyor. Ancak asgari 3 çocukla nüfus artışı, normal hızını koruyabiliyor. Karı-koca ile biri kız, biri erkek 2 çocuktan oluşan çekirdek aile imajı, reklâmlarda sürekli yansıtıldığı gibi, ideal olarak insanlara empoze ediliyor. Hatta bugün bazı eşyalar ve evler bile bu 2 çocuklu çekirdek aile standardına göre yapılıyor. Oysa ne yazık ki ileride bu çekirdek ailenin çocuklarının amca, dayı, teyze veya haladan ikisi olmayacak." görüşüne yer veriliyor.

  Eskiye nispetle artışa rağmen boşanma oranları, dünya ortalamalarına göre Türkiye'de henüz makul, iyimser bir seviyede olduğu ifade edilen raporda, Türkiye'de tüm toplumsal-kültürel çözülmeye rağmen, aile kurumu önemini ve varlığını korumaya devam ettiğine dikkat çekiliyor.

  Haber Vaktinden alintidir.
   
 2. 13 Eylül 2008
  Konu Sahibi : Menzil Gxuxlxux
 3. aybuke07

  aybuke07 İKİ AŞK ANNESİ ZAYIFLIYOR Üye

  Katılım:
  14 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  6.635
  Beğenildi:
  88
  Ödül Puanları:
  153
  bilemiyorum ne derece doğru ama , ben normal doğumu çok istiyorum, eminim bir çok kadın da normal doğumu istiyordur, gel gelelim olası yüksek ihtimal olan o acıya dayanmak nasıl olacak? Sırf bu korkudan insanlar sezeryanı istiyor,

  mesela geçende ünlü bir bayan kadın doğum doktoru, adı seval ama soyadını hatırlayamadım tv de dediki, adet sancısı şiddetli olan bayanlara biz kesinlikle normal doğumu önermiyoruz dedi, gel de aklın karışmasın, benim adet sancılarım çok şiddetli olur, ilk gün hastanelik olurum, sonraki 3 gün ağrı çekerim, ne yani şimdi ben normal doğum yapamayacak mıyım? bilemiyorum zaman ne gösterecek ama ben inatla normal doğuracağım diyorum..
   
 4. 13 Eylül 2008
  Konu Sahibi : Menzil Gxuxlxux
 5. minervaduygu

  minervaduygu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  209
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  müsiaddan bilimsel inciler...:kızgın::kızgın::kızgın:
   
 6. 13 Eylül 2008
  Konu Sahibi : Menzil Gxuxlxux
 7. zeynep215

  zeynep215 edep ya Hu!!! Üye

  Katılım:
  15 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.454
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  ilk doğumumu sağlık sorunlarım yüzünden sezeryanla yaptım şimdiki bebeğimi yine sezeryanla doğurmak zorundayım
  aklı olana sezeryan doğumu önermiyorum
  yooook ben korkuyorum doğum sancısından illa ki sezeryan olucam diye tutturan varsa sezeryan olsun ve sancı nasıl oluyormuş görsün derim
  bu olayın sadece sancı kısmı diğer problemleri ise hiç saymıyorum
  çünkü anne adaylarının çoğu doğum sancısından korktuğu için sezeryana başvuruyor a.s.
   
 8. 13 Eylül 2008
  Konu Sahibi : Menzil Gxuxlxux
 9. Karxixnca Kxixz

  Karxixnca Kxixz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2007
  Mesajlar:
  554
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  86
  daha bir taneyi doğuramadık üç taneyi nasıl yapalım hııı söyle nasıl yapayım rabbim nasip etse yapacagım ama yok hem dünya nüfusu almış başını gidiyor dünya da su sıkıntısı küresel ısınma savaşlar kim cesaret ediyor asgari maasla üç cocuga ben cesaretliyim ama banada nasip olmuyor
   
 10. 14 Eylül 2008
  Konu Sahibi : Menzil Gxuxlxux
 11. PembePanter

  PembePanter Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.567
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  amann 3 çocuk 3 çocuk diye avaz avaz bağıranlar,çocuk gelişimi nasıl olur çocuk nasıl büyütülür hayat boyu masrafı geleceğini yapmayı düşünmüyorlar.sadece doğurun doğurun....valla ben bu konuda biraz tutucuyum.her insanın sağlıklı bireyler yetiştirebilmesi için her imkanı sunmaları gerekiyor.ve bu hiçte kolay değil bence.o yüzden herkesin bakabileceği kadar çocuk yapması tarafındayım...
  ayrıca sezeruanı kesinlikle bende onaylamıyorum.adı üstünde normal doğum yapmak varken neden gidip kendimi kestireyim,yada bebeğimi sezeryanla neden strese sokayım ki??birde bunu iyileşme süresini düşünemiyorum bile :KK43: ama sağlıkl açısından gerektiği sürece tabikide sezeryan olabilir ama onun haricinde keyfi yapılan bana çok sağlıklı gelmiyor açıkçası.....
   
 12. 14 Eylül 2008
  Konu Sahibi : Menzil Gxuxlxux
 13. Menzil Gxuxlxux

  Menzil Gxuxlxux Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.090
  Beğenildi:
  64
  Ödül Puanları:
  153
  Bende ayni dusuncedeyim. Allah ordan cikmasini uygun gormusse ordan cikmasi en uygunu demekki. Yani belkide bizim bilmedigimiz ne guzellikleri var normal dogumun. Bakin mutluluk hormonu salgilaniyor ve anne ile bebegin baska hicbir sekilde olamayacagi sekilde birbirine baglanmasini sagliyormus. Rabbim ne buyuk, ne incelikler ne guzellikler, guzelliklerin icinede ne detaylar gizlemis.

  Sezeryani ise sadece cok gerekli ise annenin bebegin sagligi tehlikedeyse onayliyorum ben.
   
 14. 14 Eylül 2008
  Konu Sahibi : Menzil Gxuxlxux
 15. Kancicegim

  Kancicegim Aysima´nin Annesi:) Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2007
  Mesajlar:
  3.935
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  106
  ben de sezeryana karsiyim...herseyin dogal olani iyidir..
  sezeryan sonucta bir cerrahi operasyon,mecbur kalinmadikca yapilmamal bence.ama nedense turkiye de normal dogum artik cok az tercih ediliyor...
  eger annenin ya da bebegin sagligini tehlikeye sokacak bir durum varsa sezeryan yapilmalidir bence,,,,kolay degil karnini kesip icinden bir parca cikariyorlar.....Allah im bana sezeryan nasip etme noluuuuuuuuuuurrrrr.
  cok korkuyorum....
   
 16. 14 Eylül 2008
  Konu Sahibi : Menzil Gxuxlxux
 17. Menzil Gxuxlxux

  Menzil Gxuxlxux Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.090
  Beğenildi:
  64
  Ödül Puanları:
  153
  Degil mi ama ya..Millet normal dogumdan korkar ben ise sezeryandan korkuyorum.
   
 18. 14 Eylül 2008
  Konu Sahibi : Menzil Gxuxlxux
 19. yorgun savaxsxçxix

  yorgun savaxsxçxix Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  7.562
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148
  yazının başlığı gibi sadece sezeryandan bahsetmemesi ilgimi çekti. Bir haklı olabilir konudan giriş yapıp, 3 çocuk yapma zorunluluğu gibi bir havaya giriyor. Türkiye'de zaten nüfus artışının ve fazlalığının acı sonuçlarıyla boğuşmuyor muyuz yıllardır? İşsizlik, doğal kaynakların yetersizliği, özel sektörde her an işsiz kalma tehlikesi vb. bir sürü sorun varken 2 çocuğun bile yeterli olmadığını düşünen bu dernek acaba çok çocuk olsun büyük evler yapılsın, satılsın, çok tüketim olsun da dernek üyeleri ayakta kalsın diye mi düşünüyor?:uhm: başka şeyleri de düşünmüyor değilim ama neyse...