Gelenek Haline Gelmiş Sözler Bir Anlamda Batıl İnançlar

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve terlik tarafından 1 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1 Ekim 2008
    Konu Sahibi : terlik
  1. terlik

terlik İYİLİK MELEĞİ Pro Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    Arkadaşlar hepinize merhabalar,
    Bu sayfada değinmek istediğim; gelenek haline gelmiş büyüklerimizden, çevremizdeki insanlardan, kulakdan dolma sözleri hareketleri konu almak istedim. Bir anlamda bunların uzun olanlarına atasözüde denebilir herhalde...
    Örneğin ; biz bir yemek yapımına başlarken yada pişirmeye hazır hale gelmiş tepsiyi fırına sürerken mutlaka '' HAVA ANAMIZIN ELİYLE '' deriz. Yani o yemeğin yada böreğin güzel pişmesi için söylenen bir söz. Bu alışkanlık olmuş ben illaki söylerim bunu.
    Şu an için sadece bunu konu almak istedim bir kaçtane daha var daha sonraki yazılarda bunlara değineceğim.
    Sizlerdende ya böyle pişirme ile ilgili yada farklı konularda söylediğiniz uyguladığınız sözleri yada hareketleri yada ne biliyorsanız bu platformda bildiklerinizi paylaşmaya çağırıyorum sizleri. Artık bunlara batıl inançda diyebiliriz gerçi. Olur ya bulunduğunuz yörede bu tip sözler ve her ne bilyorsanız ilginç olan burada paylaşalım. Evimizin ve paramızın bereketi için aklıma şimdilik gelen bunlar... Bereket için olanıda sizlerle paylaşacağım.
    Hepinize hayırlı akşamlar dilerim.

a.s.:nazar:a.s.

Son düzenleme: 10 Ocak 2009
  2. 3 Ekim 2008
  3. atalay-uxgxur

atalay-uxgxur Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar bende "Bismillahirrahmanirrahim. benim diil, Ayşe Fatma anamızın eli " derim .ne yaparsam yapıym aklıma bu gelir. bide bereket duası okurum. ayetl kürsiyi okuum. yani okurumda okurum. inanç meselesi.inanana......

4. 3 Ekim 2008
  5. terlik

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    Allah Kabul etsin canım...
    a.s.

6. 14 Ekim 2008
  7. terlik

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    Elişi yapmaya başlarkende; ''Elim kuş, popom taş'' derdi komşumuz... (yani oturayımda çok öreyim anlamında imiş)
    Ayyy bunu size şöyle anlatayım. Ben ortaokula giderken o zamanlar üst kat komşumuz (yaşlı teyzemiz) vardı. Çok şeker biriydi. Halime hanım teyze (Balıkesirliydi) Allah rahmet eylesin. Çok şeker tontiş masmavi gözleriyle bizleri bir güldürürdü vede elinden hiç elişisi eksik olmazdı. Bazen bende annemlerle otururdum, bana derdiki hadi çık odadan dışarı içeri git ve koşşşşş bana doğru ve ''Kolay gelsin Kolay gelsin '' de derdi. Bende dışarı çıkar koşa koşa gelir ve Kolay gelsin kolay gelsin derdim. O da ''elim kuş, popom taş'' derdi. Elin çok hafif onun için sana koşturuyorum derdi. Her yeni başlayacağı masa örtüsü için bana böyle koştururdu. Canım benim yaaa ne günlerdi. Şu an onu hatırladım ve de duygulandım... Mekanı cennet olsun...
    İşte böyle arkadaşlar buda vazgeçemediğimiz alışkanlıklarımızdan biri daha... Artık batıl inançmı nedir bilmem... Sizde yaparmısınız böyle şeyler?????

a.s

Son düzenleme: 11 Ocak 2009
  8. 17 Ekim 2008
  9. terlik

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    Birde cuma günü sela vakti cüzdanınızın kapağını açıp kapayacakmışsınız... Bereket için... şutarafagitti

10. 7 Ocak 2009
  11. terlik

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
  12. 8 Ocak 2009
  13. zemus

zemus şöfeer Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148

çokta iyi yapıyorsun canım bende öğle yapıyorum ve bereketli lezzetli yemeklerim oluyo çok şükür..

14. 9 Ocak 2009
  15. terlik

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    Dilerim her zaman evinizden ve cebinizden bereket eksik olmasın... :Saruboceq::nazar:

Son düzenleme: 11 Ocak 2009
  16. 10 Ocak 2009
  17. batıl inanç yazılıyo degil mi yanlış anlamadım
    gece tırnak kesilmez
    merdiven altından geçilmez
    gece sakız çignenmez
    kara kedi görünce saç çekilir
    gece aynaya bakılmaz
    nikah kıyılırken eller baglanmaz
    hiç birinide yapmam -tatlicadiarzu-

18. 10 Ocak 2009
  19. meltosh

meltosh Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    78
    Ödül Puanları:
    153
    Söz değil de hareket olsa ? :)
    örgü örerken tez bitsin diye hamarat insanı örgüye doğru koştururlar :)))