Gelenek & Yenilik

Konusu 'Nişan (Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi)' forumundadır ve NILBERA tarafından 23 Ocak 2010 başlatılmıştır.

  23 Ocak 2010
  Konu Sahibi : NILBERA
 1. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.271
  Beğenildi:
  82
  Ödül Puanları:
  153
  Başta sadece iki kişinin arasında olan ilişki,

  evliliğe karar verilmesiyle beraber birçok insanın birbiriyle olan ilişkisi haline gelir. Aileler, beklentiler, toplumsal normlar, hatta uzaktan tanıdıklar bile işin içine girer. Bu kalabalık ilişki trafiği beş şeritli bir otobandaki arabaların aniden tek şeritli bir yola girip onu tıkamaları gibi bir tehdit oluşturabilir ilişkiniz için. Bütün yük iki kişinin ilişkisine binebilir. Bence evliliğin en zor aşamalarından biridir bu; serinkanlılıkla ve olgunlukla idare edilmesi gereken bir dönem.

  [​IMG]

  Bu süreçte aileler tanışır,

  kaynaşır, çiftin evleneceği duyurulur, bazen söz, nişan gibi nikah öncesi törenler yapılır; en önemlisi de evlilik günü ve sonrası organize edilir. Bütün bu işler yapılırken kimleri eski gelenekleri takip etmekten hoşlanır, bazılarıysa tamamen yenilikçi yöntemlerle bu süreci yaşamak isteyebilir.

  Gelenekler çok çeşitli ve bazen çelişkilidir.

  Paniğe kapılmamak lazım. Hiçbir zaman ‘en doğrusu’nu bulamazsınız; gelenekler aileden aileye değişir. Bazen iki taraf birbirlerinin geleneklerine yabancıdır; bu durumda samimiyetle sormak bence en iyisi. Ya da biraz daha üstü kapalı bir biçimde araştırma yapılabilir. Örneğin çiftler birbirlerinin ailelerinin beklentilerini konuşabilirler kendi aralarında. Her durumda esnek davranmak ve yüksek beklentilere sahip olmamak sağduyulu bir yaklaşım olur.

  [​IMG]

  Yenilikçiler içinse durum daha basittir,

  çünkü kuralları zaten kendileri koyarlar. Erkek kızın ailesiyle ya da kız erkeğin ailesiyle önceden tek başına tanışabilir; ya da aileler isteme töreni yerine dışarıda yenen bir akşam yemeğinde tanışabilir. Gelenekçilerin tersine yenilikçilerde evliliğe giden süreçte kararlar daha esnek biçimde alınabilir. Ara adımları atlayarak hızlı bir biçimde evlenmek, nişan vs. gibi ara duraklar yerine ailelerle beraber kısa bir tatile çıkmak ya da alternatif düğün organizasyonları yapmak gibi değişik ve eğlenceli aktiviteler yenilikçilere özgüdür. Yenilikçiler istekleri doğrulusunda diledikleri kadar uç noktalara gidebilirler.

  Bu dönem evlilik öncesi pek çok hazırlığın yapıldığı bir zaman dilimidir,

  ve bu dönemde insanı bekleyen bazı tuzaklar vardır. Mesela gelin adayından bakımlı ve güzel olması yönünde toplumsal bir beklenti vardır. Bunun tadını tabii ki çıkarmak lazım. Terziler, kuaför, güzellik uzmanları ve satış elemanları arasında geçecek olan bu dönemde önemli olan, bu sektörden para kazanmaya çalışanların tuzağına düşmemektir. Bu tuzağı kuranların en vurucu argümanları şu fikirler üzerine inşa edilmiştir: “Hayatında bir kerecik…” ve “ En mutlu günün, senin günün…”. Bu telkinler, evlenecek çiftin ve onun yakınlarının duygularını ve iyi niyetli çabalarını sömürmeye hizmet etmektedir.

  Evle ilgili çalışmalar da bu dönemde başlar.

  Ortak kullanılacak konutun, semtin ve hatta şehrin seçimi çiftin ortak hak ve yükümlülükleri arasındadır. Ev arama ve kurma sırasında çiftin kiracı hakları, tüketici hakları ve kredi kartı kullanımıyla ilgili bilgi edinmeleri önemlidir, çünkü büyük ihtimalle kısa bir zamanda bir çok harcama ve hukuki anlaşma yapılacak ve bunların bazılarında sorunlar ortaya çıkabilecektir.​


  evliliktenbahset.com dan alıntıdır