Gelin Kaynana Probleminin Nedenleri

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve derman tarafından 3 Aralık 2008 başlatılmıştır.

3 Aralık 2008
    Konu Sahibi : derman
  1. derman

derman Gökkuşağı istiyorsan ;yağmura katlanmalisin. Üye

Beğenildi:
    1.558
    Ödül Puanları:
    163
    Gelin Kaynana Probleminin Nedenleri

Aynı erkeğin gözünde önemli olma isteği kayınvalideler ve gelinler arasında bitmez tükenmez çekişmeler yaşanmasına yol açmıştır.Kıskançlık ve çekememezlik zaman zaman hat safhalara çıkmış ve iki kadının birbirlerini üzmek adına inanılmaz kötülükler yaptıkları gözlenmiştir.

Kaynana kocasından görmediği sevgiyi oğlundan istiyor.

Kaynanalar yüzünden uyumlu çiftlerde bile kavga çıkabiliyor.

Şiddeti barındıran ailelerde erkeğin kadını dövmesinin ardında çoğu zaman erkeğin annesi oluyor.

Kaynana acı çekmişse, büyük travmalar geçirmişse gelinin de acı çekmesini istiyor.

Erkek eğer annenin yaşam garantisiyse bu rekabet daha da acımasız hale dönüşebiliyor. Öte yandan kaynana oğlunun sevgisini ve şefkatini paylaşmak istemiyor.

Sorun yaratan kaynana düşünceleri: “Bu çocuğu ben doğurdum, Onun bana hep ihtiyacı var. Onu korumalıyım. Oğlumun beni unutmaması için yanında olmalıyım. Kontrol bende. Oğlumun evi benim evimdir.”

Sorun yaratan gelin düşünceleri:“Kayınvaldem her konuda yaşamımıza karışıyor. Sürekli ne yapmam gerektiğini söylüyor. Oğluna hizmetçi tutmuş gibi davranıyor. Sanki benim tek işim oğlunu mutlu etmek. Sürekli dedikodumu yapıyor. Her fırsatta oğluna benim hakkımda kötü laflar söyleyip şikayet ediyor, bizi kavga ettiriyor. Oğlundan beni ayırmak için elinden geleni ardına koymuyor.Her fırsatta benim hatalarımı ortaya çıkarmak için uğraşıyor.Bana karşı çocuklarıma olmadık şeyler anlatıyor. Eşyalarımı karıştırmasından nefret ediyorum. ”

Kayınvalide – gelin problemleminin çözümü belki de anlayışlı olmayı, ön yargılarımızdan kurtulmayı, empati kurabilmeyi ve hepsinden önemlisi güç kavgasına girmemeyi başarabilmekte yatıyor.

2. 3 Aralık 2008
  3. mehtap51

mehtap51 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    yazılanlar güzel ama uygulamak zor.gelinler kaynanalarıyla kaynanalarda gelinleriyle empati kuramaz.kurabilse problem olmayacak.oğullarının evliliğine müdahale etmeseler ve oğlunun evlendiğini kabul etseler daha iyi olacak.kız anneleri niçin sorun olmuyor.onlar çocuklarının mutluluğu için uğraşıyor çünkü.erkek anneleri ben herşeye yaparım erkek annesiyim havasındalar.
    gelinler eşlerini kaynanalar oğullarını kıskanır.eşlerde ortada kalır.
    bende ilerde kaynana olacağım ama gelinime bunları yaşatmayacağım.çünkü oğlumu çooooooooooook seviyorum.arkadaşlar bu konuda siz ne düşünüyorsunuz.

4. 3 Aralık 2008
  5. lirik guzel

lirik guzel bekle beni 35.5 :) Üye

Beğenildi:
    887
    Ödül Puanları:
    188
    Vah , vah vah !..Benim kayınvalidem kendi kaynanasından çok çekmiş.Bana da çektirmesin şimdi.:roflol:
    Kayınvalideler oğullarını gelinle paylaşamıyorlar asla...Bütün bu çekişmelerin temelinde bu yatıyor bence.:nazar:

6. 3 Aralık 2008
  7. B&M

B&M FB & M & YE Pro Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    ben çektim ama çektirmicem diyenleride gördük malesef lafta kalıyo:nazar:
    oğlunu evlendimek için can atan kadınlar ne yazıkki el kızı oğlullarına tahmin etmedikleri değeri verince oğulları kıymetli oluyo aşikare kıskanıyoruz demeselerde tavırlarından belli oluyo
    hiç bişinize karışmmıcam deselerde ne yazıkki evinize aldınız çerezlere dahi karışıyolar:sm_confused:
    hele dedikodu gıybet kısmına girersem ooo arkası gelmez yazıların konuştuklarını birinden duyunca
    ben neymişimde haberim yokmuş diip şaşıp kalıyosunuz:1shok:
    torun torun:KK46: diye tutturup sen doğur ben bakçam diyenler kapınızın önünden dahi geççmez oluyolar:1no2:
    ama artık bende bişileri takmıyorum çokta tınnn:dilcikar:

8. 4 Aralık 2008
  9. kraker kız

kraker kız Guest

torun torun:KK46: diye tutturup sen doğur ben bakçam diyenler kapınızın önünden dahi geççmez oluyolar:1no2:
    ama artık bende bişileri takmıyorum çokta tınnn:dilcikar:[/QUOTE]

bunu şuan birebir yaşıyorum daha doğmadan kaçtıılar yanımdan sen doğur herşey bize ait diyenler telefona çıkmıyorlarr:mymeka:

10. 4 Aralık 2008
  11. BTRKLC

BTRKLC μηδέν άγα& Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    Kaynana kocasından görmediği sevgiyi oğlundan istiyor.
    tamamen benim durumumu özetleyen cümle:1no2:

12. 4 Aralık 2008
  13. B&M

B&M FB & M & YE Pro Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    Ayrıca bi tartışma ortamı oldunda oğlu anasına sayar sayar söver söver gelin 2 kelime gonuştummu olayın üstünden 1 gün geçince herşey belli olur ana oğul canpare kuzu sarması olurlar gelin kötü olur ortalığı karıştıran olur arayı aççan olurkaydirigubbakcemile-tatlicadiarzu-
    şükürki eşim beni savunur:nazar:

14. 4 Aralık 2008
  15. tuse

tuse Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    valla ben bir sey diyemeyecegim cünkü benim kaynanam bana anne gibidir.22 senelik evliyim herzaman icin kayinvalidem ve kayin pederim hep benim yanimda olmuslardir.her konuda beni desteklemislerdir.ben haksiz olsam bile asla esimin yaninda sen haksizsin dememislerdir.ama kayin validemle yalniz kaldigimizda aslinda sen bu konuda haksizdin kizim der.bu zaman kadar hicbir kavgamiz olmamistir allahima cok sükür.

16. 4 Aralık 2008
  17. Womanizer

Womanizer Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    benim kaynanam yok

ama sanırım gelinlerine eziyet eden kaynanaların hepsi olmasa bile bir kısmı en çok söz sahibi olacakları dönemin oğullarının evlendikleri zaman oldduğunu düşünüyolardır

hayatı boyunca sözü dinlenmemiş,fikri alınmamış kadınlar oğulları evlendiğinde söz sahibi olduklarına inanıyolar

artık bir sıfatları oluyor 'oğlan anası,gelin sahibi' gibi bir statü kazanmış olduklarını düşünüp bu zafer sarhoşluğu içerisinde gaddar bir kimliğe bürünebiliyolar

18. 4 Aralık 2008
  19. B&M

B&M FB & M & YE Pro Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    MAŞALLAHHH:nazar: BÖYLE KAYNANALARI DUYUNCA Bİ UMUT DİYORUM BELKİ DÜZENE GİRER DAHA ÖNÜMÜZDE UZUN SENELER VAR NASİPSE ÖMRÜMÜZ VARSA