Genç yaşta önlem kırışıklıkları geciktiriyor

Konusu 'Genç Ciltler ve Sorunları' forumundadır ve selda71 tarafından 22 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

  22 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : selda71
 1. selda71

  selda71 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  66
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  76
  Genç yaşta önlem kırışıklıkları geciktiriyor

  --------------------------------------------------------------------------------
  Yüzdeki çizgilerle mücadeleye 30'lu yaşlarda başlamayı tavsiye eden uzmanlar, genç yaşta alınan önlemlerin, kırışıklıkların ortaya çıkmasını geciktirdi ini belirtiyor.

  Zamana karşı yarışmak için yüzün gergin görünmesini sa layan, cilt altındaki kolajen adlı dolgu maddesi uyarılıyor. Böylece cilt daha genç bir görünüm kazanıyor. Ancak yaşlanmayı durdurmak için bu yöntemleri uygulamak yeterli de il. Günde en az altı saat düzenli uyku, cilt bakımı ve sigaradan uzak durmak gerekiyor.

  Kadınların yüzdeki kırışıklıklar açsından erkeklere oranla daha şanssız oldu unu belirten uzmanlar, vücutlarında ya oranı daha yüksek oldu u ve zamanla bu ya oranı azaldı ı için kadınlarda ilerleyen yaşlarda kırışıklık riskinin arttı ına dikkat çekiyor. Oymak Plastik Cerrahi Merkezi'nden Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gün Ersu, kırışıklıkları gidermek için günümüzde koruyucu hekimli i hedeflediklerini belirterek, "Amacımız kırışıklıkların ortaya çıkma sürecini geciktirmek" diyor. Gün Ersu, yüzdeki çizgilerin belirginleşmesinde mimiklerin önemli rol oynadı ını vurgularken, bunu şöyle açıklıyor:

  "Gözler ve alın kısmının yaşlanmasının temel nedeni ne güneş ne de sigaradır. Tek nedeni tamamen mimiklerdir. İnsanlar şaşırırken, kızarken bu kısmı kullanarak mimik yaparlar".

  Bu nedenle, 35 yaşından sonra kalıcı çizgiler oluştu unu belirten Ersu, bunlar için koruyucu yöntemler uyguladıklarını kaydediyor. Kırışıklıkların oluşumu engellemek için 'Yüz LPG'si uyguladıklarını ifade eden Ersu, bu yöntem hakkında şöyle bilgi veriyor:

  "Yüz LPG'si, Lift 6 adlı cihaz kullanılarak yapılıyor. Temel amacı, cilde kalınlı ı veren dokuları uyararak derinin incelmesini önlemek. Cildin incelmesini önleyemezseniz alt yapısının yarısından ço u kaybolur. Yaşla birlikte çizgiler oluşmaya başlar. 'Lift 6' bunu mekanik yolla sa layan bir alet. Yüz LPG'si selülit için kullanılan LPG'nin bir başka formudur".

  Ersu, bu yöntemin ne kadar sıklıkla uyg****ması gerekti ini, "Haftada üç kere yarımşar saat uyg****masıyla 6 haftalık kür sonucunda temel bir cilt kalınlaşması sa lamak mümkün. Kalınlaşmayı korumak için 15 seans sonucunda haftada bir yarım saat uyg****malı. Bunun manikür, pedikür yaptırır gibi yaşam boyu devam etmesi gerekiyor. Bu aletlerin evde kullanılan formları çok yakında çıkacak" şeklinde açıklıyor.

  Cildi ısıtarak gençleştirmek

  Cilde gerginli i veren kolajen adlı cilt altı dolgu maddesinin ısıya karşı duyarlı oldu unu belirten Op. Dr. Gün Ersu, şunları söylüyor;

  "Kolajen üreten hücreler, ısıyla uyarıldıklarında çok daha fazla hareket ediyorlar. Bu nedenle daha sıcak yerlerde yaşayan insanların cildi çok daha kalındır. Kolajeni üreten bu hücreleri uyararak cilt kalınlı ını sa lamak mümkün. IPL yönteminde Plasmalipe adlı cihazla bu tabaka uyarılıyor. Bu alet post lazer teknolojisi. Seanslar kişiye göre de işebiliyor. Bir seans 20-25 dakika sürüyor. Biraz acı hissediliyor. 2-3 gün sonra de işmeler görülüyor. Cildi gençleştirmek için üç haftada bir kere yapılıyor. Bir kürde bu üç kez uyg****ıyor. Ondan sonra her üç ayda bir hastayı ça ırıyoruz. Ciltte oldukça kalıcı gençlik görüntüsü meydana geliyor. Lazerle yüz gençleştirmek gibi. Ama cildi soymuyor, lazerde karşılaştı ınız kızarıklıkla karşılaşmıyoruz. Sadece akşama kadar süren ertesi gün kalmayan hafif bir pembelik oluşuyor".

  Yüz LPG'si ve IPL'in bir arada kullanıldı ını kaydeden Ersu, "IPL için 30, lift 6 için 35 yaşı öneriyoruz. Lift 6 ile dokular çekildi i için çok genç yaşta gergin bir ciltle uygularsanız çekme ödem yapar. Cildin yumuşamaya başladı ı yaşları seçiyoruz" diyor.

  Kırışıklıklarla mücadelede cilt bakımının önemine de dikkat çeken Ersu, şu tavsiyelerde bulunuyor:

  - 20 yaşından sonra üç haftada bir cilt bakımı yaptırılmalı. Bakımsız bir cilde ne yaparsanız yapın pütür pütür olacaktır.
  - Sigara içilmemeli. Sigaranın cildi yaşlandırdı ı laboratuar ortamında kanıtlanmıştır.
  - Güneşten kaçınılmalı.
  - Cilt tipine uygun ürün seçilmeli.
  - Sabunlarda asit oranına dikkat edilmeli. Çünkü yanlış ürünler cildi yaşlandırır.
  - Günde en az altı saat uyumak gerekiyor. Düzensiz uyku, büyüme hormonunun yeterince salgılanmasına engel olarak yaşlanmayı hızlandırıyor.
  - Makyaj temizli ine dikkat edilmeli. Ya lı ve asitli olan makyaj ürünleri uzun süre ciltte kalınca kırışıklı a neden olur.
   
 2. 23 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : selda71
 3. özlemmm

  özlemmm Guest

  Seldacım teşekkürler verdiğin bilgiler için,benim için ço yararlı kırışıklıklarla başım dertte:KK43:
   
 4. 18 Ocak 2009
  Konu Sahibi : selda71
 5. xseda

  xseda Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Ocak 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  teşekkürler bilgiler için ben 16 yaşındayım sigara felanda kullanmamama rağmen göz çevremde kırışıklıklar başladı gittikçede derinleşiyo gibime geliyo bi ürün felanda kullanamıyorum yaşdan dolayı napabilirim bi önerisi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim senağlama
   
 6. 17 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : selda71
 7. liiii

  liiii Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Ocak 2009
  Mesajlar:
  270
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  teşekkürler canım
   
 8. 23 Eylül 2013
  Konu Sahibi : selda71
 9. dishy44

  dishy44 Üye Üye

  Katılım:
  22 Nisan 2013
  Mesajlar:
  28
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Böyle şeylere bir kere başladınmı bir daha bırakmamak gerekiyor gibime geliyor?