gençlerden başlangıçlar...

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve BenCano tarafından 5 Aralık 2007 başlatılmıştır.

  5 Aralık 2007
  Konu Sahibi : BenCano
 1. BenCano

  BenCano ~HürGeneral~ Üye

  Katılım:
  17 Aralık 2006
  Mesajlar:
  2.257
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  1.:[​IMG]
  İki üniversite öğrencisi olan Bill Gates ve Paul Allen ortak bir karar alırlar: Micro-soft şirketini kurmak. 4 Nisan 1975te, New Mexico’da kurdukları şirketin misyonu, ‘her ev ve her masada bir bilgisayar’ olmasıydı. Bill Gates, MITS(Micro Instrumentation and Telemetry Systems)‘a giderek, o sıralar yeni çıkan Altair 8800 bilgisayar sisteminde çalışan BASIC programlama dilini geliştirdiklerini söyledi. Bunun üzerine MITS bunun telif hakkını Bill Gates’ten satın aldı. Bu işin kârlı bir iş olduğunu düşünen Bill Gates, Hukuk Fakültesini bıraktı. 1 Kasım 1978de şirket, ilk uluslararası bürosunu Japonya’da açtı. 3 yıl sonra da, yani 1981 yılında, Micro-soft ismi, Microsoft‘a dönüştü.

  2.:[​IMG]
  Stanford’da doktora yapan iki öğrenci, Larry Page ve Sergey Brin, müstakil bir evin garajında yeni bir fikir ürettiler: Websitelerini ilişkilerine göre arayan bir arama motoru yapmak. Bu, o zamanki mevcut teknolojiye göre çok büyük bir ilerleme olması ve sonuçların daha başarılı olması demekti. Yanlız, bu iki kafadarın, fikirlerini hayata geçirebilmeleri için maddi desteğe ihtiyaçları vardı. Görüşmeler yapıldı. İmzalar atıldı ve arama motoru, şirket olarak, ‘Google’ adıyla, 1998de 25 milyon dolar yasal sermayeyle kuruldu.

  3.:[​IMG]
  Stanford mezunu Jerry Yang ve David Filo, Ocak 1994te “Jerry’s Guide to the World Wide Web”(Jerry’nin Dünya Çapında Ağ Rehberi) isimli bir website kurdular. Bu site diğer websitelerinin adres defteriydi. Nisan 1994te “Jerry’s Guide to the World Wide Web” ismi “Yahoo!”ya çevrildi. Jerry ve David, bu ismi, dünyaki en genel ifade olduğu için koymuşlar. Sitenin adresi, bir zamanlar, ‘akebono.stanford.edu/yahoo’ imiş.

  4.:[​IMG]
  Önceleri PayPal’da çalışan 3 arkadaş, Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim, 15 Şubat 2005de youtube.com domainini satın aldılar ve ilerleyen aylarda siteyi hazırladılar. İlk olarak Mayıs 2005te bir önizleme yaptılar. Bundan 6 ay sonra, site resmi olarak faaliyete geçti.

  5.:[​IMG]
  Facebook, 2004 yılında Micheal Ghorayeb tarafından kuruldu. Üyelik, önceleri Harvard Üniversite’si öğrencilerine özeldi. Aslında, üniversitede yeni olan öğrencilere, kapmüsteki diğer öğrencileri tanıması için verilen ‘face book’(yüz kitabı) ‘dan esinlenmiş. Sonra Boston’daki diğer okullara(Boston College, Boston University, MIT, Tufts), Rochester, Stanford, NYU, Northwestern, ve bütünü Ivy League okullarına yayıldı. Bir sonraki yıla kadar pek çok üniversite hızla ve ardı ardına eklendi. Neticede, üniversite(.edu, .ac.uk, vs.) email’i olan insanlar katılabildi. 11 Eylül 2006 tarihinden beri herhangi bir email adresiyle üye olunabiliyor.
   
 2. 5 Aralık 2007
  Konu Sahibi : BenCano
 3. KarKralicesi

  KarKralicesi hoppppp Gümmmm (: Pro Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2006
  Mesajlar:
  23.265
  Beğenildi:
  17.079
  Ödül Puanları:
  488
  Bizim türkler ne yapıcak acaba jeyyar
   
 4. 17 Aralık 2007
  Konu Sahibi : BenCano
 5. tahinpekmez

  tahinpekmez SeNTeTiK ZaMaNLaRDaYıM.. Üye

  Katılım:
  6 Ekim 2007
  Mesajlar:
  294
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  hazır yapılanları var nasılsa bişey yapmasak da olur sırnaşık şey