Gençlik okumuyor

Konusu 'Eğitime Dair (Eğitim Şart !)' forumundadır ve NILBERA tarafından 27 Nisan 2007 başlatılmıştır.

27 Nisan 2007
    Konu Sahibi : NILBERA
  1. NILBERA

NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

Beğenildi:
    82
    Ödül Puanları:
    153
    Genç nüfusu ile övünen Türkiye’de gençlerin yüzde 70’inin kitap okuma alışkanlığı yok. Yetişkin nüfusun yüzde 95’i yalnızca televizyon izlerken, yüzde 5’i televizyon seyretmenin yanı sıra kitap okuyor. Düzenli kitap okuma alışkanlığı ise sadece binde 1 seviyesinde.

Gerilerde kaldık
    Milli Eğitim Bakanlığı ve Çocuk Vakfı verilerine göre, Türkiye kitap okuma alışkanlığında dünya ülkelerinin oldukça gerisinde. Gelişmiş ülkelerde kişi başına kitaba harcanan miktar 100 ABD doları, Türkiye’de ise bu rakam 10 ABD dolarının bile altında. Japonya’da yılda 4 milyar 200 milyon kitap basılırken Türkiye’de ise bu rakam sadece 25 milyon. BM İnsani Gelişim Raporu’nda, kitap okuma oranında Türkiye, Malezya, Libya ve Ermenistan gibi ülkelerin bulunduğu 173 ülke arasında 86. sırada. Türkiye’de ihtiyaç maddeleri sıralamasında da kitap 235. sırada yer alıyor.

TV tercih ediliyor
    Veriler, Türk insanının TV’ye mahkûm olduğunu ve kitap okumaya sıcak bakmadığını gösteriyor. Yetişkin nüfusun yüzde 95’i yalnızca televizyon izlerken, yüzde 5’i televizyon seyretmenin yanı sıra kitap okuyor. Düzenli kitap okuma alışkanlığı ise sadece binde 1 seviyesinde. Gençlerin yüzde 70’i hiç okumuyor. Nüfusun yüzde 40’ı ise hayatı boyunca hiç kütüphaneye gitmemiş.

Görev velilerde
    Rakamlar öğretmenler ve velilere de oldukça büyük iş düştüğünü gösteriyor. Öğretmenler genelde kitap okumuyor. Verilere göre öğretmenlerin yüzde 33.4’ü düzenli, yüzde 63.3’ü bazen kitap okuyor. Yüzde 3.3’ü hiç kitap okumuyor. Türkiye’de anne-babaların dörtte biri çocukların okuma alışkanlığını geliştirmek için çaba harcarken okuma alışkanlığı ilgisi en yüksek grup eğitim almış okul öncesi velileri.

2. 2 Mayıs 2007
  3. yesilim

yesilim Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    çok doğru bir tespit paylaşımın için teşekkürler çocuklarımızın bizleri okurken görmeleri onlarıda okumaya teşvik ediyor..ne görürlerse. sağol canım

4. 2 Mayıs 2007
  5. Anuska

Anuska Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    62
    Ödül Puanları:
    148
    demek ki bu iş babadan oğula kalıyor canım.o halde yapılması gereken çok açık.bizim jenerasyon okuyacak,okuyacak,okuyacak ve de okuyacak.

6. 2 Mayıs 2007
  7. EU2

EU2 Guest

Çok haklısın canım ya. Okuma alışkanlığı aileden ediniliyor bence. Okuma yazmayı öğrendiğim günden itibaren annem bana hep çocuk kitapları alırdı. Çarşıya her çıkışında bir kitap getirir ve beraber okurduk. Kitabın en iyi arkadaş olduğunu söylerdi hep ve anneminde boş zamanlarında elinde herzaman bir kitap görmüşümdür. Bitanecik anneme binlerce teşekkür ki bana böyle güzel bir alışkanlık kazandırdı. Kitap okumak insanın ufkunu genişletiyor... Benim çocuğum yok ama 14 yaşındaki yeğenime de aynı taktiği uyguluyoruz. Erkek çocukları bu konuda daha isteksizler ama ben kolayını buldum. Harry Potter,Hobbit ve Yüzüklerin efendisini verdim eline, severek okudu. Şimdi kendi harçlıklarıyla kitap alıyor :)

8. 2 Mayıs 2007
  9. tarihçi

tarihçi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    paylaşım için sağol canım.kitap alışkanlığının aileden geldiğine inanıyorum ben yani ailenin kitap okumayı sevdirmesi gerekir eğer bunu başaramazlarsa çocuklar hayatları boyunca kitaptan uzak kalırlar:1yes2: :1yes2:

10. 3 Mayıs 2007
  11. EU1

EU1 Guest

Düşüncelerinize katılıyorum.Ne olursa olsun oku oku oku!

12. 4 Ağustos 2009
  13. _gulucuk_

_gulucuk_ Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    belkı bunların nedenlerınden bırı de el yakan kitap fiyatlarıdır :KK43:

14. 5 Ağustos 2009
  15. tubaolcy

tubaolcy Ömre Bedel.. Üye

Beğenildi:
    22
    Ödül Puanları:
    148
    aslında kitap fiyatları çok büyük bir etken gülücük arkadasımın dediği gibi ama araştırma çaba hiçbirşey yok halk kütüphanelerinde ücretsiz üyelikler yapılıyor,ikinci el satan kitapçılar gene öylesine...malesef gençler okumuyor:sinifsinif:

16. 5 Ağustos 2009
  17. moondancer

moondancer Sonunda Çok Mutlu :) Üye

Beğenildi:
    166
    Ödül Puanları:
    113
    Maalesef çoğu genç okumuyor..Bunun aileden gelen bir alışkanlık olduğuna katılıyorum ama sadece ailenin bilgilendirmesi yetmiyor,insan biraz da kendi çabalamalı..halk kütüphanelerinde çok güzel kitaplar var ama in cin top oynuyor.Okumuyoruz,araştırmıyoruz,sonucunda da ne oluyor ya saçımızı başımızı dert ediyoruz,ya da sevgilileri,hayatla ilgili hiçbir dert yokmuş gibi yaşayıp gidiyoruz.ıstisnalar kaideyi bozmuyor maalesef..

18. 5 Ağustos 2009
  19. lost87

lost87 Uyanalım Gaflet Uykusundn Üye

Beğenildi:
    22
    Ödül Puanları:
    148
    evet okumuyoruz...
    kitaplar gerçekten pahalı,ben şahsım adıma söyeyim istediğim kitabı zor alıyorum...
    ama kütüphanelerden aynılarını alıyorum para vermeden ve okuyup geri veriyorum...
    bu bence çok önemli fırsatımız var okumak için...
    biz dizi kültürünü yaşıyoruz...
    aşkı memnuyu,dudaktan kalbe vs...izlemek varken niye okuyacak bazı insanlar :kızgın: okumak zor iş canım...çok zor....