Genetik test yaptıranlar

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve hoceee tarafından 16 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

16 Temmuz 2008
    Konu Sahibi : hoceee
  1. hoceee

hoceee kuzucum Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Merhaba arkadaşlar kısaca öyküyü özetlersem 3 yıldır sebepsiz infertilite nedeniyle hamile kalamıyorum. 3 aşılama 1 micro yapıldı. İki haftadır da sebeplerini daha detaylı araştırıyorum. Doktorum da çok ilgili ve bir sürü test yaptık. Bunlardan biri de ''genetik faktör'' testi. Aslında bunu genelde çok düşük yapanlara ve bir çok tüp bebek denemesinde başarı sağlayamayanlara yapılıyormuş. Doktorum pazartesiye kadar yurtdışında olduğundan sizlerden fikir almak istedim. Daha önce bu testi yaptıran veya bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.. :teselli:

Test sonucunda: MTHFR geninin C677T bölgesinde ve Faktör V geninin G1691A bölgesinde heterozigot formda mutasyon olduğu tespit edilmiştir.

Şimdiden çok teşekkürler..

2. 16 Temmuz 2008
  3. aktuel

aktuel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    canım
    heterozigot o testi bende yaptırdım aileden gelen bir gen var .Gebelik yada östrejen yükseldikçe kanda koyulaşma ve pıhtı atımı oluyor gebelikle de kalınlaşan rahim duvarını sertleştirip bebeğin beslenemiyor ve sertleşmeden dolayı kese düşüyor.Hatta halk arasında anıdan ölen gebe bayanlarda da bu pıhtı atımı , gebeğin ölü doğmasın ve hatta annenin kaybına kadar birçok şey içeriyor.

Fakat tedavisi var.Buda heparin iğneleri deri altına yapılan şeker iğnelerine benzeyen iğneler gebelik öncesi (dr bağlı )veya gebelikle beraber hergün uygulanıyor.doğumdan 2 ay sonra daha.

Şimdi bu heparin iğnelerinden piyasada yok , valla 10 iğne var 10 sonra ne yapıcağız bilmiyorum.

4. 16 Temmuz 2008
  5. cennet kokulum

cennet kokulum Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    canım bende 2 başarısız microdan sonra genetik test yani perefirik kanda kromozom analizi yaptırdım.daha önce bu konuda hutici bir forum açmıştı.istersen onlarıda oku.bizim sonucta 13 ve 14 kromozamlarda dengeli translokasyon belirdi.univ.hastanesinde yaptırmıştım.ama alman hastanesinde bu hafta görüşmeye gittiğim dr.bu testi tekrar yapmamız gerektiğini bazen hatalar olabildiği söyledi.ücret de almıyacakmış.o test sonuçlanınca tekrar yazarım şu an bizim durumumuz için pgt düşünülüyor.emriyolarda genetik problemi olanlar elenip transfer oluyor yani.bazı merkezler bunu ilk micro denemede yapıyor.HUTİCİ arkadaşımız ilk deneme öncesi yapmış ama emriyoları pgt de elenmiş o yüzden tedavisi iptal edilmişti.bence herkese yapılmalı.çünkü hamile kalmakla bitmiyor eve bebek götürmekde çok önemli.ne olur araştır öyle karar ver.bizim gibi üzülme....sevgiyle...

6. 17 Temmuz 2008
  7. hoceee

hoceee kuzucum Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Aktüelcim çok teşekkür ederim canım, bu konu hakkında hiç fikrim yoktu. Ben İstanbulda yaptırmıştım ilk microyu ve başarısız olunca Konyadaki doktorum bu testleri yaptırdı. Tüp bebek tedavisinde östrojen bantları kullanmıştım. Östrojen artıp senin dediğin gibi pıhtılaşma artığından dolayı bu micro başarısız olmuş olabilir. Heparin falan kullanmadım ama aspirin vermişlerdi tedavide o da kısmen bunu önlemek için sanırım.. Ama belki sadece aspirin yeterli olmamıştır değil mi?? :a015:
    Peki senin testte de aynı faktörlerde mi çıktı bu mutasyon???:uhm:

8. 17 Temmuz 2008
  9. hoceee

hoceee kuzucum Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Canım teşekkürler yardımın için, ben de Alman hastanesinde yaptırmıştım zaten microenjeksiyonu ama embriyolar için güzel demişlerdi.. Pgt'nin ne olduğunu bilmiyorum, embriyolar için kromozom testi gibi bir şey mi??? Bizimkilere yapılmışmıydı bilmiyorum.. ben şuan Konya'dayım doktorumun yurtdışından dönmesini bekliyorum. Gelince soracağım herşeyi zaten.. Ondan sonrada tekrar Alman hastanesindeki doktorumla görüşeceğim... Allahtan burdaki doktorum da çok iyi birisi de bu testi yaptırdı hemen. Belki daha kaç deneme başarısız olacaktı. İnşallah bunun tedavisi neyse yaparız da ben de bebişime kavuşurum artık. Çok teşekkürler canım Allah senin de gönlüne göre versin.:teselli:

10. 17 Temmuz 2008
  11. hoceee

hoceee kuzucum Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Canım bu yazdıklarını çok anlamadım ama senin testin sonucunda benim yazdıklarım gibi heterozigot mutasyon gibi bir şeyler yazıyor muydu yoksa bunlar başka şeyler mi..:uhm:

Bir de sadece benim kanıma bakıldı, eşimden kan alınıp test yapılmadı. Söylediğin konuyu okudum, anladığım kadarıyla eşime de yapılması gerekiyor sanırım..

12. 27 Haziran 2009
  13. Menekxsxe

Menekxsxe Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    bende yaptırdım bişey çıkmıyo merak etme

14. 11 Aralık 2009
  15. filizim

filizim Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    148
    Bugün 2.bebeğimi kaybettim 9 haftalıktı.Artık genetik testi yaptıracağız 15 gün sonra.Bebeğimde teste gitti.Yaptıran varmı yazarmısınız?

16. 11 Aralık 2009
  17. bulut2

bulut2 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Sevgili hoceee
    doktorun senden isteği bu testleri liste halinde yazarmısın?
    bakayım benim listedekiyle aynımı bakacağım da

18. 11 Aralık 2009
  19. hilall85

hilall85 minik MİNA artık evindee Üye

Beğenildi:
    62
    Ödül Puanları:
    153
    bende genetik test yeni yaptırdım benim 1 tüp denemem var vee bebeğim tutup düşmüştüü...daha doğrusu ilk değer pozitif dii fakat sonradan değer az yükseldi ve sonradan düştü.....
    kanda pıhtılaşma,faktör ve mthfr bunlara bakılmıştı bendee ama bende bişey çıkmadı....