Genlerde hzla artan "eker" alarm veriyor!

Konusu 'Endokrinoloji' forumundadır ve busra_tuna tarafından 4 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  4 Haziran 2007
  Konu Sahibi : busra_tuna
 1. busra_tuna

  busra_tuna Guest

  Bilimadamları uyarıyor: Giderek artan şeker hastalığı saatli bomba gibi... Son 20 yılda sayıları ikiye katlanan obez gençler, tip-2 şeker hastalığından her zamankinden daha fazla etkileniyor.  İSTANBUL - Tüm dünyadan toplanan verileri inceleyen uzmanlar, gençlerde hızla artan tip-2 şeker hastalığının gelecek birkaç yılda karşılaşılacak en ciddi sağlık sorunları arasında yer aldığını vurguluyor.

  Tip-2 şeker, obezite yani aşırı şişmanlıkla yakından ilişkili. Uzmanlar, tip-2 şekerin son yıllarda gençler arasında hızla yayılmasını büyük oranda obeziteye bağlıyor. Zira son 20 yılda dünyadaki obez çocukların sayısı ikiye katlandı.

  Üstelik, kalp, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarıyla tansiyon ve körlüğe de yol açabilen tip-2 şekerin gençlerde yarattığı tahribat çok daha büyük oluyor.

  Gençler, arkadaş gruplarına uyum sağlamaya çalıştıklarından, beslenme ve yaşam standartlarını kontrol etmeleri de zor oluyor.

  Bu hastalığı bir saatli bomba gibi gören uzmanlar, gençleri korumak için bir an önce tedbir alınması gerektiği görüşünde birleşiyor.